S vlnami migrantů se zrodilo plno mýtů, hypotéz, teorií a prognóz. Od optimistických prořídlých zastánců multikulturalismu a po ty apokalyptické, které v nich vidí past na západní civilizaci.
Zůstaneme-li odpovědně na půdě reality současné neklidné doby, Evropská unie a Severoatlantická aliance jsou i přes váhání rozhodovat se tváří v tvář bezpečnostním hrozbám v reálném čase stále základem naší ekonomické, sociální, bezpečnostní a obranné politiky. Hledáme-li příčiny oněch váhání obou významných globálních institucí, jsou obětí vlastního analytického hodnocení ve strategických dokumentech, podle kterého Evropa nikdy v historii neila v tak příznivém bezpečnostním prostředí. To odzbrojuje v tom nejširším slova smyslu. Zvláště platí-li tento soud i v době, kdy se situace podstatně změnila.
K tomu je nutné přičíst, e se Evropa prostřednictví politiky Evropské unie nedokáe odchýlit ji od realitou znemoněné představy otevřeného kontinentu, jakkoli je pro nás těké se této praxe vzdát. Nakonec to udělají a vlastně tak ji činí národní státy, které, přes trvající uprchlickou politiku Angely Merkelové, uzavírají své hranice. O to větší význam bude mít další summit NATO, který se má sejít v červenci ve Varšavě.
Rozpadem obou organizací nebo některé z nich bychom se ocitli v geostrategickém vakuu. V jakési zdánlivé splendid isolation – pokud lze vůbec o nějakém skvělém odloučení mluvit – by se stát ve středu Evropy stal na základě těko vyvratitelných historických zkušeností teritoriem jiného mocenského zájmu. Na tuto bezpečnostní hrozbu s konkrétní identifikací upozornil ji premiér Bohuslav Sobotka.
Jsme-li s fungováním obou organizací pro jejich malou schopnost vypořádat se s probíhajícími krizemi oprávněně nespokojeni, neznamená to, e budeme přispívat k jejich oslabení a rozpadu, nýbr k racionalizaci jejich činnosti.
Negativní iniciativou v tomto smyslu rozhodně nebyl plán B z dílny V4, který se naopak začal realizovat dříve ne z iniciativy uvedených zemí. A to zvláště proto, e některé zahraniční mise byly neúspěšné, co přispělo k vytvoření Islámského státu a ke kritické situaci v Sýrii. V ukrajinském konfliktu se Aliance nestala odstrašující silou a Rusko si tak mohlo dovolit anektovat Krym. A do posledních dní nebyla Aliance schopna se aktivně zapojit do migrační krize, přestoe se například úspěšně angaovala s dalšími spojenci, ale i s Ruskem a Čínou v boji proti somálským pirátům. Námořní angamá NATO v Egejském moři k zastavení vln uprchlíků bylo v podstatě bez efektu.
Na mnichovské konferenci generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dal otevřeně najevo, e členské země nepřipustí, aby Rusko zvyšovalo napětí v Evropě. Zároveň projevil vstřícnost k dalšímu jednání, protoe řada globálních problémů je bez Ruska těko řešitelná. Někteří bezpečnostní analytici, politici a komentátoři tento výrok povaují za protiřečivý. Bez výsledku v podstatě skončilo i jednání Rady NATO s Ruskem.
Sbliování Spojených států a Ruské federace je ale na programu znovu. Ministři zahraničních věcí těchto dvou velmocí se dohodli na uzavření příměří v Sýrii a prezidenti Obama a Putin podepsali příslušný dokument. Příměří úspěšně vstoupilo v platnost a je zatím dodrováno.
Jak vyplynulo z aliančních dokumentů a potvrdilo se ve vystoupeních předsedy Vojenského výboru generála Petra Pavla, ministra obrany Martina Stropnického a europoslance Jana Zahradila v televizních Otázkách Václava Moravce, NATO se chce v konfrontaci s Ruskem jako svou primární hrozbou především zdokonalit ve vyuívání metod vedení hybridní války a v boji proti hackerům. Hybridní válka je spojením různých způsobů boje vedených státními i nestátními aktéry, včetně zastrašování a vyvolávání společenského rozvratu.
Vojensky se Aliance snaí posílit zejména své východní křídlo, kde se nejvíc cítí ohroeny pobaltské země. Alianční politické vedení a vojenské velení dosud tyto obavy nebraly váně. Přijatá opatření byla i podle předsedy vojenského výboru NATO jen částečná a dva další diskutující ji označili za symbolickou. Rusko toti jako reakci na alianční rozhodnutí chce vytvořit z dosavadních brigád čtyři nové divize, co vojenskou schopnost podstatně zvýší.
Spojené státy se v posledních letech z Evropy vojensky stejně jako z Blízkého východu stahovaly. Nyní Bílý dům překvapivě zvedl rozpočet na své evropské jednotky čtyřnásobně – na 3,4 miliardy dolarů. Není to samozřejmě zvýšení zásadní, k tomu by musely přispět podstatně i evropské členské státy. Ale dá se předpokládat, e zvýšené výdaje půjdou především na alianční východní křídlo.
Velení americké armády rozhodlo ponechat dosud jen rotující americkou obrněnou brigádu v počtu pěti tisíc muů na východě trvale. Vytváří se tu i velení nové divize, i kdy zatím bez vojáků. Budou vybudovány předsunuté sklady zbraní pro další americkou obrněnou brigádu. V pobaltských zemích se předpokládá trvalá přítomnost aliančních jednotek; ji nyní se tam pravidelně střídají letecké síly členských států NATO. Zájem o trvalý pobyt vojáků projevily také Rumunsko a Bulharsko. Podle slov ministra obrany Martina Stropnického tu země V4 hodlají dislokovat rotační jednotku v síle roty o sto muích. Pentagon to logicky povauje za nedostatečné. V České republice se zatím pobyt vojsk jiné alianční země nepředpokládá.
Aliance u v dlouhodobější perspektivě nemůe spoléhat na obranu zaloenou jenom na armádách jednotlivých členských států a na pomoc Američanů a Kanaďanů, případně dalších států k tomu ochotných. Musí je postupně přetvořit v jednotně řízený, vyzbrojovaný, integrovaný a kompaktní vojenský celek.
Pokud by to bylo proti orientaci americké zahraniční a bezpečnostní politiky a její vojenské strategie, musí se o to evropské členské země pokusit samy, respektive v rámci bezpečnostní a obranné politiky Evropské unie. To je při dosud a neuvěřitelně dlouhém trvání aliančních a unijních rozhodovacích procesů spíše hudbou budoucnosti. Zároveň však nevyhnutelné.
Antonín Rašek (1935) je sociolog, spolupracovník Střediska bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK v Praze.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.