Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 2 > Vladimír C. Fišera: Proč François Hollande psal Jacquesu Delorsovi
K Listům č. 5/2015
Vyjádření francouzského prezidenta Hollanda v dopise bývalému předsedovi evropské komise z 19. července 2015 k jeho devadesátinám nemířilo vůbec proti zemím EU, je odmítly vstup do eurozóny (jako Česká republika), jak vyplývá z poznámky Proč psal Hollande Delorsovi v Listech, ale mělo jiné terče: řeckou levici představovanou J. Varufakisem a stranou Lidové sjednocení (bývalé levé křídlo Syrizy) a hlavně stejně smýšlející v levici španělské (Podemos) a britské (levicového vůdce Labour Party Corbyna). Hollande nemůe jedním dechem litovat, e zavedení eura nevedlo k sociální Evropě (např. jednotné minimální mzdě a jednotným pracovním podmínkám, ke stejným odborovým svobodám a stejnému daňovému systému), jak předstírá před francouzským levicovým publikem (v plánech Delorse na konci 80. let nešlo jenom o federalizaci), a zároveň stavět budoucnost jednoty Evropy pouze na společné měně. V referendu o případném vystoupení Británie z EU, slíbeném premiérem Cameronem, Labour Party buď zachová neutralitu, nebo vyzve k hlasování pro EU, pokud Británie dostane záruky týkající se právě chybějících sociálních aspektů evropské ústavy. To jest bude pro, byť s velkými výhradami (du bout des lévres, koutky rtů). V ádném případě však nebude pro vstup do eurozóny.
A dodávám, e Hollande má krátkou paměť: kdy byl Dellors předsedou Evropské komise, vdy otevřeně (a té zákeřně, v neetickém spojení s pravicí) vystupoval jak proti přímé volbě evropské vlády občany, tak proti monosti europarlamentu svrhnout evropskou komisi (jeho jediným silným opozičním nástrojem je dnes monost odmítnout rozpočet EU) a přímo volit členy komise. Evropský parlament je tak dodnes jediný demokratický parlament, jen nemá monost schvalovat zákony.
P. S. e členství v eurozóně není zárukou posílení organizace v příslušných zemích, jak píše Hollande, dokázalo Ficovo Slovensko svou alobou proti EU u Soudního dvora v Lucemburku kvůli utečeneckým kvótám (viz např. článek M. Hataly v téme čísle Listů).
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.