Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 2 > Krzystof Szewczyk: Sancto

Krzystof Szewczyk

Sancto

Řeknete nám, kde, jak a kdy vznikl cyklus Santo?

Začal jsem na něm pracovat několik měsíců po smrti papeže Jana Pavla II., když v Polsku začaly vznikat jeho první pomníky. Nejvíce fotografií vzniklo v letech 2005–2007. Potom jsem fotografoval už jen příležitostně. Nejvíc mě zajímaly různé události spojené se vznikajícím kultem Jana Pavla II.: procesí, poutě, křížové cesty. Ale hlavní náplní mojí práce se staly pomníky Jana Pavla II., kterých je dnes v Polsku přes pět set.

Nesetkal jste se při prezentaci tohoto cyklu s nějakými negativními reakcemi? A kde se můžeme setkat s kvalitní kritikou polské fotografie?

Projekt Santo nebyl nijak rozsáhle prezentovaný na výstavách. Otiskl ho týdeník Polityka a s negativními reakcemi jsem se nesetkal. Pokud jde o kritiku fotografií v Polsku, podle mě se nejzajímavější věci v této chvíli dějí kolem internetového časopisu Magenta Mag.

Ve své diplomové práci na Institutu tvůrčí fotografie jste psal o novém polském fotografickém dokumentu. Cyklus Santo je podle nás jasně spojený z jednou z jeho třech linií, s tou, která se na svět dívá s jistou ironií.

Jisté prvky přítomné v novém dokumentu mě v té době skutečně inspirovaly – hlavně odstup od fotografované skutečnosti. I když fenomén stavění a uctívání pomníků je pro mě něčím nesrozumitelným a podivným a můj pohled je spíše kritický, nechtěl jsem, aby divák měl pocit, že se vysmívám lidem, pro které je víra něco důležitého. Proto jsem se také rozhodl pro černobílou fotografii, která je podle mě subtilnější.

Ve zmiňované práci z roku 2010 píšete také o trochu jiných cestách rozvoje fotografie v České republice, na Slovensku a v Polsku. Jak ty rozdíly vidíte dnes?

V souvislosti s rozvojem internetových médií můžeme sledovat unifikaci fotografie. Už nemá význam, jestli bydlím v Polsku, v České republice nebo ve Spojených státech. Fotografové mají možnost neustálé výměny myšlenek, což je velmi inspirativní, ale někdy si můžete odnést pocit, že všichni fotografují stejným způsobem.

Jaký je význam opavského Institutu tvůrčí fortografie pro polské filmaře a fotografy? A vy jste se svou školou pořád v nějakém kontaktu?

Vliv na způsob práce polských fotografů může být viditelný méně než před deset lety, ale ITF je přesto v Polsku pořád velmi populární a škola začala být považována za kultovní. Chce na ní studovat řada lidí. Já sám tam končím doktorská studia a je to velmi stimulující zkušenost.

Na čem dnes pracujete? Co chystáte?

Především se snažím dokončit svou doktorskou práci věnovanou historii fotografie v Horním Slezsku po druhé světové válce. V posledních letech jsem zcela opustil klasickou společenskou fotografii. Nyní pracuji na dvou projektech, které se týkají krajiny, a to v kontextu toho, jak se v postindustriálním prostoru definuje příroda.

-pe, tt-

 

Krzystof Szewczyk

Krzystof Szewczyk

Krzystof Szewczyk

Krzystof Szewczyk

Krzystof Szewczyk

Krzystof Szewczyk (1979) absolvoval Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě a politologii na Slezské univerzitě v Katovicích. Přednáší na Akademii výtvarných umění v Katovicích, je spoluzakladatelem Nadace Kultura Obrazu.

Obsah Listů 2/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.