Soudruh Breněv se prý rozhodl opatřit si po vzoru dávných ruských vládců přídomek a začal se deklarovat jako Leonid Moudrý. Kdy to řekli Chruščovovi, pravil, e on tedy bude slout Nikita Kučeravý. Michail Gorbačov se mi ji skoro třicet let spojuje s přídomkem Šlechetný.
V březnu 1985 jsem od nového generálního tajemníka ještě moc nečekal. V hlavě mi zněl epigram z Bidpajových bajek, který věnoval svému lidu sesazený opičí král: Dosud byl opičák v královské kapli. Teď je tam jiný zas. To jste to lapli. Netrvalo však dlouho a bylo stále zřejmější, e převratné dění se přeneslo do země, kde je u ádná bratrská pomoc nezastaví.
Články ze sovětského tisku, projevy z parlamentu, úryvky z překladů ruských knih jsme mohli s potěšením vyvěšovat na nástěnku či předčítat z nich na školeních ROH a bavit se tím, jak v duchu skřípají zuby přívrenci starých pořádků, kteří si začali uvědomovat, e Sovětský svaz u jejich vzorem není. Samotný garant těchto změn však pro nás zůstával záhadou. Vyjadřoval se s uválivou opatrností a zůstávalo záhadou, co si skutečně myslí a co zamýšlí.
S velkým zájmem proto čtu jeho knihu Můj ivot. Vzpomínky a zamyšlení, která u nás vloni vyšla. Doporučuji ji i svým studentům a čtenářům Listů. Zde jen několik upoutávek.
Kniha začíná drsným obrazem stalinské éry, kdy snad nebylo širší rodiny, která by nebyla postiena terorem (a na venkově také hladomorem). Ale autor ví, e Stalinem zlo nezačalo. Čteme o generálovi, hrdinovi občanské války, který padesát let po Říjnové revoluci na cestu do míst, kde se proslavil, ádal ochranku – zničili tam kdysi celou ves a někdo moná přeil.
Poutavá jsou Gorbačovova hodnocení kolegů – dritelů moci. Ke svým předchůdcům projevuje značnou loajalitu a empatii. Jurij Andropov byl opravdový intelektuál ... vystupoval proti namyšlenosti, zákulisním bojům, korupci, morálnímu úpadku a byrokratismu ... Ale zásadní změny samotného systému – kdo ví? ... Pokusy o nové svobody a práva lidí byly podle něho trestuhodné.
Pro českého čtenáře jsou velmi zajímavé vzpomínky na návštěvu Československa v listopadu 1969. Normalizace ještě neprosákla dolů a se sovětskou delegací nechtěli v brněnské Zbrojovce vůbec mluvit. V Bratislavě se během besedy čelný funkcionář zvedl, demonstrativně odešel a nechal delegaci osudu. Nemohl jím ovšem být tenkrát u zavrený Václav Slavík. Mile zmýlená je vzpomínka, jak se při pohledu z bratislavského Slavína v dáli zablýskla kupole vídeňského chrámu.
Jak by asi vypadal svět, kdyby v březnu 1985 rozhodlo politbyro pro Grišina či Romanova? Došlo by vůbec k tomu, v čem vidím světový přínos Gorbačovovy éry – podstatnému sníení rizika jaderné války? Těko si představit, e by stále vládla neivotná ideologická diktatura, ale nebyl by její pád mnohem krvavější a posléze nastolený autoritativní reim tvrdší?
Nedávno mi někdo poslal mailem nahrávku, na ní jakýsi mladší Rus prokurátorským tónem promlouvá o tom, jak by měl být Gorbačov za své zločiny souzen. Klade mu za vinu mnohé: rozpad Sovětského svazu, zaostání ekonomiky, ale zejména ztrátu panství nad územím, k jeho hranicím za Velké vlastenecké války došla noha sovětského vojáka.
Gorbačov je si vědom, e se věci nevyvíjely podle jeho představ (velkou část viny dává nedočkavým radikálům), jednu zásluhu si však nedá vzít: Jsem přesvědčen, e sovětské vedení postupovalo správně, kdy se nevměšovalo do událostí, které proběhly v zemích střední a východní Evropy. Dodnes mě někteří přesvědčují, e jsem ty státy někomu ,přenechal'. Pokud tomu tak je, tak jsem je přenechal národům těch zemí.
Díky, Michaile Sergejeviči!
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.