Nedokáu odhadnout, co se současníkům vybaví, kdy se za dvacet let řekne rok 2016. Kdy mně někdo poví, co se stalo v roce 1996, napadnou mne hned aspoň tři věci. Jednak se nám narodil syn, konaly se parlamentní volby a v podkrovním bytě jsme sledovali evropský fotbalový šampionát v Anglii. Moná si někdo za těch dvacet let vzpomene, e fotbalové Euro v roce 2016 pořádala Francie, ale co ještě k tomu? Napadla mě ta otázka, kdy jsem si prohlíel kníky a časopisy z babiččiny pozůstalosti. Noviny byly z let 1988 a 1989. Poslední říjnový den roku 1988 Rudé Právo uveřejnilo článek Kdo si plete demokracii s anarchií. Na Václavském náměstí se mj. skandovalo Masaryk, Masaryk, a tak se redaktoři ptali: Co víte o Masarykovi? Odpovídal 27letý řidič z Hradce Králové: e dal tuhle republiku, měl za manelku Američanku a zemřel před druhou světovou válkou. Moc toho nevím. Pokud se tento rozhovoru uskutečnil, tak pro redakci byla nejspíše nejdůleitější poslední věta. Podle mého názoru byly řidičovy názory vcelku slušné.
Jsou lidé, kteří dokáí rozeznat skutečnou historickou událost ji z perspektivy dneška. Václav Klaus se domnívá, e přejmenování praské Ruzyně na Letiště Václava Havla byla schválnost. V Římě se a po několika staletích rozhodli pojmenovat letiště po Leonardu da Vincim: Přejmenování ruzyňského letiště byla politická schválnost s velmi krátkodobým, tedy nestaletým nádechem, dodal prezident Klaus. Co na to říci, e. Pravděpodobně by Václava Klause neuspokojilo ani to, kdyby se jmenovalo po TGM či Edvardu Benešovi. Take jsme měli čekat, vystačit si s Ruzyní a pojmenovat za takových dvacet třicet let (nepřeji exprezidentovi něco špatného samozřejmě) ty dvě haly po Václavu Klausovi. Pak je tu ještě jiný návrh, přejmenovat brněnské Tuřany či ostravský Mošnov.
Ovšem, je teprve jaro a nevíme, co podstatné se ještě letos odehraje. Jsme spíše ovlivněni přítomností, v ní se mísí návštěva čínského prezidenta, uprchlická krize a aféra ministra financí Andreje Babiše, t. č. předsedy hnutí ANO 2011. Raději za funkcí píšu i jméno, kdyby za dvacet let některý ze čtenářů nevěděl, jak se jmenoval ministr financí a e byl členem krátkodobého projektu, který se jmenoval ANO. Z toho, co se děje teď, mne trápí jedna věc. Zhrubnutí debat. Nejsou to jen diskuse čtenářů pod články na internetu, ale také události ve veřejném prostoru, kde někteří nosí makety šibenice pro některé politiky a obviňují premiéra z velezrady. Podobně se chová část českých politických elit, můe-li se toto slovo pro ně pouít, a někteří novináři. Tomu dokáe čelit jen velmi silná politická osobnost, která svou vahou podobné excesy ne-li zastaví, tak alespoň přibrzdí. Máme ji?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.