Své národní zájmy jsme nejlépe hájili tehdy, kdy nás a naše elity bral váně svět a jeho elity. Svět coby monost smysluplně prezentovat výsledky naší domácí práce a shánět podporu pro mezinárodněpolitické cíle se přitom proměňoval.
Desítky let kolem roku 1900 hrála klíčovou roli pro českou politiku i kulturu Francie. Různé západní země to byly i po druhé světové válce, kdy nám Sovětský svaz šanci na rovnoprávnost nedal. Nepřestala ale existovat ani kultura opírající se o české prostředí a vznikající v českém jazyce, ani cíle české demokratické politiky. Dnes je potřeba rozvíjet dialog zejména v Evropě a ještě přesněji v Evropské unii. V tomto nadstátním celku máme nejvíce zájmů politických. A prostřednictvím Unie můeme nejlépe hájit své zájmy mezinárodní.
Místo návodů na dialog ale dnes čteme spíše o politicích, kteří se nehrbí. V negativním vymezení se ztrácí jak zájem o okolní svět, tak představa, e v něm máme uspět. e dokonce máme dělat zcela konkrétní kroky, abychom někde uspěli, kdy domácí kvas není takový, aby venku zaujal sám.
Pokud dnes čteme o poklonkování Americe nebo Bruselu nebo návratech do područí Moskvy, nejde o politiku, ale o výraz pocitu, e na velké věci nemáme vliv. Ne si vyčítat poklonkování na jednu nebo na druhou stranu, bylo by nepochybně lepší hledat cesty, jak si v Unii (nebo ve Washingtonu) připadat doma. A jak mít s někým dalším dost síly, abychom mohli s onou mytickou Moskvou jednat jako rovný s rovným. Ne my sami, my jako součást celku.
O čem pak budeme jednat, co bude náš cíl, je věc jiná. Mírové hnutí na přelomu osmdesátých a devadesátých let třeba chtělo Moskvu vtáhnout vší silou do Evropy (popisuje to Kacper Szulecki jinde v tomto čísle Listů), podporovat ruské demokraty a humanisty, protoe ivot v míru je základním poadavkem všech pokrokových hnutí. A protoe internacionalismus je jejich poznávacím znamením.
Pokud dnes o nějakém politikovi říkáme, e se nehrbí, je potřeba vědět, zda se můe nehrbit – zda se domluví třemi jazyky, protoe tak se to dnes má, zda se v Evropě pohybuje jindy ne během letní dovolené, protoe jinak těko bude znát Unii jako politický proces a ne jen jako dovolenkovou destinaci.
Nehrbit se neznamená mluvit nahlas. Znamená to mít orientované, vzdělané a loajální lidi. Otázka nestojí, kdo se méně hrbí, ale co uděláme proto, abychom takové lidi získali. Jak v kadém ročníku získat tisícovku absolventů zahraničních škol, kdo jim bude platit stipendia, které instituce s nimi budou pracovat během těch pěti osmi let v cizině, kdo je bude učit jazyky předtím, ne se do světa vydají, a kdo jim vytvoří zázemí, a se budou vracet. Kdo a kdy začne podporovat překlady českých textů nebo titulkování zdejších filmů do cizích jazyků.
Pokud zůstáváme u toho, e se nebudeme hrbit, říkáme tím, e nemáme na to, abychom někoho zajímali. A e jsme u předem říkali, e nemá cenu se o něco takového snait.
Patrik Eichler (1984) je redaktor Listů, od března 2016 je vedoucím oddělení vnějších vztahů kabinetu ministra pro lidská práva, rovné příleitosti a legislativu.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.