Myslím, e trojice mytologických sudiček má svůj reálný podklad: osud člověka se odvíjí v závislosti na prostředí, do kterého se zrodil, na době, která nastupuje, a ještě na něčem pro danou bytost specifickém, co bych nazval srdcem.
Evě Zweigenthalové, narozené 11. února 1932, byla první sudička příznivá. Byla jediným, vytoueným a milovaným dítětem učitelky a lékaře. Strávila dětství ve Vranovicích pod Pavlovskými kopci, v domě s krásnou zahradou, kam se po celý ivot vracela. Rodiče jí vštípili lásku ke knihám a přírodě, která ji nikdy neopustila. Dar první sudičky měl jen jedno úskalí: tatínek byl id a neprozíravě nechal zapsat jako izraelitku i dceru do matriky.
A tak se ujala řízení dívčina osudu druhá sudička. Neuchránilo ji ani to, e se tatínek 15. března 1939 zastřelil. Jedinou nadějí byla údajná ztráta křestního listu a naděje, e maminka vyuitím známostí a úplat získá list nový, přeřazující dceru do kategorie, na ni má dojít o něco později. Do jeho vystavení se dcera po léta skrývá v chatrném domku a má u sebe rychle působící jed pro případ, e by si pro ni přišli.
Dar třetí sudičky bývá, jak víme z pohádek, nejméně jednoznačný. Šlechetné a statečné srdce předurčuje svého nositele k ivotu vnitřně bohatému, ale i těkému. U v dětství vnímá Eva drsnost světa, jak se projevuje ve vztazích lidí k lidem, ale i ke zvířatům. Za humny Vranek, jak svému rodišti říká, má místo, na ně se uchyluje se svými hračkami ke snění o lepším světě. Tohoto snu se nevzdá. Ani v izolaci od školního vzdělávání a vrstevníků nepropadá apatii, čte, píše si deník a básně. Po válce, někdy navzdory nepochopení učitelů a spoluáků, usiluje o dohnání zpodění a překonání následků vyřazení z normálního ivota. Jak říká, podaří se jí to a po desetiletích.
Maturuje, studuje, je promována. Během studia uzavírá manelství se svým učitelem, stává se matkou, babičkou i prababičkou. Ani tato sloka ivota nepřináší jen radost. Provází matku i manela ve smrtelné nemoci a do jejich posledního dechu. Svádí dlouhý boj o záchranu ivota syna, s jeho potíemi si tehdy většina lékařů neví rady.
U z výčtu jejích zaměstnání by bylo vidět, e dar třetí sudičky nebyl v její době klíčem k úspěchu. Bylo to i k něčemu dobré – v různých zaměstnáních se mohly vyjevit různé její talenty. Začala jako výkupčí koní a trpěla tím, e je vlastně pomáhá likvidovat. Byla osvětovou pracovnicí, novinářkou, v období kolem roku 1968 se věnovala studiu sociologie, které u nemohla zuitkovat. Plné tvůrčí uspokojení jí nakonec poskytla práce učitelky, třebae ztíená nemilostí, do ní za normalizace upadla. Svou trnitou cestu různými štacemi (a mnoho dalšího) vylíčila v knize Naše doba a my v ní, o ní se psalo na stránkách Listů (5/2009). Od té doby přispěla Listům asi dvaceti články, dopisy a rozhovory. Staly se základem pro další knihu My a oni o vztahu lidí ke zvířatům, její vydání a uvedení v rodných Vranovicích (dokumentované na internetových stránkách obce) jí poskytlo jednu z posledních radostí. Další kniha měla být o lidech na okraji společnosti.
Nespokojila se však s psaním. Ráda říkávala, e člověk stvořil boha a nikoliv bůh člověka, ale i pro své věřící přátele byla ztělesněním křesťanských ctností. Kdy viděla na ulici upadnout vysíleného bezdomovce, přivolala mu pomoc, a protoe ho nevzali do nemocnice, ubytovala ho u sebe do doby, ne se zotavil.
Poslední prázdniny proila naplno. Putovala po Vysočině a po Domalicku, vystoupila z Pusteven na Radhošť, ještě počátkem listopadu se radovala z vynalézavé expozice olomouckého muzea. Snad tušila, e nad ní visí Damoklův meč v podobě astmatem oslabených plic. S jeho úderem bojovala ještě dva měsíce, do 8. prosince 2015.
Inenýrka Eva Dobšíková patří k lidem, o nich bylo řečeno: Vy jste solí země.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.