Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 4 > Václav Jamek: Okurková sezóna jako řemen aneb hračky z brexitu
Jaro je pryč, přišlo nudné léto. Ale je to menší nuda, ne se čekalo. Český tisk například byl zvědavý hlavně na to, jestli někdo na Rendlíčku zpocenému prezidentu Zemanovi konečně propíchne gumový člun a zda bude Archimédův zákon platit i potom. To hned uvedl na pravou míru zpívající poslanec Korte (TOP 09), o něho proto bývá v létě větší zájem: Poslanecká sněmovna ho dosud nezrušila, vaj vaj tralala, take, ram pam pam bouby dam, bohuel bude, pro všechna tělesa do vody ponořená, dyjú dyjú šúby dú, včetně prezidenta republiky, ču čú. Výjimky zákon nepřipouští, to rozum dááá! On je synem hudebního skladatele, a to se nezapře, závěrečné vysoké cé tam zkrátka být musí; dokud to šlo, psal mu tatínek nápěvy všech jeho projevů. Taky instrumentaci, do šuplíku, kdyby projevila zájem Česká filharmonie. Texty si psal pan poslanec sám, teď i hudbu: bída.
Nebo si novináři v zoufalé obavě, aby ospalí čtenáři neusnuli úplně, zase kladli otázku, zda by se textař Michal Horáček laskavě neuvolil porazit ve volbách Zemana a být prezidentem. Řekl jim, e nás vytáhne ze štychu, pokud ho Lucie Bílá třikrát za sebou porazí v halmě.
Dost si věří, i kdy není jasné, v jakém směru.
Naštěstí se začaly hrnout zajímavější zprávy, jedna za druhou. Například výzkumník Milan Řezáč objevil na Moravě úplně nový druh pavouka, nazval ho snovačka moravská. Předtím u takové neznámé druhy objevil dva, stepníka moravského a šestiočku moravskou. Moravský iredentista! Předtím bádal také v Izraeli a pavouka, kterého tam, světe div se, taky objevil, pojmenoval šestiočka sadistická. Antisemita! A ví, kam se podívat!
Sameček toho sadistického pavouka prý zapíchne samičce penis, nebo co to pavouci k tomuhle účelu mají, kam ho napadne nebo jak to vyjde, a tam to taky pustí. Jak se ti tvorové potom doopravdy rozmnoují, to u jsem se v těch letních novinkách nedočetl.
S jistými obavami jsem se začal trochu rozhlíet, v pavoucích se moc nevyznám, stačí mi, kdy se ádný příliš velký a příliš barevný s ničím příliš ztopořeným neblíí a jen číhá uprostřed pavučiny, kam já rozhodně nepolezu; ale zjistil jsem, e letošní vítěz v soutěi o nejúspěšnější plevel se jmenuje turan kanadský. Před pár lety to byl laskavec srstnatý, teď by ho člověk pohledal. Ještě předtím netýkavka láznatá, taky ji to nějak přešlo. Doufám, e se všudypřítomnému turanu nepodaří přeprat svého krajanského konkurenta, příbuzného a dlouhodobého vítěze ve všech kategoriích, zlatobýl kanadský, protoe turan je dost ošklivý, ale dost se snaí; a prý je to léčivka, kvůli tomu ho sem prý asi dvanáct semínek kdysi dovezli. Na zlatobýl se dá aspoň koukat, stejně jako na jiné prevíty, jako jsou třeba hadinec a pupalka.
Nebo ti Angličani! Někdo říká: Shakespeare, někdo: Stroupenický. Brexit, brexit... já nevím. Kdy jsem byl malý, vyráběla se z brexitu taková autíčka na setrvačník, měl jsem dvě, tmavočervené a tmavozelené. Brexit byl vdycky tmavý, líp se obarvit nedal. Dělaly se z něj také uitečnější věci, třeba vypínače a elektrické zásuvky nebo kliky u dveří. Ty kliky na dveřích doma pořád mám. Ale brexit se lámal, a nahradily ho jiné plasty, které se daly ohýbat nebo i hňácat a také šly obarvit na zářivě růovou, jako karamelky si-si, co byly naše první bonbóny z umělého ovoce bez přírodních přísad, nepřál bych vám to. Ale dneska je ten plast u tak kvalitní, e si z něho americký prezidentský kandidát Trump nechal vyhotovit manelku i dceru, a skoro nikdo nic nepozná! A co teprv a se dozvíme, z čeho je vyhotovený on sám!
A teď chtějí Angličani ten brexit zpátky! A tak! Říkám si: oni utíkají pryč z Evropské unie sami před sebou! To dopadne! Protoe to, jak dnes Unie vypadá, je přece dárek od té jejich pitomé hraběnky Thatcherové. A to, co Thatcherová zavedla a vnutila ostatním, jim tam zůstane, kdeto my, kdy Angličani vypadnou, bychom se toho konečně mohli zbavit. Stačí poslouchat Francouze: a la bonne heure, říkají. Sbohem a šáteček. De Gaulle dobře věděl, proč je do Společenství nechtěl pustit. Britové vdycky jen prudili a nic jim nešlo pod nos, teď by mohla Unie pokročit dál. To pokročení si kadý asi představuje nějak jinak, někteří určitě budou ádat, aby se thatcherismus ještě utuil, protoe jinak nebudeme u vůbec konkurenceschopní; ale je i řada dalších moností, jak vdechnout Unii nový ivot, alespoň dokud ji evropská ultrapravice spojenými silami nerozbije a potom nezahájí boj kadého za sebe proti všem.
Je moné, e pokud si také další členské státy začnou podle britského vzoru stavět hlavu, budou se asi divit, kdy je nikdo v Unii dret nebude. To celkem jasně naznačil fakt, e po ukončení britského referenda se nejdřív sešli představitelé prvních, zakladatelských zemí Unie a e jako první se objevily návrhy na její větší integraci. Vydírání Unie by si měl dnes kadý dobře rozmyslet. Ve stejné silové pozici jako Britové není z těch kverulujících nikdo, a jakou svobodu navíc bychom si od toho slibovali? Po ekonomické a politické stránce nás mocní tohoto světa mají a budou stále mít tam, kde nás potřebují. Take by vzrostla jen svoboda našich domácích vykořisťovatelů ještě si přišlápnout a nebylo by ádné pomoci odnikud. A pokud se dá v dnešním světě vůbec něco změnit, pak jedině silami spojenými.
O tom ostatním se mi vůbec psát nechce. Tureckému prezidentovi prý seslal Alláh příleitost, jak si upevnit osobní moc a proměnit Turecko v diktaturu. Řekl bych, e Alláh je v tom nevinně a e tu příleitost si příští diktátor připravil sám. Jene tu zemi máme za vojenského spojence, a protoe jsme s ní (my Evropané) uzavřeli špatné smlouvy a slibujeme jí, o čem všichni u dávno dobře vědí, e to naprosto nemáme v úmyslu splnit, jsme na ní závislí víc ne ona na nás, zejména pokud jde o další vlny přistěhovaleckého chaosu.
Teprve s převratem, který Erdogan právě provádí, se však objevuje skutečné politické nebezpečí organizované islamistické expanze; leda by si turecký prezident chtěl jen zajistit, aby mu Evropa umonila dělat si v Turecku, co chce. To by Evropa za cenu umlčeného svědomí sice udělat mohla a moná jí nic jiného ani nezbude, ale nebezpečí by se tím jen oddálilo, a jen by vzrostlo, a by se turecká islamistická diktatura konsolidovala. A hrát si do té doby na spojence?
Zkrátka: vytvořili jsme si přímo u svých bran velmi zklamanou nepřátelskou mocnost, která začíná vystrkovat drápky.
Radikalizovaní muslimští kluci, kteří pomalu u denně kdekoli po Evropě vradí, dostávají samozřejmě do velmi obtíné situace také obhájce lidskosti, k nim se počítám: a slevit z toho nehodlám. Mnozí z nich byli pouze z lidskosti u nás přijati, a lidskost neuznávají. I přiznají-li se jim jiné motivy ne fanatismus okrajových zoufalců, například rozhořčení nad obecným osudem vlastních lidí, kteří se denně po stovkách topí v moři, ani to nás Evropany bůhvíjak dojímá, nelze tuto podobu hněvu omlouvat ani dopouštět.
Moná u také nestačí konstatovat, e pár zuřivců váně ztěuje většině pokojných muslimů úkol včlenit se do naší obecné společnosti, ale je načase poadovat od těchto pokojných muslimů, od jinak bezúhonné muslimské komunity jako takové, aby také plnila své povinnosti vůči těm, kdo byli ochotni udělat jí v Evropě místo, aby sama sebe lépe ovládala a dokázala například své lidi stiené vzteklinou, pokud o nich ví, vydávat do rukou spravedlnosti, protoe je to i jejich spravedlnost.
Lidská solidarita vyaduje vzájemnost. A všeobecný nesvár, jak říkají Američané v dabovaných filmech, není nic, co byste chtěli poznat.
P. S. Zlatobýl kanadský je prý ještě větší léčivka ne turan. Pijte ho půl roku tři litry denně, a promyje vám ledviny tak důkladně, e je nepoznáte. Brání růstu koních plísní, ochrání vás před poškozením rentgenovými paprsky, kdybyste na ně náhodou narazili, a vůbec pročišťuje vzduch. Ale hlavně: je to skvělý pomocník v době krize, zvlášť té uprchlické. Jak napsal autor webu Bylinky pro kadého Martinu Konvičkovi: Udělejte si čas a připravte si čaj ze zlatobýlu, kdy vás něco ere. Pomůe vám objevit hlubší souvislosti a dopraví vaši zbloudilou loďku znovu do proudu ivota. Pupalka je zase dobrá na hemoroidy a na kocovinu a dá se pouít jako kořenová zelenina (její kořen, ne lodyha s listy a velkými lutými květy, člověk by to pokládal za samozřejmost, ale lidi jsou dnes po té všeobecné školní docházce fakt divní).
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.