Psal jsem před časem, kdy se v mediálním prostoru objevily otázky, zda koalice vnitřní otřesy přeije, e nemá čas zahrávat si s důvěrou lidí. (Právo 31. 5. 2016) To jsem ještě netušil, e za pár dní se v rámci celkové vládní činnosti poměrně dílčí problém, reforma či reorganizace policejního sboru, stane příčinou nejhlubší koaliční krize, kdy opravdu hrozí krach tohoto koaličního seskupení. ANO začalo váně jednat o vypovězení koaliční smlouvy.
Vznik této koaliční vlády, v ní spolupůsobí nejsilnější tradiční parlamentní strana ČSSD a nově vzniklé občansko-protestní hnutí ANO, nespokojené s dosavadním fungováním stranické parlamentní demokracie, ještě za účasti KDU-ČSL, byl spojen s nemalými očekáváními a nadějemi. V rámci dlouhodobějšího rozloení politických sil to byla jedině moná stabilní vláda, je měla perspektivu působit i po příštích volbách. Měla by tak monost nepracovat jen pod tlakem kadodennosti, ale s dlouhodobějším výhledem při řešení hlubších a trvalejších problémů české společnosti.
Proto jsem psal i o monosti rehabilitovat koaliční vládnutí, diskreditované působením vlád existujících díky tzv. přeběhlíkům. Tato koaliční vláda zaloená na poměrně silné voličské podpoře mohla postupně obnovit důvěru občanů v politiku a k politikům. Vládě pod vedením premiéra Sobotky se to celkem dařilo a a do této krize měla poměrně vysokou důvěryhodnost kolem 40 procent a předsedové vládních stran Babiš a Sobotka se po prezidentu republiky těšili nejvyšší důvěře občanů. Zdálo se, e premiér i celá vláda berou tuto historickou šanci váně s vědomím odpovědnosti, e dělají opravdu politiku a e nepolitikaří. Vláda obnovila fungování tripartity, v poslední době měla váná jednání s představiteli zdravotnictví a školství o zvýšení platů v těchto oblastech i o řešení dalších důleitých otázek v rámci přípravy státního rozpočtu na rok 2017. I přes různé spory a střety probíhala jednání celkově věcně. Premiér Sobotka si s řízením vlády v rámci vnitrostátní i mezinárodní politiky počínal obezřetně a rozváně s vědomím odpovědnosti vůči občanům za chod vládní koalice.
Je proto obtíně pochopitelné, proč vůbec vznikla tak hluboká vládní roztrka a proč Sobotka jako premiér svou jednoznačnou podporou ministra vnitra Chovance riskuje nejen zhoršení vlastní prestie, ale i oslabení důvěryhodnosti vlády a její funkčnosti a akční způsobilosti. Reforma či reorganizace policie je v pravomoci policejního prezidenta, je to vyjádřeni nezávislosti policie i jeho role jako jediného rozhodujícího orgánu. Policie jako ozbrojená sloka výkonné moci je v demokratickém státě podřízena ústavně-politické kontrole vlády prostřednictvím ministra vnitra. Proto ministr vnitra jako člen vlády reformu podepisuje a tím se můe stát platnou. Chovancova a Sobotkova argumentace, e to je odborná záleitost, která je plně v rukou policejního prezidenta, je proto neúplná a zavádějící. A tu je jádro sporu, k němu nemuselo dojít, kdyby v koalici v této věci fungovaly normální vztahy, tj. elementární důvěra a spolupráce na základě a v rámci koaliční smlouvy. O pozadí tohoto podivného postupu se lze dohadovat. Investigativní novináři i stoupenci konspiračních teorií mají velký prostor pro nejrůznější dedukce.
K vlastnímu záměru policejní reformy či reorganizace lze jen stručně uvést, e nebyl vysvětlen spěch s jejím přijetím a vůbec nezbytnost jejího provedení. Podivná je její utajovaná příprava bez účasti zástupců policejních sloek, jich se týká, bez spolupráce se státním zastupitelstvím i bez účasti odborné veřejnosti. Policie není ádný tajný spolek, proto by o její reorganizaci měla být tak či onak informována i občanská veřejnost. Nic z toho se nestalo a vyvolalo to různě kritické reakce i uvnitř ČSSD.
Ministr Chovanec návrh reorganizace podepsal a tím se stala platnou. To je jedna stránka věci. Jsou tu však ještě její další stránky a důsledky. Chovanec nevyhověl výzvě koaličních partnerů Babiše a Bělobrádka, aby tak nečinil či podpis alespoň odloil. Předseda ANO ohlásil, e to je porušeni koaliční smlouvy. (Třeba říci, e není ádný nestranný orgán, který by mohl posoudit rozporná tvrzení Chovance a Babiše, e to není či e to je porušení koaliční smlouvy.) Po intermezzu s hrozbou vypovězení koaliční smlouvy změnilo ANO pozici a ohlašuje, e chce zůstat ve vládě, ale ádá změnu koaliční smlouvy. Skutečný problém dalšího fungování vlády však není v textu koaliční smlouvy, ale v tom, zda se obnoví smysl pro fair-play, nebo ne. Sobotka svého času odmítl zdanění církevního majetku s tím, e smlouvy se mají dodrovat. Platí toto jeho stanovisko i ve vztahu ke koaliční smlouvě a ANO?
Celá problematika včetně počínání jejích účastníků není černobílá. Občané budou její vývoj posuzovat podle míry informací a podle svých politických sympatií. Zatím je těké to odhadnout, ale průzkumy brzy naznačí, jak budou jako voliči chování jednotlivých aktérů posuzovat. Jsem však přesvědčen, e tato aféra svou povahou a zejména svým průběhem poškodí autoritu této vlády a oslabí důvěru v politiku a politiky. A to je škoda. Je to opět ztráta jisté naděje.
Nakonec závěrečnou poznámku. Chovanec je mladý člověk. Asi nebude znát Marxův výrok, e dějiny se opakují. Poprvé je to tragédie, podruhé je to fraška. Vládní krize v únoru 1948 začala tím, e ministr vnitra Nosek rozhodl o přeloení několika policejních důstojníků – bez vědomí vlády. Krize skončila – podle tehdejší dobové interpretace – vítězstvím pracujícího lidu, podle současného výkladu politickým převratem. Současná vládní krize začala rozhodnutím ministra vnitra o podpoře policejní reorganizace a skončí – to nechť posoudí čtenáři, a budou sledovat vývoj a počínání vlády se Sobotkou a Babišem včetně dohadování o změně koaliční smlouvy. Můe to být smutná fraška.
Prof. Zdeněk Jičínský, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.