Z osobní iniciativy našeho rakouského spolupracovníka historika Manfreda Wohlfahrta vznikla třicetistránková brourka formátu A5. Pestrá obálka, pokrytá do posledního místečka vlajkami devadesáti osmi států, upoutá na první pohled. A na ní jednoduchý blankytně modrý nápis: MIGRATION. Celá publikace je vlastně reakcí na projevy krajně pravicových politiků, kteří tvrdí, e se Rakousko v současnosti nachází ve stavu krajní nouze neboli ve výjimečném stavu. Utečenci podle nich ohroují vnitrostátní bezpečnost a sociální jistoty. Citujme autora: Uvědomil jsem si, e jsem proil sedmdesát šťastných let bez toho, e by někdo z mých krajanů musel z Rakouska utéci. A to je opravdu stav výjimečný!
Manfred Wolfahrt se ve své práci věnuje třem základním tématům: jakou roli hraje a hrála migrace v Evropě, kdo nebo co migraci způsobil a zda je migrace novinkou dnešní doby. Amstettenská radnice nápad vydat informační brourku uvítala. Po třech měsících je pět tisíc výtisků téměř rozebráno.
EU a i globalizace bývají často redukovány na hospodářskou a obchodní spolupráci. Troufám si tvrdit, e z iniciativy malého rakouského města by si mohla vzít příklad i Evropská unie. Kde a jak jsou informováni občané o jejích úspěších a výhodách členství v tomto společenství? Nikde a nijak, co v dnešní době plné reklam a bleskurychlých informací působí, mírně řečeno, značně anachronicky. Podle autora znamená globalizace také celosvětovou migraci idejí – a ta dává naději, pokud se bude orientovat na ekologické a humánní cíle. Před napoleonskými válkami byli Evropané mnohokrát pod nadvládou monarchů, pro které národnostní myšlenka nehrála téměř ádnou roli. Potom vstoupilo národnostní povědomí do popředí, avšak stále ve smyslu, ve víře, e je třeba se od sebe oddělit hranicemi, co tím více a vdy znovu vedlo k válečným sporům. Byly pěstovány národní mýty a nacionalističtí předáci rozdmýchávali ve svých národech fanatismus – a do 2. světové války. Teprve po této katastrofě si politici začali uvědomovat společné kořeny, monost evropské sounáleitosti v politice, kultuře a ekonomice, je by mohla překonat povrchní a zdánlivou uitečnost těsných hranic. Byla tato národy spojující migrace idejí skutečně přijata?
V kapitole Víte, e jste původem Afričané? nás Wohlfahrt upozorňuje, e náš předek Homo sapiens asi před 40 000 lety dorazil z východoafrické vlasti do Evropy, a to a na druhý pokus. Nicméně poslední výzkumy dokazují, e jsme nositelé i malého mnoství neandrtálských genů. To dosvědčuje, e naši afričtí předci měli s neandrtálci i neválečné kontakty. Na další dvoustraně vidíme nad polem mladé kukuřice bílý nadpis, který nevyaduje komentář: Nepodceňujme vliv klimatických změn na migrační chování lidí – v minulosti ani v budoucnosti!
O náboenské svobodě mohli občané habsburského Rakouska jen snít. Název kapitoly: Buď budeš katolík, nebo musíš opustit zem! Manfred Wohlfahrt připomíná drsné praktiky vystěhovávání občanů z náboenských důvodů, je nebyly v habsburské monarchii výjimečné. V letech 1773–1776 bylo z Korutan a ze Štýrska násilně vysídleno 2992 občanů protestantského vyznání. Děti jim byly odebrány a svěřeny do výchovy katolickým rodinám. Abychom byli globální, dodejme, e ještě v nedávné době činili toté Australané původním obyvatelům tohoto kontinentu.
V osobních rozhovorech Wohlfahrt často zmiňuje logický fakt, e kadá historie má svoji prehistorii. Vyslovením nabude tato samozřejmost na velikosti a významu, uvědomíme si například, e dnešní politická situace nespadla z nebe. V kapitole Kolonialismus – kořen nesčetných vývojových chyb a mnoha migračních vln autor vybízí k pohledu na mapu Afriky. U na první pohled překvapí jakoby podle pravítka narýsované – lépe řečeno nalajnované – státní hranice. Ty tvořili kolonialisté. Kolik milionů Afričanů přijde o ivot, svobodu a vlast, tehdejší evropské mocipány vůbec nezajímalo.
Závěrem sestavil autor seznam známých osobností, které si Rakousko vzalo za své a bez kterých by byla rakouská kultura o poznání chudší – seznam osob, kteří se v Rakousku nenarodili. Na prvním místě uveďme Barbaru Coudenhove-Kalergiovou, nositelku ceny Listů Pelikán, dále pak Sigmunda Freuda, Alfreda Kubina či Adolfa Loose. Humorná perlička: další uvedený v seznamu je Wolfgang Amadeus Mozart. Mozart nikdy nebyl Rakušan! Salzburg byl samostatný stát a k Rakousku byl připojen a po skladatelově smrti.
Martin Burian (1960) je výtvarník, od roku 2015 spoluvydavatel Listů. ije v Rakousku.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.