Nedoité 90. narozeniny Karla Kosíka (26. 6. 1926–21. 2. 2003) připomínáme textem z r. 2001. Mám problém. Předpokládám, e sborník k jubileu filosofa psali filosofové. Z hlediska skutečné filosofie je moje vidění člověka v ivotě a světě pokleslé, bývá účelově determinováno charaktery a konflikty, které při práci na hře nebo románu vznikají náhodně a iracionálně. Ale i přitom vím, e zůstávám profesionál.
Po zkušenosti svého mládí se nejvíc bojím diletantů a děsí mně, e bych se mohl znovu stát jedním z nich. Nehodlám proto mluvit o Karlu Kosíkovi jako o filosofovi, ale o dramatické postavě K. K. z oné hry, kterou pro theatrum mundi napsal a stále ještě píše ivot.
Ta postava se asi nemohla stát ničím ne filosofem, kdy zahájila se svou zkoumavou povahou dospělý ivot čekáním na smrt – za boj a svobodu. Fašismus a jím rozpoutaný teror vrcholící genocidní válkou byl první fenomén, který ji formoval. Zasáhl ji tak mocně, e patřila ke sboru podobně postiených, které jí chtěly navdy nastavit hráz v podobě jiného fenoménu, ani stačily poznat jeho pravou podstatu.
Povahu komunismu, předstírajícího, e jeho neotřesitelným základem je vědecký světový názor, pochopila postava K. K. jako jedna z prvních a začala jej po svém demaskovat filosoficky. Tím poprvé získala nejen logické nepřátele ztělesňující prolhaný reim, ale i naprosto nelogické nepřátele mezi filosofy svobodného světa, kteří přestali být logickými spojenci, kdy se jim bral jejich sen, úasný i v tom, e pro něj nemuseli nic riskovat.
Jako na divadle pak uplynulo skokem čtvrt století, které postava K. K. přeivořila díky své práci, solidaritě zahraničních přátel a neúnavné podpoře své eny. Pak se chvíli zdálo, e došlo k happy-endu: postava K. K. se mohla vrátit z nebytí do bytí.
Avšak reisér ivot nezná odpočinku a jeho fantazie hranic. Uprázdněný prostor po dvou splasklých fenoménech cele vyplnil fenomén vítězného kapitalismu. e není samospasitelný a potřebuje nový obsah, nemá-li znamenat jen jiný, i kdy zpočátku nevinně nepříjemný způsob otupování lidských myslí, pochopila postava K. K. jako jedna z prvních a začala to po svém dokazovat filosoficky. Tím znovu získala nejen logické nepřátele ztělesňující oportunismus všech vládnoucích skupin, ale i naprosto nelogické nepřátele mezi nejlepšími přáteli, kteří přestali být logickými spojenci, kdy jim byl zpochybněn cíl, k němu se tentokrát dobrali s tak velikým rizikem.
Postavu K. K. tento antický osud poznamenal. Bojím se, e u ani ona sama nemá v této chvíli potřebný filosofický odstup, aby i ty druhé chápala jako postavy věčného dramatu, kterým ivot přidělil jiné role. Je mi to líto, protoe dramatik-profesionál vstupuje do kadé figury jako do sebe a nemůe ji u soudit z povrchu.
Chápu proto postavy zklamaných přátel, které šokuje ta razantní neochota vnímat reálný kapitalismus jako fenomén nesrovnatelně pozitivnější ne oba předchozí. Ale se smutkem chápu i zklamání postavy K. K., která bytostně není ochotna povaovat něco byť lepšího neli špatné za přijatelnou metu. K ní se chce zjevně dál dobírat vzdor všem lidským rizikům – per aspera ad astra.
Za to si jí dál váí a má ji přes její bodliny ráda
postava P. K.
Vídeň 21. 8. 2001 (33 let po tancích...)
(Irena SĄnebergova´, ed.: Rozji´ma´ni´ vprĄed i vzad, Karlu Kosi´kovi k peĄtasedmdesa´tina´m, Praha, 2001)
Pavel Kohout (1928) je spisovatel.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.