Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2016 > Číslo 1 > Antonín Rašek: Nahlédnutí do roku 2030

Antonín Rašek

Nahlédnutí do roku 2030

Kulatý stůl prognostiků jako první část konference Centra pro sociální a ekonomické strategie UK sice končil konstatováním, že se autoři Vize rozvoje ČR do roku 2015 příliš nemýlili (Když se nedbá na prognózy, Mf DNES 7. 11. 2015), ale politické elity reagovaly na varování většinou teprve tehdy, až došlo ke katastrofickým situacím, jako byly např. při reformě Integrovaného záchranného systému povodně. Sympózium jako druhá část konference mělo ambiciózní téma Vize rozvoje ČR do roku 2030. Tedy bylo jakousi prodlouženou sondou do budoucnosti a vystoupení předních odborníků by mohlo sloužit jako soubor hypotéz pro zpracování další dlouhodobé vize. Pozornost příštího patnáctiletí bude podle expertů upřena k EU. Zda tuto svým způsobem unikátní organizaci, která se v současné době nachází v jisté krizi, zachránit a dále rozvíjet, nebo nechat padnout. Spíše přežije – hlavně pod tlakem migrace a z pudu sebezáchovy. Mělo by k tomu přispět ne snad přímo vytváření evropského politického národa, ale společného evropského vědomí. Rozpad EU by evropské země zjevně přinejmenším ekonomicky oslabil.

V případě, že EU se bude nadále rozvíjet, je nutné počítat s tím a rychle se přizpůsobit tomu, že v členských zemích bude stále více platit evropské právo. Z ideového hlediska se předpokládá, že náboženství určujícím faktorem rozvoje nebude. Je nutné počítat s tím, že dojde k oslabování tištěných médií a posilování sociálních sítí.

Jedním z předpokladů efektivnějšího fungování českého státu jsou podstatné změny nepříliš zdařilého zákona o státní službě. Je nutné zlepšit i činnosti a především respektovat návrhy Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro ochranu osobních údajů, Nejvyššího kontrolního úřadu a dalších podobných organizací a institucí. Na druhé straně by se nemělo strašit nesčetnými reformami a přijímáním dalších zákonů a jejich novelizací. Země potřebuje solidní vizi, ale ne desítky či vlastně stovky nejrůznějších strategií, jejichž životnost na úrovni vlády netrvá podle výzkumu v průměru déle než tři a půl roku. Zcela zjevně po celou polistopadovou historii chybí na úrovni vlády strategický útvar. Jeho výstupy by měly být schvalovány vládou a oběma komorami parlamentu jako závazné.

Antonín Rašek

Obsah Listů 1/2016
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.