Kdy vedra zrovna vrcholila, pustili jsme se do čištění staré studny. Věděli jsme o ní málo – jenom e ji vykopali a vyzdili z kamene v souvislosti s budováním eleznice z Prahy do Plzně u stráního domku neboli vechtru. Léta ji nikdo nepouíval. Kryly ji staré dveře, odklopili jsme je a vyletěl roj komárů, které horké slunko hned pálilo. Kamenné roubení studny se mokvavě černalo, v hloubi záblesk hladiny vody, z ní trčela všelijaká dřeva. Bál jsem se, aby tam třebas nebyla i nějaká mrtvola, protoe pak by se práce zastavily, ne by šéfinspektor Barnaby tragédii stráce vechtru vyšetřil. Tomu se studnaři jen zasmáli, dělají to dvacet let, ze studní u vyzdvihli všechno moné, od lehkého kulometu po Leninovy spisy, ale mrtvola nic.
Spustili se do dolů, vytahovali ohořelé kusy dřev, cihly a různé krámy. Jak hromada haraburdí vedle utěšeně rostla, hloubka studny se zvětšovala; u jsme byli ze sedmi na devíti metrech. Tu hlásili dno. Vzhledem k panujícímu suchu a obavám o vydatnost pramene jsem si přál, aby dno bylo ještě hlouběji. Studny u vechtrů nikdy nevysychají, chlácholili mě studnaři, vdycky měly dostatek vody. – Vdycky moná ano, pomyslel jsem si, ale co dneska? A dala by se tahle studna kdytak prohloubit? – Tahle nedala, odvětili rázně. Trvalo mi, ne jsem se odhodlal k další otázce: A proč nedala? – Protoe je vyzděna z kamene, a jak by se kopalo dále, zdivo by se začalo hroutit, bortit. A průměr studny je příliš malý na to, aby se nemuselo zdivo podkopávat. – Hmm, posmutněl jsem. O kopaných studnách jsme se učili, jak se betonové skrue kladou na sebe a stále podkopávají, take jejich sloupec sám klesá níe a ní. – Jak se dělala kamenná studna? – zeptal jsem se. – To bylo strašně pracný. Nejprve se navozily hromady kamene. A pak se kopala otevřená jáma jako trychtýř, a kdy u dole notně čvachtali ve vodě, přestali kopat a začali zdít. To byla práce i na tři roky. A kdyby tehdy měli čerpadla, kopali by hlouběji, a my bychom dneska nemuseli studny prohlubovat. – Proč musíte dneska studny prohlubovat? – Protoe hladina spodní vody se během minulých let sníila asi o metr a půl. Take studny, kde bývaly tři metry vody, mají teď metr a půl a studny..., kde bylo metr a půl vody, jsou na suchu, dokončil jsem jejich úvahu. Bylo mi jasné, e stráce trati na vechtru nepotřeboval více vody ne metr a půl.
Studnaři dokončili svou práci a z hadice jejich čerpadla nyní vytékalo jenom mnoství vody odpovídající vydatnosti pramene. Smutně jsem se na ten čůreček díval. – Nebojte se, povzbuzovali mě studnaři, a podle nějakého pochybného vzorce spočítali, e vody bude dost.
Druhý den namontovali pumpu a já bych správně měl pumpovat vodu do kbelíků a zjistit, při kolikátém to začne dole chrchlat a natahovat vzduch. Kdy jsem ale napustil kbelík čtvrtý, přestal jsem pumpovat, protoe nechci vědět, kdy to začne chrchlat, a ten zvuk nechci slyšet. Čtyři kbelíky vody denně mi stačí. A tu mi také došlo, e v tomto smyslu budu muset pozvolna předělat další svůj ivot, v něm člověk ze čtyř kbelíků vody bude mít radost.
Budou Hromnice. Sundávám z jedle vánoční ozdoby. Jsou mezi nimi i hodně staré, které si pamatuju z dětství. Kupodivu lépe odolávají povětrnosti, rozdílům teplot, kdy během čtyř dnů jarně pršelo, svítilo slunko, padal sníh a bylo mínus dvacet stupňů. Čtyřdenní lednovou zimu řadím ještě do minulého roku a sklízení vánočních ozdob je, jako bych za ním zavíral dveře. Jedle stojí hned vedle studny, občas jdu zapumpovat, aby se dokončil proces čištění a oivoval pramen, jak studnaři doporučili.
U nás stromek zdobíval vdycky tata, a kdy teď svěšuji poslední větrem ošlehanou stříbrnou kouli, myslím na něj, a kupodivu u jenom s láskou. I v mém vztahu k němu jako by se dokončil proces čištění a oivování pramene, u ádné zakalení povinnou úctou, synovskou poslušností nebo mými obavami, není-li ten pramen slabší, ne by měl být. Ani lítost, e promeškána monost něco napravit. Vše napraveno. A odpuštěno? – není co.
Myslím na to, co jsem od něj získal. Některé rysy stářím jenom zvýrazní, u mě tak u naprosto vymizel lidem ivot otravující pocit křivdy.
V minulém roce mi památkový ústav dal výpověď z domku, v něm jsem třicet let bydlel. Pořádně nevím proč. Mohla za tím být i politická odplata za mé starostování, a někdo to tak zařídil – Co je mi do toho!
Hlásil jsem doma nejistým hlasem, e si tedy kupuji vechtr. Zavládlo zděšení: A nezbláznil ses na prahu staroby? – Tehdy tata, vědomím napůl tu a napůl u jinde, mě ujistil, e jsem dobře udělal, protoe ta koza se tam bude mít dobře.
S kbelíkem vody denně pro kozu počítám.
Ondřej Vaculík (1954) je publicista, zejména rozhlasový.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.