Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 2 > Patrik Eichler: Nemáme na to a říkali jsme vám to

Patrik Eichler

Nemáme na to a říkali jsme vám to

Své národní zájmy jsme nejlépe hájili tehdy, když nás a naše elity bral vážně svět a jeho elity. Svět coby možnost smysluplně prezentovat výsledky naší domácí práce a shánět podporu pro mezinárodněpolitické cíle se přitom proměňoval.

Desítky let kolem roku 1900 hrála klíčovou roli pro českou politiku i kulturu Francie. Různé západní země to byly i po druhé světové válce, když nám Sovětský svaz šanci na rovnoprávnost nedal. Nepřestala ale existovat ani kultura opírající se o české prostředí a vznikající v českém jazyce, ani cíle české demokratické politiky. Dnes je potřeba rozvíjet dialog zejména v Evropě a ještě přesněji v Evropské unii. V tomto nadstátním celku máme nejvíce zájmů politických. A prostřednictvím Unie můžeme nejlépe hájit své zájmy mezinárodní.

Místo návodů na dialog ale dnes čteme spíše o politicích, kteří „se nehrbí“. V negativním vymezení se ztrácí jak zájem o okolní svět, tak představa, že v něm máme uspět. Že dokonce máme dělat zcela konkrétní kroky, abychom někde uspěli, když domácí kvas není takový, aby venku zaujal sám.

Pokud dnes čteme o poklonkování Americe nebo Bruselu nebo návratech do područí Moskvy, nejde o politiku, ale o výraz pocitu, že na velké věci nemáme vliv. Než si vyčítat poklonkování na jednu nebo na druhou stranu, bylo by nepochybně lepší hledat cesty, jak si v Unii (nebo ve Washingtonu) připadat doma. A jak mít s někým dalším dost síly, abychom mohli s onou mytickou Moskvou jednat jako rovný s rovným. Ne my sami, my jako součást celku.

O čem pak budeme jednat, co bude náš cíl, je věc jiná. Mírové hnutí na přelomu osmdesátých a devadesátých let třeba chtělo Moskvu vtáhnout vší silou do Evropy (popisuje to Kacper Szulecki jinde v tomto čísle Listů), podporovat ruské demokraty a humanisty, protože život v míru je základním požadavkem všech pokrokových hnutí. A protože internacionalismus je jejich poznávacím znamením.

Pokud dnes o nějakém politikovi říkáme, že se nehrbí, je potřeba vědět, zda se může nehrbit – zda se domluví třemi jazyky, protože tak se to dnes má, zda se v Evropě pohybuje jindy než během letní dovolené, protože jinak těžko bude znát Unii jako politický proces a ne jen jako dovolenkovou destinaci.

Nehrbit se neznamená mluvit nahlas. Znamená to mít orientované, vzdělané a loajální lidi. Otázka nestojí, kdo se méně hrbí, ale co uděláme proto, abychom takové lidi získali. Jak v každém ročníku získat tisícovku absolventů zahraničních škol, kdo jim bude platit stipendia, které instituce s nimi budou pracovat během těch pěti osmi let v cizině, kdo je bude učit jazyky předtím, než se do světa vydají, a kdo jim vytvoří zázemí, až se budou vracet. Kdo a kdy začne podporovat překlady českých textů nebo titulkování zdejších filmů do cizích jazyků.

Pokud zůstáváme u toho, že se nebudeme hrbit, říkáme tím, že nemáme na to, abychom někoho zajímali. A že jsme už předem říkali, že nemá cenu se o něco takového snažit.

Patrik Eichler (1984) je redaktor Listů, od března 2016 je vedoucím oddělení vnějších vztahů kabinetu ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu.

Obsah Listů 2/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.