Tak ivé debaty v dnešní době nevyvolává ádná ze sousedních zemí. Polsko po prezidentských a parlamentních volbách z léta a podzimu 2015 podle jedněch míří k autoritářské vládě, národně-katolickému konzervativnímu tmářství i omezování svobody médií. Podle druhých musejí debaty v západních státech (ale i mezi domácími liberály a levicí) reflektovat, e Poláci jsou často hodnotově výrazně konzervativnější, ne je obvyklé třeba právě u nás, e neoliberální Občanská platforma sice mohla být pro svou zahraniční politiku oblíbená v Bruselu nebo Berlíně, ale tyto veřejné úspěchy nepřinesly zlepšení sociálního postavení většiny obyvatel a řada z nich pak oprávněně volila zkrátka toho, kdo nabídl změnu. Tedy dnes v řadě negativních souvislostí skloňované Právo a spravedlnost.
Rozhodli jsme se v duchu kulturně-politické tradice Listů podívat, nakolik dnešní bouřlivé debaty o zradě a zaprodávání se mají své kořeny v minulosti. Článek politologa Jiřího Koubka popisuje základy dnešních konfliktů, jak se ustavily ještě v disentu a prostředí opoziční odborové Solidarity, na její práci se ostatně podíleli i leckteří představitelé dnešní vlády.
Další dva texty jsme se rozhodli věnovat tématu dnes přehlíenému, a sice polské levici. Michał Syska a Bartosz Machalica od nás dostali otázku, jak se polská levice snaí vypořádat s faktem, e sociální rozměr jejího programu voličům úspěšně prodal vítěz voleb Právo a spravedlnost. A jak se dnes daří Svazu demokratické levice, tedy od začátku transformace zřejmě nejúspěšnější polské straně, která ovšem v loňském roce neprošla do parlamentu. Mezinárodní debatu včetně vztahu polské politiky k východním sousedům popisuje náš spolupracovník z dvouměsíčníku Nowa Europa Wschodnia Zbygniew Rokita.
Kritickou reflexi prezidentského mandátu Andrzeje Dudy přináší rozhovor s ředitelem idovského historického institutu Pawłem Śpiewakem. Hovoří nejen o neviditelnosti nového prezidenta při současně silně aktivistické vládě strany, za kterou byl prezidentem zvolen, ale i o jeho historické politice. Z tohoto textu stejně jako z úvodního příspěvku Jiřího Koubka se právě boj o interpretaci minulosti zdá ústředním konfliktem dnešního Polska.
Kulturu na stránkách přílohy, vycházející díky podpoře Ústavu mezinárodních vztahů, zastupují literární vědec Leszek Engelking upozorňující mj. na to, e i literární ceny jsou v Polsku levicové a pravicové, a série stručných anotací aktuálních knih věnovaných nejen aktuálním polským tématům.
Přejeme inspirativní čtení a na léto zveme... třeba s Listy do Polska. Můete do redakce poslat i foto.
-red-
Publikace této přílohy je součástí projektu Ústavu mezinárodních vztahů Podpora veřejné debaty o aktuálních tématech týkajících se Polské republiky a byla podpořena Česko-polským fórem.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.