Hledáme odpověď na strach ve společnosti. Praví i leví národovci by dnes nejraději svedli strach na útoky teroristů a psychicky nemocných lidí v západní Evropě, zavřeli české, případně unijní hranice a tak či onak měli hotovo. Nikdo sem nepřijde, ostatní odsuneme, vysídlíme nebo vyeneme a bude klid.
Je to ale zástěrka, za kterou by se zejména levice schovávat neměla, protoe o strachu mluvila ještě dříve, ne přišla – v historickém pohledu nijak mimořádná – uprchlická krize, a ještě dříve, ne nás začala zasahovat – v historickém pohledu nijak mimořádná – vlna útoků.
V České republice to bylo v letech posledních pravicových vlád. Právě tehdy toti byli lidé z nejvyšších míst dennodenně přesvědčování, e stát tu není proto, aby se o někoho staral. Klesaly reálné důchody, u lékaře se platilo vstupné, kdo bral sociální dávky nebo mateřskou, měl si pořídit zvláštní kartu, aby banka vydělala a aby se hned poznalo, e daný člověk vysává stát. Hovořilo se o zneuívání dávek, i kdy – zneuívejte třeba důchod nebo mateřskou.
Tehdy posílily obavy, které jsme předtím zaívali na začátku devadesátých let – třeba o ztrátu práce a o budoucnost. A objevily se obavy nové – e přijde exekutor, kdy něco nezaplatím, protoe není z čeho, anebo proto, e si na mě někdo nějaký dluh vymyslel.
Tehdy jsme se nevěřit státu systematicky učili zatím naposledy. Není tak divu, e dnes, kdy přišla krize – nepodcenitelná, ale zvládnutelná –, leckteří lidé státu nevěří a hledají, jak se o sebe postarat sami. Ideálně vlastními zbraněmi, za zavřenými hranicemi a bezpečnostními dveřmi a okny. Společnost, která je tak anomická jako ta naše, nechává strach, aby se stával běným, přijatelným důvodem chování, a zároveň oslabuje beztak nevelkou vzájemnou důvěru i důvěru v instituce.
Protievropská rétorika – heslo Unie je nanic, chceme ochranu hranic budi příkladem za všechny – nás pak chce vyvést ze struktur, které jsou – na rozdíl od nás osamělých – schopné dnešní problémy zvládnout. Pokud nevěříte, představte si českou flotilu, jak kontroluje pohyb lodí ve východním Středomoří.
Odpověď na dnešní strach jistě musí být i bezpečnostní. Je tu ovšem ještě úkol druhý, neméně důleitý a preventivní: integrovat do společnosti maximum lidí, kterým se dnes zdá, e nemohou ít úspěšný ivot a e je to společnost, která jim v tom brání. To stálo za útoky v Uherském Brodě, na ostrově Utoya a zdá se být jisté, e i v Nice a v Mnichově, kde útočník s íránskými kořeny volal Jsem Němec a oběti si údajně vybíral tak, aby zasáhl co nejvíce migrantů.
Integrovat je třeba všechny lidi na okraji – z nejrůznějších důvodů frustrované, nezaměstnané, chudé, psychicky nemocné. Zdaleka nejde jen o dnešní uprchlíky nebo Evropany, jejich rodiče nebo prarodiče se narodili mimo kontinent. Jde o všechny lidi, kteří musejí bez přípravy zvládat rychlou proměnu okolního světa – od zavírání dolů poté, co jsme na ně byli sto padesát let hrdí, po digitalizaci práce, která jen v České republice změní pracovní kariéry statisíců lidí, i kdy si zatím jen obtíně začínáme představovat jak.
Poadavek na zavírání hranic je v dnešním světě mam, vějička na přilákání hlasů těch, kdo hledají jistotu před strachem.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.