O čem budou letos Češi rozhodovat
Moná by bylo lepší, kdyby se jednotlivá hejtmanství stranám přidělovala. Víc ne půl roku před krajskými volbami od předsedů víme, e ČSSD stojí o sedm hejtmanů, ANO o pět, nějakého by chtěli i lidovci – a z těchto počtů vychází, e by jim zbyl jeden. Všichni se zaradují a odpustíme si lítý boj, v něm komunisté budou pouze příštipkařit, a pravice zůstane jen do počtu. Jene tak jednoduché to ani letos nebude. Okamiky napětí zaije zejména sociální demokracie. Před osmi lety se republikou převalila oranová tsunami. Ve Strakovce seděla nepopulární Topolánkova koalice a bičovala se zdravotnickými poplatky. O moc lépe na tom nebyli ani o čtyři roky později členové koalice vedené Petrem Nečasem. Oranový dres tak aktuálně obléká jedenáct hejtmanů, jeden je rudý a poslední zbývá Starostům pro Liberecký kraj.
Zatímco kvalita se poměřuje špatně, za jisté měřítko můeme ve zdejších poměrech mít kauzy hejtmanů dotaené k trestnímu stíhání. V této disciplíně je tentokrát skóre mezi ČSSD a SLK 1:1. Další případy týkající se vlivných aktérů jsou rozpracovány hned v několika krajích. Můeme jen čekat, jak pečliví a jak rychlí budou státní zástupci.
Dobrá zpráva je, e infrastruktura prakticky všech krajů funguje lépe ne dříve. Zejména na stavu veřejných slueb se blízký vztah mezi regionálními reprezentacemi a vládou ČSSD, ANO a KDU-ČSL pozitivně podepisuje. O kus dál jsme v čerpání evropských fondů, v potírání nezaměstnanosti nebo v lákání investorů. Otazníky visí nad stavem silnic (letos mají kraje dostat na údrbu okresek tři miliardy) nebo nad regionálním školstvím.
Do rozhodování voličů nepochybně vstoupí lokální specifika – ivotní úroveň, aféry, kompetence lídrů. Můe se stát, e někde lidé pocítí únavu z dosavadních vládců a zavelí ke změně. Jak moc ale rozebírají, kdo jejich kraj řídí? Politologové zpravidla označují krajské volby za druhořadé. Jejich význam zdaleka nedosahuje významu sněmovního klání. Zároveň jsou nám krajská zastupitelstva vzdálenější ne obecní a městská. Na starosty a primátory, jejich zásluhy i prohřešky dohlédneme snáze ne na hejtmany.
Potom se dá pochopit i glosa z úst čerstvé jedničky sociální demokracie na Olomoucku Jiřího Zemánka (dosavadního hejtmana Jiřího Rozbořila mají rozpracováni policisté a alobci), e neví, byl-li spolustraníky vybrán bohuel, nebo bohudík.
Druhou veličinu, s ní je nutné počítat, představuje vládní politika. Dosud poměrně logicky voliči vystavovali v průběhu volebního období známku praským kabinetům. Důvodů pro luté karty se vdy našlo dost. Teď je tomu jinak.
Tým Bohuslava Sobotky není bezchybný, ale zbytečně veřejnost neprovokuje ani svojí legislativní produkcí, ani údrbářskými výkony, ani vnitřními konflikty. Důchody se stabilizují nesměle, leč přece. Státní zaměstnanci si polepšili. Myšleno je na rodiny s dětmi, na handicapované, na jedince, kteří se ne vlastní vinou ocitli v sociální tísni. Vláda se snaí ucpávat díry ve veřejných rozpočtech a pečlivě vybírat daně.
Dokonce i v tématech s menším dosahem a dopadem, jako je posilování inkluze ve školství, ministři našlapují velmi opatrně.
Na výsledcích se podepíše také nehmatatelná nálada ve společnosti. Není blbá, ale podráděná. Panuje pocit ohroení sociálních i bezpečnostních jistot. Strach z migrační vlny nešíří jen extremisté, ale i ústavní činitelé hlásící se k demokratickým ideovým proudům. Jihomoravský hejtman Michal Hašek se proto podobně jako slovenský premiér Robert Fico snaí osedlat tohoto býka a svůj region coby nárazníkové pásmo pečlivě vyztuit a zajistit.
Nevíme, jak moc toto téma bude ivé na podzim. Kolik běenců nalezneme na našem území? Budou se potíe s jejich integrací odráet i na chodu krajů? Nabídnou pravicoví extremisté komplexní program, v něm prokáí schopnost věnovat se i něčemu jinému, ne je boj s papírovými draky či větrnými mlýny? Bude prezident Zeman pokračovat v legitimizaci jejich vůdců a receptů?
Kraje mohou té zasáhnout dozvuky poptávky po změně. Kouzlo Andreje Babiše sice u dávno není, co bývalo, ovšem stále ještě kraluje ebříčkům popularity a hnutí ANO průzkumům stranických preferencí. Nekecat, makat, dělat pořádek a organizovat stát jako firmu můe na výraznou část elektorátu dál působit jako zajímavý plán.
Babišovy výsledky jsou slabé, jeho ministrů slabší a komunálních politiků na nejedné radnici doslova tragické. Vemlouvavá marketingová kampaň ale můe opět dělat divy. Kam stihne šéf ANO osobně zajet a vymýt lidem mozky, není bez naděje na úspěch. Jinde zasáhne do děje osobní zkušenost z komunálních poměrů, je dokáí lidsky nesehraní a programově neuchopitelní babišovci rozhasit jako málokdo druhý.
Nejspíš i odtud pramení Babišovy zdrenlivé odhady. Jednak je lepší příjemně překvapit ne zklamat očekávání, jednak se ANO musí i svému stvořiteli pomalu jevit jako sud se střelným prachem.
Zpočátku si v krajích chtěl Babiš pomoci celebritami – významnými podnikateli, sportovci, předními akademiky. Spousta z nich mu dala košem. Nyní je jeho největším trumfem Ostravsko a rektor tamní Vysoké školy báňské – technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák. Přednostně v tomto velkém kraji, kde sociální demokracie dlouho neměla konkurenci, hodlá ANO zazářit. Dál u je jeho soupiska chudší, Babiš dokonce musel zalovit v poslaneckém klubu a mezi ministerskými náměstkyněmi.
Sociální demokracie se chystá přijít s mixem zavedených hejtmanů a krajských nováčků s poutavým profilem. Na jedné straně má docela oblíbeného Jiřího Běhounka na Vysočině nebo Jiřího Zimolu v jiních Čechách, na straně druhé se pokouší prodat jména celostátně známých figur – Jaroslava Foldyny na Ústecku či Aleny Gajdůškové na Zlínsku.
Největší očekávání ovšem Lidový dům vkládá do Josefa Bernarda na Plzeňsku. Od píky si v tamní Škodovce vyšlapal cestu a do ředitelského křesla, je politicky zorientovaným manaerem, v městě piva dokonce v devětaosmdesátém zakládal Občanské fórum.
ČSSD má paradoxně lepší vyhlídky v českých krajích ne ve svých tradičních moravských baštách. Dokládá to ztenčování jejího pevného voličského jádra. Tím víc bude muset zabojovat o občany nerozhodnuté nebo nedůvěřivé ke slibům ANO.
Ambice nescházejí ani lidovcům, zejména tam, kde u v minulosti zapustili kořeny. V sociálně křehkých oblastech by určitě rádi skórovali komunisté. V krajích, v nich zanechali sympatickou exekutivní stopu, v první řadě na Ústecku, mohou sklidit sladké plody. Chuť pelyňku naopak čeká na ODS a TOP 09. Kde nominují výrazné lídry a budou se moci spolehnout na zajištěné voliče, kteří věří, e korupce a klientelismus v pravicovém hávu jsou dávnou minulostí, mohou soutěit třeba i o bronz. O víc ale jen stěí.
Černým koněm voleb mohou být Starostové a nezávislí, které po stíhaném Martinu Půtovi znovu kočíruje Petr Gazdík. V některých regionech vytěí z integrace vícero lokálních hnutí (různé Volby pro město, Změny pro kraj apod.), jinde zúročí populární lídry – nejzářnější ukázkou jsou střední Čechy, kde do ringu posílají Víta Rakušana nebo Danu Drábovou.
Jisté je, e oranové na barvě republiky ubude. S vládou ale volby pravděpodobně nezahýbou. ČSSD si ostatně můe spravit chuť v senátním klání, které proběhne spolu s krajským. Strany se hlavně dozvědí, jak lidé hodnotí jejich kondici a personální stav. Půjde svým způsobem o předpremiéru sněmovních voleb 2017.
Přesto není radno krajské souboje podceňovat. U kvůli penězům, které hejtmanství spravují a distribuují. Je rozdíl svěřit se do rukou loupeníků, nebo osvícených a transparentních hospodářů. Teď u je jen rozlišit. Nepoctivce nalezneme napříč spektrem, dokáí se zuby nehty dret v tradičních stranách s chatrným členstvem stejně jako se vozit v rychlovýtazích protestních hnutí. Vyplatí se prolouskat program i sloení kandidátních listin. Abychom se pak nedivili, komu ve zdánlivě druhořadých volbách pomáháme prošlapávat cestičky do vyšších pater.
Lukáš Jelínek (1973) je politolog a politický komentátor, publikuje v deníku Právo a Českém rozhlasu, je prvním místopředsedou Masarykovy demokratické akademie.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.