Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 4 > Nejen o brexitu s Češkou ijící v Londýně: Britové – multikulturní společnost
Tereza Vaclová (1985) vystudovala molekulární biologii a genetiku v Olomouci a v Brně. V rámci doktorandského studia se pak v Madridu zabývala výzkumem rakoviny prsu. Nyní ije v Londýně a působí jako vědecká pracovnice v The Institute of Cancer Research.
Jak jste se dostala do Anglie, souviselo to nějak s oborem vašeho studia?
Vdycky mě fascinovala příroda a medicína, a i kdy jsem si nebyla jistá, co přesně bych chtěla studovat, přihlásila jsem se na bakalářský obor molekulární a buněčná biologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Popravdě jsem přesně nevěděla, co od toho čekat, ale znělo to zajímavě. A toto spíše náhodné rozhodnutí podstatně ovlivnilo můj budoucí ivot. Jeliko mě studium fungování buněk a organismů nadchlo, pokračovala jsem dále v magisterském studiu na Masarykově univerzitě v Brně, obor molekulární biologie a genetika. Důleitou roli v mém profesním vývoji sehráli i mí učitelé, Martin Fellner v Olomouci a Stjepan Uldrijan v Brně, kterým tímto moc děkuji. Oba mě motivovali vypracovat závěrečné práce v angličtině, přestoe jsem s cizím jazykem ještě bojovala, umonili mi aktivně se zapojit do různých výzkumných projektů a hlavně mě podpořili v rozhodnutí vyjet na několik měsíců do Oxfordu v rámci programu Erasmus. Cizí země, lidé z různých koutů světa, poznávání nových kultur, zvyků, jídel, ale také rozšíření obzoru v oboru, monost učit se od uznávaných specialistů na výzkum rakoviny... To všechno pro mě bylo nové a fascinující.
Po dokončení magisterského vzdělání jsem byla vybrána na doktorské studium ve Španělském národním centru pro výzkum rakoviny (Centro Nacional de Investigaciones Oncológicas) v Madridu. Víc ne čtyři roky jsem se zabývala studiem dědičné rakoviny prsu a testovala, jak různé mutace genu BRCA1 ovlivňují odpověď pacientů na léčbu novými přípravky. V lednu 2015 jsem obhájila disertační práci, a opět jsem stála na křiovatce a rozhodovala se co dál. Nakonec zvítězil Londýn, z profesních i osobních důvodů. Ji více ne rok pracuji jako post-doktorandská vědecká pracovnice v Institutu pro výzkum rakoviny (The Institute of Cancer Research), kde v podstatě volně navazuji na svůj předchozí výzkum. Tentokrát se ale zaměřuji především na studium rakoviny prsu u muů, co zdaleka není tak vzácné onemocnění, jak by si většina lidí mohla myslet. Přiblině procento všech případů rakoviny prsu připadá na mue, co dělá ve Velké Británii kolem 400 nově diagnostikovaných muů ročně. Pochopením rozdílů mezi rakovinou prsu u en a muů můeme lépe porozumět tomuto onemocnění a zlepšit monosti léčby.
Nyní bydlím v městské části Fulham. Je to poměrně klidná rodinná čtvrť Londýna, z jihu ohraničená břehem Teme a na východě volně přecházející do Chelsea. Pro Fulham je typické mnoství osobitých kavárniček, malých obchůdků s delikatesami, hospod a parčíků. Londýn je rozmanité, multikulturní a drahé velkoměsto, kadá část je specifická a já se teprve učím je poznávat a akceptovat se všemi pozitivy i negativy, které má.
Poslední velkou britskou událostí je brexit. Jaká je teď v Londýně nálada?
Přestoe průzkumy veřejného mínění naznačovaly, e budou výsledky plebiscitu dost vyrovnané, výsledek mě i mé okolí dost překvapil. Já osobně jsem volit nemohla, ale můj přítel ano, a tak jsme v posledních týdnech před referendem shromaďovali co nejvíc relevantních informací a po večerech sledovali vyhrocené diskuse rivalů v televizi. Bylo nám víc a víc jasné, e případný brexit změní mnohé a můe zkomplikovat náš pobyt v Británii. To ráno po sečtení všech hlasů, a vlastně celý následující týden, byly referendum a jeho moné dopady hlavními tématy hovoru v celé zemi. Kromě všeobecně známého sledu událostí se objevilo i několik překvapivých věcí. Ji v prvních hodinách po oficiálním vyhlášení výsledků se někteří zastánci brexitu přiznali, e nevědí, co se teď bude dít, a e se asi měli rozhodnout jinak. Hodně Britů si také začalo uvědomovat, e cestování po Evropě s britským pasem u nemusí být tak jednoduché, take se vzápětí mnohonásobně zvýšil počet ádostí Britů s irskými kořeny o irský pas. Prakticky okamitě po volbách se zděšení příznivci setrvání v EU začali podepisovat pod petici pro uspořádání druhého referenda. Jeliko se Severní Irsko, Skotsko a Londýn hlasováním jasně vyjádřili proti brexitu, reagovali na výsledky referenda vytvářením náhradních plánů, které by jim zajistily setrvání v EU. Asi nejextravagantnější nápad bylo vytvoření nové země s názvem ScotLond (spojení Skotska a Londýna).
Poznamenal brexit nějak situaci imigrantů a gastarbeitrů?
Čtyři týdny po referendu prvotní šok pomalu vyprchal, ale nálada je stále tak trochu napjatá. Hlavními problémy jsou nejistota, co přinese budoucnost, a rozpolcenost společnosti na dva nesmiřitelné tábory. Zdá se také, e populistická probrexitovská kampaň, jejím hlavním argumentem bylo omezení migrace, vedla ke sníení tolerance vůči cizincům. Došlo k výraznému nárůstu počtu slovních a fyzických útoků převáně proti asiatům a lidem s africkými kořeny, ale také vůči nám tak blízkým a podobným Polákům. Tak mě napadá, jak by asi Británie prosperovala bez těch stovek tisíců Indů, Poláků, Pákistánců, Irů, Němců a dalších, kteří bydlí a tvrdě pracují (a tudí platí daně) v UK. Třeba se to za pár let dozvíme, vzhledem k tomu, e mnoho cizinců začíná zvaovat, jestli zůstanou v UK.
Mě osobně výsledek referenda zatím nijak drasticky nezasáhl, ale mírně ji můj ivot v Anglii ovlivnil. Kromě výše zmíněného nás s přítelem trochu znervózňovalo, zda nám cizincům v takové nestabilní situaci někdo pronajme byt, který jsme v té době zrovna sháněli. Ale ještě víc mě zneklidňuje, jak nová situace ovlivní mou práci a vědu obecně. Británie hradí velkou část svých prvotřídních výzkumných projektů z fondů Evropské unie, take prvním, poměrně očividným důsledkem brexitu bude výrazné sníení financování výzkumu. Navíc některé mezinárodní spolupráce vědeckých týmů na celém světě mohou být ohroeny, mnoho neanglických vědců a profesorů na anglických univerzitách bude pravděpodobně hledat lepší podmínky pro ivot a profesní rozvoj někde jinde, monosti britských studentů získat zkušenosti v jiných evropských zemích mohou být po definitivním opuštění EU omezené... Dokonce i mé pracoviště, které je financováno převáně charitativními organizacemi a jednotlivými dárci, ji zaznamenalo sníení zisků kvůli přetrvávající nejistotě. Je těké předpovědět, jestli a jak se vše změní, ale cítím snahu jednotlivců i různých organizací minimalizovat dopady brexitu, take zůstáváme optimističtí a sledujeme, jak se situace vyvíjí.
Mnoho Čechů nemá s Velkou Británií ádné zkušenosti. Je třeba pravda, e je v Londýně často mlha?
Londýnská mlha je známý fenomén, prý je způsobena vysokým znečištěním ovzduší a správně se tedy jedná o smog. Pojem smog údajně vznikl právě v Londýně, a to spojením anglických slov smoke (kouř) a fog (mlha). Mlha zde skutečně dokáe vytvořit kouzelné a tak trochu melancholické scenérie. Většinou se pozvolna povaluje těsně u země a člověk si jí můe uít do sytosti od podzimu do jara. Ale snad ještě charakterističtějším meteorologickým znakem, dá-li se to takto nazvat, je šedost. Kadý si asi umí představit, jak vypadá typické britské počasí. A nejde ani tak o déšť, který vlastně nebývá tak intenzivní a častý, jak jsem si dřív myslela. Tu nápadnou šedost a temnotu způsobuje věčně zataená obloha a nedostatek slunce. Ne všichni Londýňané by se mnou souhlasili, ale já jsem asi ila příliš dlouho v jihoevropské zemi, a tak je pro mě rozdíl v klimatu poměrně nápadný. Na druhou stranu ale musím přiznat, e jsem ve Španělsku nikdy neviděla takovou rozmanitou kolekci mraků a stínů jako v Anglii. A ačkoliv vdy budu dávat přednost horkému a slunečnému podnebí, britské klima občas také umí být kouzelné.
A co neblaze proslulá anglickou kuchyně?
Tradiční anglické recepty mi tak trochu připomínají poctivé vaření za dob našich babiček, s kvalitními lokálními surovinami a ádnými polotovary. Navzdory kvalitním ingrediencím ale jídla často nebývají příliš okořeněná, přílohou bývají brambory, připravené na sto všemoných způsobů, doplněné porcí mdlého spařeného hrášku, tak trochu bez chuti a bez zápachu. Osobně nemám příliš zkušeností s původními britskými jídly, jeliko nejím maso, a to je tu většinou hlavní ingrediencí. Příliš mě neoslnilo ani tak oblíbené fish & chips, co je obyčejná smaená ryba s hranolky pocákaná octem. Zdá se ale, e současná anglická kuchyně postupně začleňuje nové chutě a vůně z různých koutů světa a je tak stále rozmanitější a zábavnější. Trend zdravé stravy a návrat k jednoduchosti a experimentování s chutěmi se usazuje i tady. A velký podíl na tom mají nejrůznější kuchařské show v televizi, které jsou velmi populární. Moc si cením aktivit i u nás známého Jamieho Olivera, který ukazuje, jak dobré mohou být lokální suroviny a e se i přes týden dá vařit rychle, zdravě a za pár korun (tedy spíše liber). Take se moná blýská na chutnější časy.
Pohybujete se v oblasti lékařského výzkumu. Jak funguje anglické zdravotnictví?
V Londýně iji něco přes rok, co není dost dlouhá doba na to, abych naplno pronikla do tajů systému národní zdravotní sluby. Ale pár zkušeností se zdejším zdravotním systémem u mám a dvakrát jsem narazila na velmi neprofesionální jednání. Poprvé, kdy jsem vyhledala pomoc kvůli zhoršujícímu se astmatu a doktor na pohotovosti zpochybňoval, e trpím touto nemocí, a poté se mě ptal, co a v jaké dávce mi má předepsat. No a podruhé mi zdravotní sestra sice potvrdila těkou angínu, ale snaila se mi rozmluvit antibiotika, e prý jim bylo vedením řečeno, e se uívají příliš často. Asi ji ale zapomněli poučit, e tím naduíváním se myslí jejich pouití při běných virových onemocněních. V těchto případech mi pomohla moje znalost biologie a medicíny a také kamarádka lékařka v Olomouci, kterou na dálku zásobuji dotazy.
Potkala jsem ale i profesionální a milé lékaře i sestry. Navíc běně spolupracuji s onkology, kteří jsou nadstandardně kvalifikovaní a kompetentní a na londýnské poměry za svou práci vůbec nemají takové výdělky, jak bychom si mohli myslet. I přes spíše negativní reputaci britského zdravotnictví je pravda, e je dostupné komukoliv, některé skupiny obyvatel (důchodci, děti) mají speciální slevy a například antikoncepce je dostupná zcela zdarma.
Anglie je konstituční monarchie. To je další prvek, s ním u nás nejsou ádné zkušenosti. Je královna a její rodina pro Brity důleitá, nebo je to jen taková historická show?
Přestoe část Britů nesouhlasí s mnostvím peněz, které jde na financování královské rodiny, obecně lze říci, e Britové královnu a její rodinu zboňují. Alběta II. nedávno oslavila úctyhodných 90 let a na trůnu sedí ji téměř 64 let. Na její počest byly dokonce vyraeny nové mince s jejím portrétem a na pultech obchodů se objevily různé limitované edice známých produktů s vyobrazením panovnice. Ale snad ještě větší pozornost ne sama královna vzbuzují její vnuk princ William a jeho ena princezna Kate, vévodové z Cambridge. Jak jejich svatba, tak narození obou dětí byly vysoce sledovanými mediálními událostmi. Jejich popularita asi pramení z toho, e ač zachovávají jistou profesionalitu, drí se při zemi, jsou v častém kontaktu s běnými lidmi a chovají se skromně a přirozeně. Kate je zboňovaná i pro svůj vkus, cokoliv si vezme na sebe, a často to jsou kousky z běně dostupné konfekce, je během chvíle vyprodané. Nové vlny popularity královské rodiny vyuívá i mnoho firem a společností a prosperuje z ní i turistický ruch. Významné události jako královská svatba, jubilea či narození prince nebo princezny jsou s dostatečným předstihem vyuity na přilepšení britské ekonomice. Monarchie tímto způsobem výrazně přispívá ke zvýšení ročních příjmů.
V čem vidíte hlavní rozdíly mezi Českou republikou a Velkou Británií a v čem jsou si naopak obě země podobné? Co se vám obecně na Angličanech a Angličankách líbí, a co ne?
Trochu mi dělá problémy zaměřit se na srovnání Čechů s Angličany vzhledem k tomu, e v ČR neiji u 6 let. Navíc v osobním ivotě a v práci trávím většinu času s lidmi z různých koutů světa, a tak s typickými Angličany tady v Londýně nepřijdu tak často do kontaktu. Přesto mohu s klidným svědomím vypíchnout několik rysů, kterými se Britové od nás liší.
Na rozdíl od nás (a ještě více od Španělů) Britové jen velmi neradi mluví o problémech na rovinu, cokoliv, co by mohlo vyvolat nějaké nepříjemné emoce, raději popíší obloukem, ne aby to jednoduše vysvětlili. Rozhovor s nimi tedy většinou nebývá tak upřímný, jak jsme zvyklí u nás. Otázka jak se máš je ekvivalentem pozdravu a neodpovídá se na ni jinak ne dobře, zato v Česku je to podnět k zahájení konverzace o kadodenních trápeních. V tom jsme my, a taky Poláci a Slováci, mistry a upřímně mi to trochu vadí, protoe já sama raději hledám pozitiva za všech okolností. Je to můj způsob vyrovnávání se s náročnými situacemi, kterých se objevuje při ivotě mimo domov celkem dost.
Dalším rozdílem je tolerance vůči jiným kulturám, náboenstvím a národnostem. V Anglii, a hlavně v Londýně, ije tolik cizinců, e je zde multikulturní společnost normou a je obecně akceptována (co se ale můe časem trochu změnit v souvislosti s pobrexitovými náladami). U nás se mimo Prahu a Brno setkáváme s jinými kulturami mnohem méně, jsme tedy vůči všemu tomu jinému a neznámému nedůvěřiví. Tak trochu překvapením pro mě po příjezdu do Anglie bylo zjištění, e většina i velmi vzdělaných Britů neumí pořádně ádný jiný jazyk ne angličtinu. Na jednu stranu se to dá pochopit, vzhledem k tomu, e s angličtinou se člověk prostě domluví téměř kdekoliv. Ale já jsem celkem ráda, e v Česku se klade důraz na studium cizích jazyků. A přestoe je obecně úroveň znalosti cizího jazyka mezi Čechy povaována za spíše slabší, nejsme na tom myslím zas tak špatně. A já sama jsem skvělým příkladem toho, e i ten, kdo s angličtinou bojoval celou střední školu, se ji můe naučit.
Ptal se Martin Burian.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.