Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 4 > Kateřina Smejkalová: Ne internet, ale digitální platformy strategickými infrastrukturami
Kdy je v českém prostředí řeč o digitální infrastruktuře, je tím s největší pravděpodobností míněna infrastruktura pro poskytování vysokorychlostního internetu. Ta je předpokladem pro rozvoj průmyslu 4.0, ale také další rozmach internetového obchodování či digitalizaci státní správy a naplňování dalších priorit vládní digitální agendy. Díky tomu o budování digitální infrastruktury v poslední době slýcháme poměrně často. Za digitální infrastrukturu lze nicméně označit i něco jiného: toti sluby velkých internetových koncernů, které online prostředí strukturují.
Nejmocnější sociální sítí je s 1,6 miliardy uivatelů po celém světě Facebook. Zejména mezi mladšími generacemi v západních zemích jsou lidé bez facebookového účtu ji téměř údiv vzbuzující raritou. Facebook je primárně určený k udrování osobních kontaktů, a tak se dnes přes facebookové události svolávají soukromé či veřejné akce, zveřejňují se tam pro okruh přátel fotografie z dovolené a pro komunikaci mezi známými slouí místo dřívějšího e-mailu facebookové zprávy.
Facebook se ale stále více stává také obecným informačním kanálem: statusy institucí a osobností, které člověk sleduje, se mu pohodlně objevují na jeho zdi bez nutnosti vyhledávat jednotlivé informace z různých zdrojů zvlášť. Facebook se tak stal za pouhých dvanáct let své existence nejen sítí čím dál nepostradatelnější k udrování mezilidských vztahů, ale také gigantickým rozdělovníkem k informacím uloeným jinde na internetu.
Twitter, síť pro zveřejňování krátkých zpráv a komentářů, má aktuálně 320 milionů uivatelů. Díky funkci tzv. retweetování, kdy lze cizí zprávu zveřejnit na svém účtu tak, e se zobrazí dalšímu okruhu uivatelů, má Twitter schopnost velice rychle rozšířit obzvláště zajímavé, vtipné, ale i skandální či tragické informace. V poslední době proto bývá čím dál tím častěji vyuíván státními bezpečnostními slokami k informování občanů v krizových situacích – kupříkladu při nedávném útoku v Mnichově policie s občany komunikovala především přes tento kanál.
Podobně významnou digitální infrastrukturou je bezpochyby Google – k vyhledávání na internetu je kupříkladu v Německu vyuíván v celých 95 procentech případů. Podobně jako Facebook se tedy stal dominantním rozdělovníkem pro přístup k digitálním informacím. Dalším internetovým gigantem je prodejní platforma Amazon, která má ve Spojených státech podíl na internetovém obchodování přes 35 procent a v Evropě jen o něco málo méně. Amazon jednak sám vystupuje jako prodejce, funguje ale zároveň také jako rozdělovník k jiným internetovým obchodníkům. Mezi řadou dalších podobných internetových platforem stojí za zmínění například ještě portál booking.com, který se v krátkém čase stal zásadním rozcestím pro vyhledávání a rezervování ubytování.
Všichni popsaní aktéři profitují z tzv. síťového efektu – digitální platformy jsou tím atraktivnější, čím víc mají uivatelů. Kdo tedy měl před pár lety dobrý nápad a získal první uivatele, nabaluje jich postupem času jen víc a víc. To vysvětluje kvazimonopolní postavení řady z nich v jejich oblastech působení. Zároveň jejich sluby zatím nepodléhají v podstatě ádné regulaci, a tak je čistě na nich, jak se svými uivateli zacházejí – od toho, komu slubu povolí pouívat, a po to, e jsou pány nad tím, co se komu jak na jejich platformách zobrazuje.
To sice do velké míry určují algoritmy, nicméně by bylo naivní podléhat představě, e algoritmy jsou nějakým neutrálním filtrem. Kromě toho je známo dost a dost případů cílených zásahů – bezdůvodně zablokovaných účtů, nátlaku na cenu za produkty nabízené přes jeden z online rozdělovníků či netransparentního upřednostňování informací či produktů – často vlastních. Faktem také je, e je čím dál tím sloitější se infrastrukturám při běném ivotě úplně vyhnout – či minimálně stále nepohodlnější.
Rozhodnutí je nevyuívat – ať ji dobrovolné či nedobrovolné, jako třeba v případech, e některá z platforem někoho jako uivatele zablokuje nebo e si někdo nemůe dovolit internet nebo s ním neumí zacházet – kromě toho do jisté míry vylučuje z nových způsobů fungování společnosti.
Je tedy nasnadě, e zmíněné digitální platformy se postupně stávají podobně zásadní strategickou infrastrukturou, jakými dříve byly pošta či eleznice. A podobně jako u nich musí být dříve či později tematizována otázka, zda by se strategická infrastruktura měla nacházet v soukromých, či státních rukou. Protoe pohled na státní moc vyuívající k informování svých občanů v okamicích tak stěejních, jako jsou teroristické útoky, kanály amerických soukromých koncernů, jejich šéfy jsou libertariáni hledící na politiku a stát jako na přeitek 20. století, je přece jen poněkud zneklidňující.
Kateřina Smejkalová (1986) je politoloka.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.