Dopady britského referenda jsou v Itálii převáně negativní
I pro Itálii byl brexit šok a následky se ji začaly pociťovat. V 70. letech, kdy se Velká Británie po neúspěchu ESVO snaila vstoupit do Evropského společenství, Itálie patřila k nejpřesvědčenějším podpůrcům anglických snah. V té době britské hospodářství příliš neprosperovalo, a navíc Francie (i kdy u De Gaulle nebyl prezidentem) nebyla nadšena. Ale mimo historická pouta (Anglie v XIX. století konkrétně pomohla italským snahám o sjednocení země) zde byla i politická kalkulace, která se nakonec ukázala jako pomýlená. Řím doufal, e uší spojenectví s Británií bude moci vyváit rozhodující sílu tandemu Paří-Bonn. To se samozřejmě nepodařilo, protoe si jednak Británie, věrna své tradici, nenechala svazovat ruce podobným poutem, navíc pro ni bylo výhodnější dohodnout se v případě potřeby s Paříí i Bonnem, které byly v porovnání s Itálií mnohem silnějšími partnery. Jak napsal italský novinář Beppe Severgnini, který přispívá nejen do milánského Corriere della Sera, ale i do Financial Times, teprve šok z brexitu ukázal, do jaké míry jsou evropské (a také americké, viz Trump) elity vzdáleny od konkrétních problémů středních a niších vrstev obyvatelstva. Bez ohledu na to, e jsem přesvědčen, e to byla velká chyba, na kterou doplatíme všichni, ale Angličané moná víc.
Někoho ale výsledek referenda potěšil. Neskrýval se s tím tajemník Ligy Severu Matteo Salvini, pro kterého výsledek referenda je úsvitem boje za svobodu proti byrokratům a bankéřům, kteří nás vysávají. Salvini na rozdíl od svého předchůdce a zakladatele Ligy Umberta Bossiho nehovoří o odtrení severní Itálie; stal se přesvědčeným nacionalistou – hledá podporu jak v Římě, tak v jiní Itálii. Jeho motto je vystoupit z eura a pak, kdy nebude mono Unii od základu předělat, sledovat příklad Británie.
Smutná pravda je, e Salvini ani nemusí hovořit o rozdělení Itálie, protoe z praktického hlediska k tomu u došlo. Kadodenní problémy obyvatele Lombardie, Benátska či Piemontu jsou velmi vzdálené od problémů, se kterými se musí potýkat obyvatel jihu. Hospodářská krize, která začala v roce 2009, jen prohloubila propastný rozdíl mezi oběma částmi Itálie – z jiní Itálie odcházejí kadoročně desetitisíce mladých lidí. Na rozdíl od minulosti to není nekvalifikovaná námezdní síla, ale lidé s univerzitním diplomem. A ti se u na jih nevrátí, buď zůstanou v Miláně, anebo v cizině. A peníze domů, aspoň na postavení domu, také nepošlou.
Stejně se k výsledku referenda postavila menší pravicová strana Fratelli d´Italia (Italští bratři), která té ádá referendum, při něm by se Italové měli vyjádřit, zda chtějí nadále euro, či ne. Kdyby k tomu došlo, výsledek by byl velmi nejistý. Také proto, e hnutí 5 hvězd, které je v tomto okamiku povaováno za stranu s největší podporou voličů (přes 30 %) se k záleitosti chová obojace: ve Štrasburku jsou jeho poslanci ve stejném klubu s UKIP Nigela Faragea. Vdy jsme říkali, e je třeba se zeptat Italů, zda chtějí být nadále v eurozóně, prohlásil zakladatel hnutí Beppe Grillo, i kdy dodal: My nechceme z Unie odejít, ale zdemokratizovat ji.
Take okolo padesáti procent italského politického spektra je nyní proti jednotné měně, přičem Berlusconiho Forza Italia v této věci lavíruje, ale je často ve vleku Ligy severu.
Následky se projevily okamitě – a tam, kde to Itálii nejvíce bolí: v bankovním systému. Nemyslím, e odpovídá pravdě, co napsal Economist, tj. e italskému bankovnímu systému hrozí krach, je pravda, e existují některé slabé banky, zvláště Monte Paschi di Siena (nejstarší evropská banka zaloená v r. 1483). Spíš je to problém evropského systému, napsal významný ekonom Federico Fubini. Prohlášení ministra Babiše o tom, e grexit je pro Evropu menším rizikem ne některé italské banky, se setkalo s okamitým dementi jeho italského kolegy Piera Carla Padoana, ale další pozornost jeho názoru nebyla věnována. Ovšem problém existuje a jmenuje se obrovský italský státní dluh. Ten přesáhl 130 % ročního HDP a bez ohledu na tvrdá úsporná opatření posledních vlád od podzimu 2011 nejen neklesá, ale i trochu vzrostl. Je jen logické, e v okamiku nejistoty po brexitu mezinárodní spekulace hledá slabý článek řetězce, a tím je italská ekonomika vzhledem k státnímu dluhu, který si vyaduje obrovské kadoroční splátky a je jedním z balvanů, který Itálii brzdí, dodává Fubini. Navíc některé banky mají v útrobách mnoství těko vymahatelných úvěrů. Premiéru Matteo Renzimu a ministru Padoanovi se asi nakonec podaří získat od Bruselu autorizaci k pouití peněz ze státního rozpočtu na sanaci některých mimořádně kritických situací. Ale to problém od základu nevyřeší.
Brexit vyvolal obavy i proto, e v Británii ije dnes přiblině půl milionu Italů, kteří jsou v samotném Londýně po Polácích patrně nejpočetnější skupinou ze zemí EU. V tomto okamiku jim nucený návrat nehrozí, ale nikdo neví, co se můe za rok, za dva stát, pokud by místní hospodářství upadlo do krize, varuje Severgnini.
Velmi teoreticky vzato by pro Itálii brexit mohl mít jeden pozitivní aspekt. Pokud ovšem italská politika bude trochu stabilní, pokud Marine Le Penová nezvítězí v prezidentských volbách v příštím roce a pokud se pozice kancléřky Merkelové příliš nezeslabí. Bez ohledu na občasné rozmíšky a neshody Itálie při rozhodování v Radě EU téměř vdy hlasovala společně s Francií a poslední dobou i se Španělskem. Jinými slovy: jakási nevyhlášená latinská liga. Na druhé straně odchod Británie patrně zeslabí vliv zemí, které se o Británii opíraly (např. Dánsko, Švédsko). Takto o věci uvaoval politolog Angelo Panebianco. Ale to je vše trochu sci-fi, protoe jak prohlásil bývalý italský premiér Enrico Letta, který dnes řídí paříský Institut d'études politiques – Science Po, nyní cítím poprvé konkrétní nebezpečí toho, e se celá budova stavěná u šedesát let katastrofálně rozpadne.
Josef Kašpar (1946) je novinář, působí v italských i českých médiích. ije v Římě.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.