Za Milošem Hájkem (12. 5. 1921–?25. 2. 2016)
Ve věku 94 let zemřel 25. února 2016 v Praze Miloš Hájek, historik, jeden z předních představitelů protifašistického odboje, ale také jeden z mluvčích Charty 77. Miloš Hájek patřil k blízkým spolupracovníkům Listů a byl také jejich častým autorem. Na straně 71 přetiskujeme jeho příspěvek do ankety na téma Komunismus jako fašismus? z roku 1995. Zde přinášíme zkrácený text promluvy, kterou při posledním rozloučení s Milošem Hájkem dne 3. března pronesl Jan Křen.
Všichni víme, e se základy charakteru a celoivotního postoje Miloše Hájka, tohoto nenápadného a skromného člověka, zformovaly u v mládí: odpor k násilí a diktatuře, solidarita s pronásledovanými a hluboké sociální cítění, jeho ztělesněním mu byl socialismus a komunismus. To dokázal činem, účastí v odboji a pomocí pronásledovaným idovským dělníkům, co Izrael ocenil čestným titulem Spravedlivý mezi národy, kterým byla vyznamenána i jeho ena Alena.
Milošův ivotní postoj by snad nejlépe vyjádřilo ono biblické: Ty jsi Petr a to je skála, na ní postavím církev svou. Ona víra, která mu byla posilou v odboji, později selhala: stal se jedním z budovatelů církve, v ní bylo prvním přikázáním, e strana má vdy pravdu. To však brzy dostalo trhliny: internacionalistovi bylo cizí stranické národovectví a la Nejedlý a těkým otřesem pro něj musela být odporná antisemitská inscenace procesů.
Zde někde začala nesnadná a bolestná proměna všech idealistických komunistů: toto není, co jsme chtěli. Smrt diktátora a odhalení jeho zločinů v roce 1956 byly předělem: Miloš Hájek se stal ve straně jedním z prvních jejích kritiků. Zároveň tu počalo i jeho stejně nesnadné pátrání po jiném socialismu, socialismu s lidskou tváří; bylo pro něho charakteristické, e mu nešlo jen o tvář, ale o celé nové tělo socialismu; to hledal celý ivot.
V jeho celoivotním dílu se vdy prolínala historie a politika. V historii byl novátorem: na stranické škole zaloil obor dějin tehdejší světové síly, mezinárodního komunistického a dělnického hnutí a mezinárodních vztahů, co byl vlastně dobový předchůdce dnešních soudobých dějin, tehdy se u nás takoví znalci dali spočítat ani ne na prstech jedné ruky.
Miloš Hájek byl vlastně samouk, ale ve své habilitaci zvolil téma národní a do té doby zcela nezpracované, dějiny řekněme dnešním kulatým slovem kontroverzní Druhé republiky; při tom předvedl dokonalé ovládání historického řemesla – ad fontes, podrobného archivního výzkumu. Šířka jeho znalostí byla obdivuhodná, ale přízemním faktografem nikdy nebyl.
Sám jsem tehdy s úctou objevil za tou prací něco, co by se dnešním suchým jazykem dalo označit za přidanou hodnotu jeho osobnosti – jeho rozsáhlou vzdělanost a široký kulturní rozhled. Miloš Hájek byl milovníkem a znalcem váné hudby, známé jsou hudební večery, které si s Hanou Mejdrovou doma pořádali, a Miloš si ještě si pár dnů před svým skonem pustil naposled Beethovena, kterého tak ctil. Vdy se zajímal i o literaturu krásnou a četba vůbec byla jeho celoivotní největší vášní. Snad nebyla jen náhoda, e pár kroků od jejich bytu v Náprstkově ulici bylo Divadlo za branou, Národní a Stavovské – divadlo milovali a viděli kdejakou inscenaci, na které jezdili i z dalekých Butovic. A později jsme v něm poznali i milovníka moderní poezie, který po letech dovedl citovat celé básně. Ostatně všichni známe i jeho pověstnou harmoniku a hojnost písní revolučních i písniček lidových.
Jeho intelektuální výbava byla přidanou hodnotou i v jeho politické činnosti, člověk v kadodenním ivotě vskutku nepraktický dokonale ovládal i takovou praxi, jakou byla konspirace. Její pravidla vdy dodroval a nutil k tomu i ostatní.
Jeho politické angamá v 60. letech je známé a ne náhodou patřil k tomu Sověty tak nenáviděnému praskému druhému centru, třebae v pověstném pamfletu, v jejich Bílé knize, popletli hned tři Hájky, Miloše, ministra Jiřího Hájka a ještě Hájka Karpelese, činného za První republiky ve stranické antipráci. S Jaroslavem Literou patřil Miloš k prvním svolavatelům vysočanského sjezdu, prvního aktu politického odporu proti sovětské okupaci.
Sám na to mám dvě zvláštní vzpomínky: kdy jsme se po Vysočanech setkali, bručel jsem, e víc neusiloval o členství v ÚV, kde by svou pevností byl zvlášť potřebný. Ale on, skromný nad skromné, odvětil, e je přece hlavně školitel a ten není v tuhle chvíli moc potřeba. A toté se stalo o dvě desítky let později: také jsem bručel, e si nevydupal zaslouené členství ve Výkonném výboru sociální demokracie, a odpověď byla skoro doslova tá, jen tentokrát monost školitele měl a taky se hned pustil do práce v Masarykově tehdy dělnické akademii.
Ale zpátky o dvacet let: v roce 1969 byl mezi prvními vyloučenými a postienými úplným zákazem povolání, jako odbojář však mohl odejít do předčasného důchodu. Kdy se v postupující normalizaci nezdařily první pokusy o odboj, jich se zúčastnil, stáhl se do ústraní vědy, ale nepřestal být aktivní: s Pavlem Seifterem zaloil Historické studie, snad nejdéle vycházející samizdat. Přes všechny tehdejší obtíe izolace se s Hanou soustředili na své opus magnum, rozsáhlou historii vzniku Třetí internacionály; to byla první, ještě cyklostylovaná kniha Historických studií, která pak po letech vyšla v Německu a v univerzitním Karolinu.
Ani tehdy nepřestal s politikou a právě zde se objevila také jeho přidaná hodnota: s minulostí a se všemi vlastnostmi straníka nebyl běným straníkem, jako v historii nebyl pouhým faktografem. V politice nikdy nestál o funkce a i v sociální demokracii byl disciplinovaným členem, jeho Hanka pravidelně kárala: Ty a ta tvoje šajspartaj, co mimochodem byla věta, kterou ji samu častovala matka, kdy se ve 30. letech začala politicky angaovat. Nebylo to docela spravedlivé: svým širokým rozhledem a od mládí skutečný humanista a přesvědčený demokrat byl vdycky o kus nebo aspoň kousek nad stranickostí.
To projevil svým podpisem Charty, občanského seskupení osob různé příslušnosti, původu i světonázoru, proil s ní roky pronásledování, odposlechů, výslechů i kriminálu. Jako její mluvčí v kritickém roce 1988 byl svou vnímavou tolerancí s to dobře spolupracovat i s ortodoxním katolíkem a tehdejší trojice zvlášť dobře fungovala.
Přirozený byl pro něho i vstup do Občanského fóra, kam přišel a druhý den, protoe v prvním dnu byl ještě zadren StB. Se svým nejstarším přítelem Vojtěchem Menclem zaloili pro bývalé komunisty Klub Obroda, v něm Miloš neochvějně razil svou promyšlenou linii. Tu vyloil u v prosinci 1989 ve stati, jejím jádrem byly tři jeho typické holé věty, které cituji: Etapa reformního komunismu skončila... Návrat členů Obrody do KSČ povaujeme za nemyslitelný... Hlásíme se k zásadám Socialistické internacionály. A pánbůh ví, e to měl těké – na všech stranách, v Obrodě i v OF, v něm k reformním komunistům panovala nedůvěra, není-li to slabé slovo; stejný postoj zaujímali sociálnědemokratičtí veteráni, kteří si v letech pronásledování osvojili radikální antikomunismus.
Všichni, kteří jsme Miloše Hájka znali, budeme i nadále ít s jeho odkazem čestnosti, lidskosti, poctivosti a solidarity s pronásledovanými a trpícími. To je shrnuto v jeho pozoruhodných pamětech, z nich části byly publikovány i v Německu, ale bohuel se u nedočkal ruského překladu, který je v tisku.
Na konec chci říci něco za sebe: šedesát let obcování a přátelství s Milošem bylo šťastnou událostí mého ivota, mnoho jsem se od něho naučil i ve vědě a v nejedné těké chvíli jsem u něho nalezl moudrou oporu; jistě jsem nebyl sám. Bude mi chybět a bude se mi po něm stýskat.
Jan Křen (1930) je historik.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.