Premiér Bohuslav Sobotka v televizních Otázkách Václava Moravce s uspokojením řekl, e růst HDP umoní zvýšit platy i sociální výdaje. Jene 70 procent občanů podle výzkumu TNS Aisa toto premiérovo uspokojení zas tak nesdílí.
Mnohé z vládního prohlášení se ji splnit podařilo. Stát pomohl rodinám s dětmi, ale demografickou situaci to zatím neřeší. Vláda pokročila v přípravě důchodové reformy. Problémy bohuel vznikly při zvyšování důchodů. I kdy byla dodrena pravidla, zapůsobilo nesolidárně, kdy důchody byly zvýšeny v průměru o 40 korun a vrcholovým politikům platy o 4000 korun. Pod tlakem kritiky premiér i ministr financí museli slíbit nápravu. Mluví se o zvýšení důchodů o tři sta korun. Pod jistým tlakem odborů došlo ke zvýšení mezd. Vzhledem k produktivitě práce je to ve srovnání se zeměmi EU málo. Podobně tomu je se zvyšováním minimální mzdy. Nízké platy jsou zejména v kultuře. A nepochopitelný je rozdíl odměňování ve školství, zdravotnictví a v justici. Peníze chybějí i proto, e kadoročně stamiliardy zisků putují do zahraničí nebo mizí v daňových rájích. V Panamě má několik set českých občanů moná i problematická konta; ale u nyní jsou lidé na sociálních sítích přesvědčeni, e s tím se nic dělat nebude.
Nejbolestivěji působí, co mají lidé denně na očích, a to situace sociálně vyloučených. Přitom dochází ke zhoršení stavu. Počet ghett se za deset let zvýšil ze tří set na dvojnásobek. Připravený a jistě dobře míněný projekt přesídlování jejich obyvatel mezi ostatní občany se u nich při nedostatečné přípravě můe setkat s odporem. Podobně je tomu s bezdomovci. Odhadovalo se, e je jich kolem třiceti tisíc. Výzkum Ministerstva práce a sociálních věcí zjistil, e je to víc ne dvojnásobek – 68 500. A pokud se něco podstatného neudělá, ivot na ulicích hrozí dalším 120 tisícům lidí. Obcím krizové ubytování schází. Leda by je uhnízdili v symbolických Čapích hnízdech.
Má to další negativní důsledky: polovina dětí je v ústavech proto, e jejich rodiče nemají na bydlení. Kdy tu dospějí, značná část také končí pod mostem. Kolik jich je z kadoročně zhruba tisícovky odcházejících, nikdo neví. Nevyhovující bydlení má půldruhého milionu občanů, z nich je čtvrt milionu v dětském věku. Přitom ročně činí příspěvky na bydlení 13 miliard korun. Řešením je sociální bydlení, které preferuje 61 procent dotázaných uvedeného průzkumu. Zákon je připraven. Volných bytů jsou statisíce. Vláda musí počítat s tím, e zvyšující se počet ghett, lidí na ulici a jejich dětí v ústavech je, jak ukazují diskuse na sociálních sítích, váným argumentem proti přijímání uprchlíků. Převládá názor, e neumí-li vláda integrovat vlastní občany, ať se nepokouší integrovat cizí. Je to sice pohled zjednodušený, ale pro mnoho lidí přesvědčivý.
Antonín Rašek, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.