Dva soudní procesy v zahraničí upoutaly v posledních týdnech i pozornost českých médií – jeden v Oslu, druhý ve Voroněi. Oba mají jedno společné: ani v jednom případě nešlo o spravedlnost, ale o marketingové akce. V norském případě Breivik předvádí zbytku světa, co si můe v poklidně podřimující bohaté maloměšťácké společnosti dovolit masový vrah. Samozřejmě vnímá jeho k nacistickému pozdravu zvednutou pravici většina pozorovatelů s nevolí, ti ale nehrají v demokratické společnosti s nezávislým soudnictvím ádnou roli. Breivikovo gesto je PR akcí, zaměřenou na méně početnou, ale o to koherentnější cílovou skupinu jeho příznivců, u které má téměř stoprocentní účinnost.
Ze soudního procesu ve Voroněi se postupně stala marketingová akce pro obě strany, ruskou i ukrajinskou. Původní ruský plán měl vzbudit nevoli k obviněné, která údajně způsobila smrt dvou ruských urnalistů. Přitom zřejmě počítal i s tím, e v mediální komunitě panuje jistá soudrnost. Z průběhu procesu ale vůbec není jasné (a to ani po soudním verdiktu), zda se obviněná činu vůbec mohla dopustit, spíše je to nepravděpodobné. Z propagandistického hlediska je důstojnice ukrajinského letectva jistě dobrou volbou, ovšem spíše pro ukrajinskou stranu. Opakuji, tady vůbec nejde o spravedlnost. Ukrajinská strana si moná trochu pozdě uvědomila podstatu celé záleitosti a nebyla dost dlouho schopna vytvořit ucelený koncept pro svůj postup. Savčenková jednou drela hladovku, pak zase ne, pak si při hladovce stěovala na příliš mastnou kuřecí polévku (zřejmě se nejednalo o suchou hladovku). Hladovka můe být účinným prostředkem nátlaku, ale neměla by se změnit v divadlo. Savčenková ovšem svoji roli vlastenecké hrdinky sehrála dokonale. Asi proto, e osobně nic nehrála. Postřeh na závěr: Média nás po celou dobu informovala o procesu s Nadědou Savčenkovou. Nevím (ale lze to logicky předpokládat), zda se to ve stejné míře týká i médií ukrajinských, ale – podíval jsem se na netu, kdy e se ve zpravodajství z Nadědy stala patriotická Nadija. Bylo to teprve na rozhraní února a března. Připadá mi, jako by teprve tehdy konečně zaúřadoval odborník na marketing. Ovšem hned po vynesení rozsudku udělal PR prohřešek prezident Porošenko, kdy okamitě nabídl výměnu Savčenkové za ruské zajatce. Tím zbytečně relativizoval její hrdinství, protoe je jisté, e o této monosti nemohla od začátku nevědět. Moná ale nechtěl riskovat partii pokeru o to, kdo nabídne výměnu dříve. Přitom je pro Rusko odsouzená Savčenková příliš cenným výměnným artiklem, ne aby si jí někdo dovolil ublíit. Nanejvýš tou příliš mastnou kuřecí polévkou.
*
Převáná část českých médií ignoruje fakt, e Ukrajina má i dnes problém identity své státnosti. Má to dvě příčiny: jednotný ukrajinský národ dodnes neexistuje, příčinou toho je částečně i druhý z problémů identity – Ukrajina byla po staletí rozdělena mezi sférami vlivu sousedů po obou stranách Dněpru. Odtud se vilo označení pravo- a levobření Ukrajina. Ta první byla a do konce 18. století po řadu staletí buď součástí nebo pod dominancí polsko-litevské říše, druhá sdílela tentý osud nejpozději od doby Petra Velikého. Svou roli hrál i Krymský chanát, poslední výspa bývalého tatarského panství ve východní Evropě, ne ho dobylo Rusko za vlády Kateřiny Veliké. Zánikem polsko-litevské šlechtické republiky v roce 1792 se převáná část dnešní Ukrajiny stala součástí carského Ruska. Po revolučním roce 1917 sice vznikl na krátkou dobu státní útvar, ten se ale zakrátko stal obětí bolševického neoimperialismu, který si pak v dalších desetiletých s tím carským v ničem nezadal. (Text bývalé sovětské hymny, který mluví o nerozborném svazu svobodných republik... byl sice mistrným dílem propagandy, nakonec ale národům více učarovala melodie – kterou si vybrala i dnešní Ruská federace po nepříliš zdařilém pokusu s jiným hudebním dílem.)
Srovnáme-li dnes dva Rusy, z nich jeden ije v Královci (Królewiec, Königsberg, Kaliningrad) a druhý ve 13 000 km vzdáleném Vladivostoku, jsou pořád příslušníky jednoho národa. Kdy se ale setkají dva Ukrajinci, z nich jeden ije ve Lvově (Ľviv, Lwów, Lemberg) a druhý v asi 1300 km vzdáleném Doněcku, tak se někdy ani nedomluví. Pro prvního slouí moná jako lingua franca polština, pro druhého ruština. Tedy jazyky národů, jejich vztahy po staletí nebyly příliš přátelské.
*
Správný politik má o kritických věcech zásadně lhát, nebo alespoň mlit – takové poučení si musel nedávno vzít ministr Stropnický z všeobecné kritiky svého sdělení, e Libanonec Fajád byl propuštěn výměnou za pětici Čechů, postiených speciální místní formou toxoplazmózy. Ta je přiměla k tomu, vydat se do doupěte hizbolláckého kocoura někde v Libanonu, kde pak byli uneseni. Je to škoda – pro pana ministra tato aféra, spolu s rýsujícím se sblíením mezi pány Zemanem a Babišem, znamená asi konec před nějakou dobou avizovaných ambicí na prezidentskou kandidaturu.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.