Marketing zvítězil, v posledním čísle nastíněná prognóza se naplnila a Nadija (do února ještě Naděda) stihla letadlo domů před redakční uzávěrkou. Vypadá dobře, take ji v přípravě na cestu do sibiřského Gulagu zřejmě mučili při hladovce akorát tou příliš mastnou kuřecí polévkou. Pro Putina představovala tato rezolutní vlastenka lidově vyjádřeno onu pověstnou osinu v zadku. Hlavně v souvislosti se vztahem k Západu. Teď se ovšem tento anální handicap přesouvá na jeho ukrajinského kolegu. V nejbliších týdnech či měsících si s poslankyní Savčenkovou určitě uije zajímavé časy. Její základní pracovní náplní se co nejdříve stane ukrajinské vlastenectví. Lze si představit, e se kolem ní semknou všichni nacionalisté, moná se bude podílet i na zaloení nové politické strany. Emocionální potenciál společnosti by ovšem nejlépe vytěila, kdyby se volby do parlamentu konaly co nejdříve.
*
Václav Klaus se nakonec v mezinárodním měřítku neprosadil jako ekonomický reformátor. Celosvětové renomé získal a onglérským kouskem s plnicím perem při návštěvě Chile. e viróza je nebezpečná věc, potvrdil zas nynější český pan prezident – svědčí o tom popularizace jejích příznaků na sociálních sítích.
*
Rakousko se koncem května vyhnulo opakování kauzy Waldheim. Tehdy ve druhém kole zvolený bývalý generální tajemník OSN (!) se kvůli čerstvě rozkryté nacistické minulosti stal páriou ve společnosti euroatlantických hlav států. Rakouští voliči se tehdy rozhodli pro alternativu a teď ho just zvolíme, co nám má do toho kdo kecat?. V letošní detektivce se historie málem opakovala, výsledek byl téměř 50:50. Přesně tak ho v neděli odpoledne jako prognózu konečného výsledku prezentoval rakouský server ORF. Patřila k tomu odvaha nebo dobrý tým odborníků, protoe v té chvíli vedl kandidát Hofer téměř o 4 %. Rakušané tak nezopakovali to, co po skončení éry Václava Havla postihlo ČR – prezidenti dostávají pozvánky na návštěvy cizích států, ale nejsou mezi nimi skoro ádné z těch, s nimi sdílíme společné hodnoty.
*
V souvislosti se severoatlantickou obrannou aliancí s rozšířenou působností se moná v nejbliší době trochu rozbouří hladina. Erdoganova neúprosná touha po islámské variantě absolutní moci, neboli obnově osmanské říše v menším měřítku, by měla být podnětem k zamyšlení v centrále NATO. Moc tam toho ale asi nevymyslí, protoe nejvýznamnějšímu členu Aliance bude zřejmě (jakékoliv) Turecko cenné jako bubák na jiní hranici Ruska. Take zůstává otazník nad jinou variantou, kterou v Egyptě předvedl generál Sisí. Erdogan sice z ústavy odstranil všechny odkazy, které do ní vloil zakladatel moderního tureckého státu Atatürk a které ukládaly armádě jisté povinnosti v souvislosti se státním zřízením. Nelze ale předpokládat, e by současní důstojníci zcela zapomněli na zásady, ve kterých byli vychováni. Erdogan sice provedl v armádě čistky, je na ni ale stále odkázán v boji proti Kurdům. Jak by se vojenská aliance asi zachovala, kdyby turecká armáda vystoupila proti Erdoganovým snahám o získání absolutní moci?
*
Vlastenecké řádění v souvislosti s výročím Karla IV. se celkem drelo v mezích. Asi mnoha lidem došlo, e Karel byl sice po přeslici Čech, hlavně to byl ale Evropan. A velký náboenský romantik. Osvícenský pragmatismus Josefa II. mi pro vývoj v českých zemích připadá minimálně stejně významný. Pravda, oba ili v různých epochách. Charakteristické bylo, e se reprezentanti evropských panovnických dvorů nijak na návštěvu do Prahy nehrnuli. Asi by to bylo jiné, kdyby na Hradě podřimoval Karel, 12. Schwarzenberg.
*
V souvislosti s tragickými událostmi poslední doby mě napadá, e při teroristických útocích v Paříi a Bruselu zemřelo dohromady jen o něco málo více lidí ne při pádu letadla German wings, způsobeném pilotem v péči psychiatrů. Pádu, kterému bylo velmi snadno moné zabránit. Stačilo, aby společnost nelpěla na jedné z posvátných krav naší doby, kterou je lékařské tajemství. V situacích, jako je tato, hraničí jeho dodrení se zdravým rozumem. Napadá mě ovšem jiný aspekt. Pokud by bylo zpochybněno v jistých situacích tajemství lékařské, co by pak v podobných situacích mělo platit pro tajemství zpovědní? Před tím ale všichni strkají hlavu do písku. Moná i proto, e psycholog nebo psychiatr dnes často vykrývají i roli toho zpovědníka.
V neděli 3. 4. mě z letargie probralo povídání paní Strouhalové s ředitelkou Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně paní Mgr. Kuslovou. Bylo hlavně o osobnosti Tomáše Bati. Bylo zajímavé, co nám paní ředitelka sdělila o názoru pana Bati na úlohu en. Těch vdaných. Odpovídalo to přiblině tomu, co si dnes myslí turecký prezident. A co mě zarazilo nejvíc? K této informaci se moderátorka nevyjádřila jediným slůvkem. Buď tedy souhlasila, nebo je v črozhlase Baťa coby idol českých ekonomů nekritizovatelný.
*
Dne 2. května nás zpravodajství r potěšilo pozitivně formulovanou zprávou, je snad měla dokládat růst blahobytu. Byla o vzestupu obliby biopotravin v našem bukanýrském kapitalismu. (Bio je sice draší, ale má své výhody – vysvětluji si to tak, e sice po jeho konzumaci neijeme déle, ale zemřeme zdravější.) V této souvislosti bylo sděleno, e kilo biokuřete můe stát a 200 korun. Nikdo si ale nedal práci vydělit dvě čísla, která radostný obsah zprávy relativizují. Roční obrat biopotravin prý stoupl ji na 2 miliardy Kč – to je při 10 milionech obyvatel takové hubenější kuřátko na jednoho ročně. Snad by bylo bývalo lépe formulovat tu zprávu jako kritickou.
*
Na téma vlastní branka: Rum je destilát na bázi cukrové třtiny. Máslo obsahuje minimálně 82 procent ivočišného tuku. Vůči uznání těchto obecných norem se Česko snailo v Bruselu oponovat. Tuzemský rum – lihovina na bázi průmyslového alkoholu, ochucená aromatem – a pomazánkové máslo, které obsahuje především rostlinné tuky, tedy margarín, byly ve zdejších domácnostech po desetiletí zavedené a oblíbené produkty. U nich sahá historie a do dob Rakousko-Uherska, pomazánkové máslo jako falešně označený produkt vzniklo v sedmdesátých letech, kdy nedostatečná produkce másla přiměla reim k zavedení té šalby. Ministr zemědělství cestoval nedávno do Bruselu rozhořčovat se nad horší kvalitou stejně pojmenovaných a balených výrobků prodávaných řetězci v zemích střední Evropy. Zlí byrokraté v Bruselu budou ale moná mít i argumenty pro své tvrzení: Donedávna přece Češi bojovali o zachování názvů pro rum a máslo (pomazánkové), ačkoliv tyto produkty jsou obsahově jiné. Rakušané byli ohledně rumu při jednání s EU úspěšnější – Inländer Rum (tuzemský rum) se tam opět smí od jara 2009 prodávat pod tímto jménem.Je to přitom toté, co zdejší tuzemák.
*
Na závěr jazykový koutek odborně zcela nekompetentního autora na téma modernizace českého jazyka: Na letišti dnes k letadlu nevycházíme dveřmi/východem, nýbr gejtem, šéf prodeje ve firmě nemá prodejce, ale trejdry – příkladů novotvarů je spousta. Některé jsou dokonce (asi z dob před sankcemi proti Putinovi) americkoruští kříenci. Česky se kdysi říkalo před třemi lety, dnes je spíše trendy tři roky zpět čili three years ago čili tŕi góda tamú nazád. Opravdová sranda pro mne začíná při zpaskvilněné výslovnosti v češtině zdomácnělých slov: Tak se ji těším na fotbalový ampionát, i kdy mám obavy, konzert českého útoku nebude řídit jeho věčně zraněný reizér v drezu č. 10. Ekonomický kolonialismus ze strany malého Rakouska slavil dílčí úspěch udomácněním nečeského písmene fau. Nebo to byl Volkswagen? (Američané ho i nadále buransky vyslovují dvěma obyčejnými v.) U Rakušanů je to více viditelné – jejich státní koncern ÖMV sice ji netrvá v češtině na přehlasovaném ö, německé fau je ale při vyslovení názvu firmy česky ji zcela samozřejmé.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.