Představte si, e jdete do české banky a vyberete ze svého účtu milion korun v hotovosti. Dostanete dva svazky bankovek, kadý obsahuje sto pětitisícovek. Oba svazky, na sebe poloené, měří na výšku asi dva centimetry a váí zhruba 200 gramů.
Představte si pro změnu, e jdete do švýcarské banky a vyberete ze svého účtu sto tisíc eur v hotovosti. Dostanete dva svazky bankovek, kadý obsahuje sto pětistovek. Oba svazky, na sebe poloené, měří na výšku asi dva centimetry a váí zhruba 200 gramů. Můete si to ověřit, obě zmíněné bankovky se příliš neliší velikostí a gramá papíru bude také podobná. Běný kancelářský papír má, tuším, gramá 80, u bankovek bude asi trochu vyšší.
No a teď si představte, e si jdete do té švýcarské banky vyzvednout 350 milionů eur. Dostanete je také ve svazcích po sto pětistovkách. Poloíte ty svazky na sebe, celý sloupec bude měřit na výšku asi 70 metrů. Váit to celé bude kolem 700 kg. Celý obnos snadno naskládáte asi do deseti pytlů, jaké se pouívají na uskladnění brambor. Bankovní úředníci vám ochotně pomohou naskládat pytle na paletu, půjčí vám pumpík a vy si to celé jmění vyvezete ven na parkoviště a naloíte do dodávky, kterou jste si pro peníze přijeli.
Tuto jednoduchou úvahu mohl učinit kadý urnalista, který psal nebo mluvil v uplynulých týdnech v kauze europoslance Miloslava Ransdorfa. Průměrně inteligentnímu člověku by ta úvaha zabrala tak třicet vteřin. Výše popsaný průběh odpovídal zprávám, podle kterých chtěl poslanec pomoci vyzvednout v bance oněch 350 milionů, a byl proto zadren policií, po dvou dnech propuštěn na svobodu a pak byl trestně stíhán. Po svém propuštění Miloslav Ransdorf informaci o objemu a váze takovéhoto mnoství hotovosti sice médiím poskytl, ta to ale nebrala na vědomí, protoe to sice byla pravda, ale nehodilo se to k tomu, co se snaila veřejnosti namluvit.
Kdy se poslanec po propuštění chvíli neozýval, byla média hodně netrpělivá, supové si na něm chtěli smlsnout. Nikoho nenapadlo, e se jako těký diabetik, který měl od lékaře nastavený reim medikace, potřeboval dát trochu dohromady. Jeho léky mu toti při zadrení nejdříve sebrali, lékařská péče nebyla k dispozici zcela ve stejné kvalitě, jakou se vyznačují švýcarské bankovní sluby. To, e europoslanec byl opravdu váně nemocný, nakonec tragicky potvrdilo jeho nečekané úmrtí. Ale i v souvislosti se zprávou o tom byla ještě kolportována informace o vyzvedávání peněz.
Zabývat se případnou kauzalitou mezi narušením medikace a úmrtím nikoho z médií nenapadlo.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.