aneb Třináct měsíců premiéra a předsedy sociální demokracie
Sledovat politické působení premiéra a předsedy České strany sociálně demokratické Bohuslava Sobotky byla v posledním roce docela vzrušující podívaná. Předseda vlády Sobotka má neobyčejnou schopnost manévrovat napříč odlišnými segmenty voličů, ale také mezi koaličními partnery či různými skupinami a regiony v ČSSD.
Zároveň však dokáe překvapit, odváně vykročit ze svého obvyklého vystupování a ve správnou chvíli říct něco, co rozhodně překračuje pragmatickou snahu být s kadým zadobře. Například jeho reakce na vystoupení Miloše Zemana 17. listopadu na Albertově po boku předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky v loňském roce byla jednoznačná a neobsahovala ani stopu lavírování a obav z případného konfliktu s hlavou státu.
Svůj postoj potvrdil premiér Sobotka i zpětně, kdy v rozhovoru pro Lidové noviny z 23. ledna 2016 na otázku, zda stále trvá na tom, e prezident legitimizuje xenofobní nálady, odpověděl: Řekněte mi, co je to jiného, kdy se pan prezident postaví vedle pana Konvičky 17. listopadu, v den státního svátku, kdy si připomínáme památku studentů, kteří bojovali proti nacistům, a studenty, kteří se ozvali proti komunistickému reimu. Právě v tento den si stoupnout vedle pana Konvičky není dobrý nápad, řekl Sobotka.
A pokračoval: Nemám jediný důvod, abych na tomto svém kritickém postoji cokoli měnil. Je to prostě hodnotová debata o tom, jestli politici mají být ti, kdo plavou po vodě populismu, v zásadě lidi straší a vyívají se v tom, e mohou získat laciné politické body a zvýšit svoji pozici na ebříčku popularity. Taková by role demokratického politika být neměla.
Právě s důrazem na demokratickou politiku a demokracii jako takovou stojí za to podívat se na některé události a témata, kterým se premiér a předseda ČSSD v roce 2015 věnoval. Pro sociální demokracii byl tento rok významný mimo jiné tím, e se rozhodovalo o tom, v jaké podobě bude realizováno vnitrostranické referendum, je se konalo v létě 2014. Jeho hlavním cílem bylo prohloubit demokracii uvnitř ČSSD.
Na březnovém sjezdu strany se výsledek referenda stal součástí sociálně demokratických stanov. Šlo především o větší zapojení členské základny do rozhodování o kandidátních listinách a o čtyřicetiprocentní zastoupení en na kandidátkách do krajských zastupitelstev a Sněmovny. V září na Ústředním výkonném výboru byly následně schváleny volební řády pro letošní krajské a senátní volby, které mají principy z vnitrostranického referenda zahrnuté do stranických stanov uskutečnit.
Volební řády byly kritizovány hned ze dvou směrů. Ze strany ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera a spolku Idealisté.cz zaznívalo, e volební pravidla jdou proti ustanovení schválenému v referendu, kdy o konečné podobě kandidátních listin mají rozhodovat všichni členové strany v daném volebním obvodu. Upozorňovali na to, e členská základna bude mít jen velmi omezenou monost měnit pořadí na kandidátkách.
V médiích zaznívala především kritika výběru lídrů do krajských voleb, nad kterými si vedení strany chtělo původně ponechat významnou kontrolu, přijatý výsledek šel nakonec cestou kompromisu, kdy je do rozhodování o lídrech zapojeno předsednictvo i členové strany.
Bohuslav Sobotka o větším zapojení členské základny do sestavování kandidátek hovořil jako o demokratické revoluci, kdy se sociální demokracie rozhodla dát svým členům takový podíl na kandidátních listinách, který u ostatních politických stran u nás nenajdeme.
V rozhovoru pro Deník z 5. září předseda ČSSD celou věc okomentoval takto: Nikdo se nemůe zlobit, e vedení sociální demokracie na celostátní i krajské a okresní úrovni chtějí mít určitý vliv na to, jak bude kandidátka vypadat. Proto je volební řád kompromisem mezi tím, e kandidátku sestavuje politická strana, která za ni odpovídá, a právem všech členů ji ovlivnit.
Já jsem ten princip prosadil a těko mi někdo můe vyčítat, e bych nechtěl, aby naši členové měli víc práv. Musel jsem nejdřív vybojovat referendum, to byl těký zápas. Pak změnu stanov na sjezdu, to také nebylo jednoduché. Teď v sobotu mě čeká poslední stupeň, a to je prosadit na ústředním výboru volební pravidla.
Bohuslav Sobotka má pravdu v tom, e přijaté volební řády jsou kompromisem a jsou výsledkem jistého souboje. Minimálně to, e se podaří prosadit čtyřicetiprocentní zastoupení en na kandidátkách, nebylo vůbec jisté. Právě o tomto bodu se nejvíce spekulovalo, e neprojde, ať u v případě referenda či později na sjezdu.
Na druhou stranu je otázka, zda skutečně půjde slovy předsedy Sobotky o demokratickou revoluci i v případě, kdy to celé skončí tím, e členská základna kandidátní listiny připravené krajskými výkonnými výbory nebude měnit a vdy je schválí v předloené podobě.
S volebními řády úzce souvisí i snaha očistit stranu od různých podezření a nekalostí a odstřihnout ji od lokálních šíbrů. Chce se dodat, e pokud má demokratická politika fungovat, neobejde se bez důvěryhodných zástupců. Nelze říct, e by v tomto směru Sobotkovo vedení nic nepodnikalo. V rozhovoru pro časopis Euro z 19. ledna 2015 Bohuslav Sobotka dokonce řekl, e boj se šíbry u zčásti vyhráli.
Konkrétně zmínil situaci v Ústeckém kraji, kde na začátku roku 2015 proběhla krajská konference, na které byl zvolen nový předseda. Ten nemá nic společného s problémy, s nimi se zde strana v minulosti potýkala. Je také pravda, e trestně stíhanému bývalému europoslanci a předsedovi liberecké sociální demokracie Robertu Duškovi bylo jeho členství v ČSSD pozastaveno.
Rovně stíhaného hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila vyzval předseda Bohuslav Sobotka a spolu s ním i předsednictvo a politické grémium ČSSD k rezignaci. Ovšem je třeba dodat, e za Rozbořila se postavil krajský výkonný výbor. Také nechvalně proslulý Adam Rykala, pod jeho vedením, říká se, z ostravské ČSSD bylo vyloučeno dvě stě straníků, u není včele ostravské sociální demokracie a hovoří se o tom, e v nebliších krajských a sněmovních volbách nebude kandidovat.
V tom všem lze spatřovat pozitivní vývoj. Přesto je vidět, e Sobotkova schopnost vyvíjet v tomto směru tlak je omezená. Díky vnitrostranickým pravidlům je sice zaručeno, e trestně stíhaný Jiří Rozbořil u nemůe znovu kandidovat na hejtmana, ale na prosazení jeho rezignace u předseda strany očividně nestačí.
Stejně tak si Sobotkovo vedení zatím netroufá zabránit současnému hejtmanovi Moravskoslezského kraje Miroslavu Novákovi, aby se v krajských volbách o tento post za sociální demokracii znovu ucházel. Novák přitom figuruje v kauze Martina Dědice, jeho firma podle policejního spisu měla pomocí podnikatelových vazeb, především na politiky ČSSD, na úplatcích inkasovat více ne 56 milionů korun.
V této souvislosti se nelze divit, e jedním z problémů, kterým sociální demokracie a spolu s ní i její předseda čelí, je úbytek voličů. Otázka je, jak mu bránit. Klíčové je v tomto směru u zmiňované úsilí o očistění sociální demokracie od lidí, kteří ztratili svou důvěryhodnost. Druhou monost výborně popsal sám Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny z 16. ledna 2015.
Strašně důleitá věc je, abychom přestali dělat politiku mimo občanskou společnost, mimo občanské iniciativy a sdruení. My jsme se na řadě míst dostali do pozice strany, která hájí fungování správy, věnovali jsme hodně energie tomu, aby města a obce fungovaly, ale málo jsme poslouchali, co nám říkali občané a jejich iniciativy. A tak málo jsme to poslouchali, a nám tito občané přestali věřit a začali si zakládat vlastní volební uskupení, která potom ve volbách získala hlasy na úkor všech politických stran, ale zejména sociální demokracie. A pak je tu samozřejmě propustnost, naše schopnost nominovat nestraníky.
Předseda ČSSD zdůrazňuje nutnost stranu otevřít. Podobné proklamace od něho neslyšíme poprvé. Zároveň však nelze říct, e by mluvil do větru, dokladem toho byl i Jan Keller, který se jako nestraník stal jedničkou kandidátky sociální demokracie v minulých volbách do Evropského parlamentu, a to bez ohledu na to, jak tento krok zpětně hodnotíme.
To, e Bohuslav Sobotka povauje pro sociální demokracii za zásadní sepětí s občanskou společností, iniciativami a sdrueními, bylo patrné z u citovaného rozhovoru pro Lidové noviny z 23. ledna letošního roku. Premiér Sobotka zde nejprve řekl, e je otázka, zda postoje prezidenta Zemana jsou postoje levicového politika.
A následně dodal: Jsem přesvědčen, e levicové lídry za deset dvacet let najdeme spíše mezi dobrovolníky, kteří v létě odjeli na Balkán a pomáhali uprchlíkům. Tihle lidé budou v budoucnu představovat levici. Nehledal bych je na náměstích, kde se šíří xenofobie, nenávist a rasismus. Premiér tímto výrokem vzbudil nemalou pozornost. Opět také potvrdil, e kromě lavírování dovede odváně vyjádřit názory, které se u některých voličů nemusí setkat právě s kladnou odezvou.
Loni v červenci se Bohuslav Sobotka ve svém vyjádření také zastal aktivistů, proti kterým zasáhla policie. Bránili toti průvodu lidí z protiuprchlické demonstrace kritizující vládu za její postoj k migraci a proslavené tím, e se na ní objevily makety šibenic. Předseda vlády se pozastavil nad tím, e policie zasahovala proti těm, kteří blokovali průvod se šibenicemi, ale o šibenice se nezajímala.
Bohuslav Sobotka tehdy také uvedl: Demokracie musí být schopna uhájit principy, na kterých stojí. Kdy se nám to nepovede, můeme jednou skončit jako Výmarská republika. Policie a státní zastupitelství musí striktně dbát na dodrování zákonů. Nenechám se útoky s šibenicemi zastrašit. Budu i nadále postupovat v souladu se svým svědomím a hodnotami sociální demokracie. Jsem přesvědčen o tom, e postup vlády v oblasti migrační krize je správný a jediný moný.
O několik měsíců později byl hackery spojenými s neonacistickým webem White Media nejprve napaden účet premiéra Sobotky na Twitteru a následně i jeho emailová schránka. Ukradená korespondence byla zveřejněna na uvedeném serveru a většina médií z ní bez velkých zábran citovala.
Dalším útokem na Bohuslava Sobotku byl výrok prezidenta Miloše Zemana, který na besedě s občany na dotaz, jaká je monost se zbavit premiéra Sobotky, odpověděl: Demokratická monost je jen jedna, tou jsou svobodné volby. Nedemokratickou moností je kalašnikov. Tato slova v zemi, kde se podle výzkumů veřejného mínění pouhá polovina lidí domnívá, e demokracie je lepší ne jiný způsob vlády, lze chápat jako výzvu k násilí.
Kdy všechny tyto výhrůky a útoky, od šibenic, přes napadení prezidentova emailu a Twitteru a po radu zbavit se premiéra pomocí kalašnikova, dáme vedle sebe, je třeba říct, e chování a vystupování předsedy vlády Sobotky si zaslouí základní podporu od kadého, kdo si přeje, aby naše společnost stála na ideálech humanismu a demokracie.
Bohuslav Sobotka je samozřejmě v rámci snahy o udrení společenského konsensu nucen ke kompromisům a k lavírování. Je moné ho v konkrétních případech vybízet k větší odvaze a aktivitě, přesto je celkem zjevné, kde Bohuslav Sobotka chce hodnotově stát.
Jen občas potřebuje mít rovně veřejnou podporu, a to také v podobě společenského tlaku a kritiky, aby tam skutečně mohl stát naplno a aktivně. Je moné ho kritizovat, e celkově neprojevuje více odvahy, na druhou stranu je však důleité mít vedle odvahy i pud sebezáchovy. Moná jednou budeme mít monost srovnat premiérování Bohuslava Sobotky, Andreje Babiše či Milana Chovance.
Jaroslav Bican (1987) je politolog, redaktor rubriky Domov Deníku Referendum.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.