Média se o Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi EU a USA zas tak moc nezajímají. Jednání se vedou pro veřejnost polotajně a neprovázejí je skandály, které by stály za mediální pozornost. Přitom jde o akt, který můe podstatně ovlivnit náš ivot. Jedná se o transatlantickou zónu volného obchodu mezi subjekty s 60 % světového HDP, podle ní má EU rozšířením obchodu a o polovinu získat 120 miliard eur, USA 90 miliard eur a ostatní 100 miliard euro. Zní to jako v pohádce Oslíčku, otřes se! Jako kdyby se hodnoty rodily dohodou. Kritici se spíš domnívají, e to posílí nadnárodní korporace a omezí jejich kontrolu národními státy při regulaci trhu ve prospěch občanů. Nejvánější je obava Josepha Stiglitze, e to povede k ještě větší sociální diferenciaci, která je vdy nejvánější příčinou bezpečnostních hrozeb.
Evropa se poučila z hospodářské krize 30. let minulého století, která vedla ke druhé světové válce, přijetím poválečného Beveridgeova plánu, který přispěl k tomu, e se čtvrt století sociální diferenciace nezvyšovala. Na začátku 70. let však došlo znovu ke změně, take prohloubit nyní po světové finanční a ekonomické krizi ještě víc sociální diferenciaci a zároveň rozjet závody ve zbrojení je spolu s uprchlickou krizí bezpečnostní sebevradou. O to pozorněji je nutné jednání o TTIP sledovat. Lidé na sociálních sítích mají obavy u z toho, kdy o dohodě jednají partneři, jejich strategické rozhodovací procesy byly v poslední době přinejmenším neuválivé. Administrativy USA připustily špatnou kontrolou hypoteční praxe bank a fiskální politikou situaci, která vedla ke krizi a rozlila se do celého světa. Stejně neodpovědná byla reakce na 11. září 2001. V Afghánistánu se vrací k moci Tálibán, na rozvráceném území Iráku vznikl tzv. Islámský stát a zdrcující je situace i v Sýrii a Libyi. EU nedomyslela důsledky své nabídky asociační dohody s Ukrajinou a zcela podcenila uprchlickou krizi. Můe si někdo odpovědně myslet, e tito dva aktéři dohodnou bez přísné demokratické kontroly partnerství prospěšné evropskému a americkému lidu?
U nás má vyjednávání v gesci Ministerstvo průmyslu a obchodu. To se zčásti stará také o informování veřejnosti o TTIP, zvláště na portálu Businessinfo.cz. Je si jistě vědomo sloitosti jednání. Na prvém místě to znamená, e z naší strany by je měli vést jen lidé, kteří k tomu mají mandát. Pro ministra Jana Mládka to není určitě jednoduchá situace u proto, e koalice ani jeho vlastní strana nemají na TIPP jednotný názor. Nemluvě o tom, e většina ostatních politických stran s výjimkou ODS má postoj negativní nebo se raději k dohodě nevyjadřuje. Jako v mnoha jiných případech by se politici měli nejdříve shodnout.
TTIP má jednu nepříjemnou pointu, která moná zní jako vtip: co kdy se jednání prodlouí a za dobu Obamovy administrativy a americký Kongres po prezidentských volbách pracně vyjednanou dohodu nakonec neschválí?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.