Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 4 > Patrik Eichler: Pomáhat lidem na okraji

Patrik Eichler

Pomáhat lidem na okraji

Hledáme odpověď na strach ve společnosti. Praví i leví národovci by dnes nejraději svedli strach na útoky teroristů a psychicky nemocných lidí v západní Evropě, zavřeli české, případně unijní hranice a tak či onak měli hotovo. Nikdo sem nepřijde, ostatní odsuneme, vysídlíme nebo vyženeme a bude klid.

Je to ale zástěrka, za kterou by se zejména levice schovávat neměla, protože o strachu mluvila ještě dříve, než přišla – v historickém pohledu nijak mimořádná – uprchlická krize, a ještě dříve, než nás začala zasahovat – v historickém pohledu nijak mimořádná – vlna útoků.

V České republice to bylo v letech posledních pravicových vlád. Právě tehdy totiž byli lidé z nejvyšších míst dennodenně přesvědčování, že stát tu není proto, aby se o někoho staral. Klesaly reálné důchody, u lékaře se platilo vstupné, kdo bral sociální dávky nebo mateřskou, měl si pořídit zvláštní kartu, aby banka vydělala a aby se hned poznalo, že daný člověk vysává stát. Hovořilo se o zneužívání dávek, i když – zneužívejte třeba důchod nebo mateřskou.

Tehdy posílily obavy, které jsme předtím zažívali na začátku devadesátých let – třeba o ztrátu práce a o budoucnost. A objevily se obavy nové – že přijde exekutor, když něco nezaplatím, protože není z čeho, anebo proto, že si na mě někdo nějaký dluh vymyslel.

Tehdy jsme se nevěřit státu systematicky učili zatím naposledy. Není tak divu, že dnes, když přišla krize – nepodcenitelná, ale zvládnutelná –, leckteří lidé státu nevěří a hledají, jak se o sebe postarat sami. Ideálně vlastními zbraněmi, za zavřenými hranicemi a bezpečnostními dveřmi a okny. Společnost, která je tak anomická jako ta naše, nechává strach, aby se stával běžným, přijatelným důvodem chování, a zároveň oslabuje beztak nevelkou vzájemnou důvěru i důvěru v instituce.

Protievropská rétorika – heslo „Unie je nanic, chceme ochranu hranic“ budiž příkladem za všechny – nás pak chce vyvést ze struktur, které jsou – na rozdíl od nás osamělých – schopné dnešní problémy zvládnout. Pokud nevěříte, představte si českou flotilu, jak kontroluje pohyb lodí ve východním Středomoří.

Odpověď na dnešní strach jistě musí být i bezpečnostní. Je tu ovšem ještě úkol druhý, neméně důležitý a preventivní: integrovat do společnosti maximum lidí, kterým se dnes zdá, že nemohou žít úspěšný život a že je to „společnost“, která jim v tom brání. To stálo za útoky v Uherském Brodě, na ostrově Utoya a zdá se být jisté, že i v Nice a v Mnichově, kde útočník s íránskými kořeny volal „Jsem Němec“ a oběti si údajně vybíral tak, aby zasáhl co nejvíce „migrantů“.

Integrovat je třeba všechny lidi na okraji – z nejrůznějších důvodů frustrované, nezaměstnané, chudé, psychicky nemocné. Zdaleka nejde jen o dnešní uprchlíky nebo Evropany, jejichž rodiče nebo prarodiče se narodili mimo kontinent. Jde o všechny lidi, kteří musejí bez přípravy zvládat rychlou proměnu okolního světa – od zavírání dolů poté, co jsme na ně byli sto padesát let hrdí, po digitalizaci práce, která jen v České republice změní pracovní kariéry statisíců lidí, i když si zatím jen obtížně začínáme představovat jak.

Požadavek na zavírání hranic je v dnešním světě mam, vějička na přilákání hlasů těch, kdo hledají jistotu před strachem.

Patrik Eichler

Obsah Listů 4/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.