Ze snímků plyne, e je vám tramping sympatický. Obdivujete trampy, nebo vám učarovalo i prostředí, v něm se pohybují?
Ano, tramping je mi velmi sympatický. Nejenom pro pocit svobody a sounáleitosti s přírodou, ale i pro kamarádství a přátelské vztahy, které mezi trampy panují. Mám rád tradice a tramping jako takový je ve světě unikát. Pro někoho to můe být stav mysli nebo svoboda, souití s přírodou, kamarádství. Zabývám se tímto tématem ji více ne čtyři roky a horlivě pracuji na netradičním kniním projektu, který mu bude věnován.
Vy sám taky trampujete?
Narodil jsem se v Jeseníkách. K přírodě a pobytu v ní mám blízko. Ji jako kluk jsem s kamarády vyráel do jesenických hvozdů, kde jsme příleitostně měli monost se s trampy setkat. Teprve později jsem se v Roverkách seznámil s partou trampů z Ústí nad Labem. Doslova jsem na ně spadl. Potřeboval jsem si vyčistit hlavu a odjel do skal. Vůbec jsem to tam neznal. Bloudil jsem hustým lesem. Najednou jsem zakopl a křovím proletěl na lesní cestu. Dopadl jsem přímo před dva kluky v zeleném oblečení. Chvíli jsme se na sebe bez hlesu koukali a najednou mi ten v červeném baretu řekl: Pojď na čaj s rumem. Říkali si Hary a Tome, a později jsem se dozvěděl, e jsou to otec a syn. Od té doby se za trampy s fotoaparáty vydávám po celé republice.
Je po víkendu v přírodě těké sít se s městem?
Někdy ano. Obzvláště za pěkného podzimního času. Kdy fotografujete celý víkend v mínus dvaceti a spíte venku, jsou návraty radostnější. Jako fotograf musím vstávat brzy, abych byl připravený zachytit ty nejzajímavější chvilky. Pořád okolo všech pobíhám, přemýšlím, kde co jak vyfotit. Nejraději mám okamiky, kdy mi někdo z trampů během týdne zavolá a řekne: V pátek večer sraz tam a tam, sbal si ty svoje foťáky a přijeď. Jo a mobil nech doma.
Věnujete se ve fotografii i jiným tématům?
Hlavně sociálnímu dokumentu. S kamarádem Petrem Tomanem pracujeme na projektu StoryHub. Chceme pomoci mladým talentovaným českým fotografům: jít více do hloubky, učit se přemýšlet, dotahovat věci do konce. Mám moc rád česká témata. Jsem přesvědčen, e dobrý fotograf se pozná právě v domácích podmínkách. Vše má sice okoukané, ale právě to nutí k přemýšlení. Myslím, e v tom byla česká fotografie vdy výborná. Pracuji na několika projektech, je to například Marten – fotografuji sloitý vztah člověka a jeho prostředí. Připravuji také se svými kamarády Danem a Zuzkou Laurinc a Andrejem Balcem projekt o Československu.
Studoval jste na Institututu tvůrčí fotografie v Opavě. Nakolik vás ovlivnil Jindřich Štreit?
Na ITF v Opavě stále studuji a jsem hrdý na to, e mě učí také právě Jindřich Štreit. On a legendární Werner Bischof byli důvodem, proč jsem začal fotografovat. Před mnoha lety jsem viděl Štreitovu výstavu na Staroměstském náměstí: krásné lidské fotografie české vesnice, které mě doslova uhranuly.
-jej-
Oldřich Malachta studuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Vystavoval např. v Praze, v Brně, v Bratislavě či v Paříi. ije v Praze. Podrobnosti na www.malachta.com.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.