Stojíme na dvoře statku kolem nízkého stolu a třídíme brambory. Na ty větší nepoškozené do pytle na prodej, ty trochu horší pro kuchyni a zbytek pro čuníky. Musím se ovládat, abych občas do pytle nepřihodil i bramboru trochu ohryzanou myšmi. Do pytle pro Praáky, co místo do hospody chodí do kavárny a na dálnici je člověk hned pozná podle toho, jak se na něj v levém pruhu zezadu tlačí. Kecá se, tématem jsou samozřejmě i uprchlíci, rozumí se, e muslimští.
Ze sedmi účastníků jsou čtyři striktně proti, dva jsou neutrální a já zůstávám tím příslovečným kůlem v plotě. Ne e bych horoval za neomezený příjem běenců, jak to činí skutečná křesťanka Merkelová (na rozdíl od bavorského katolíka Seehofera). Spíše mi vadí, jak se zdejší strany a vláda snaí z Česka udělat dům hrůzy pro veškeré běence, včetně těch politických. Obviňují tím toti zároveň ze li onu většinu obyvatelstva, která kdysi v referendu hlasovala pro vstup do EU. Tento vstup zahrnoval i přihlášení se k určitým hodnotám. Pokud je vedení země přesvědčeno, e většina obyvatel tyto hodnoty nevyznává, byla by v této situaci čestným řešením iniciace referenda o vystoupení z Unie.
Snaím se zbylým šesti statečným kolem stolu vysvětlit, jak k celé situaci mohlo dojít. e bezprostředním důvodem pro explozi proudu přes Řecko a dál po balkánské trase byl fakt, e v uprchlických táborech v Turecku došlo kvůli nedostatku peněz k omezení denních potravinových přídělů. Není se čemu divit – s pokračující beznadějí poměrů v Sýrii, Iráku, ale i v Afghánistánu narostl počet uprchlíků v Turecku na téměř dva a půl milionu. Od jara 2011 vydal turecký stát na nejnutnější potřeby těchto lidí – a jsou to navzdory postoji radikálních xenofobů pořád lidé – asi 6 miliard dolarů. Jako refundaci z mezinárodních zdrojů neobdrel ani desetinu. Nepochlapila se ani Saudská Arábie, která jinak ročně vydá podle některých zdrojů na propagaci a podporu wahhábistického sunnitského islámu celosvětově kolem tří miliard dolarů. Omezení přídělů bylo vodou na mlýn pro profesionální převaděče, kteří zavětřili novou šanci u nové klientely a začali prodávat Evropu.
Proč počet uprchlíků za posledních několik let tak drasticky narostl? V Sýrii neuspěly pokusy o arabské jaro a v Iráku ani Afghánistánu neuspěly tamější verze Pax Americana. Irák Američané obsadili pod záminkou existence zbraní hromadného ničení (britský expremiér Tony Blair by o tom mohl vyprávět) bez mandátu OSN. Není mi líto Saddáma Husajna, problém vidím v ignorantském přístupu Američanů k jiné kultuře a náboenské komunitě. Charakteristické je, e jejich oddíly sice bryskně v Bagdádu obsadily ministerstvo ropného průmyslu, národní muzeum s nesčetnými historickými poklady ale zároveň ponechaly v plen lupičům.
Hlavním a nevysvětlitelně hloupým počinem byla ignorace faktu, e po svrení Saddámova menšinového sunnitského reimu se demokratickou volbou dostali k moci do té doby krutě utlačovaní šíité. Ukázalo se ale, e to také nejsou ádná neviňátka. Celá sunnitská armáda státních sluebníků včetně důstojníků armády se ze dne na den stala postradatelnými vyvrheli společnosti. Dnes – doplněni o další nespokojence a teroristy z celého světa – tvoří páteř Islámského státu.
V Iráku Američané investovali nemalé prostředky do vybudování nové armády. Řeč je přiblině o 20 miliardách dolarů. A výsledek? Tito hrdinové bez jakékoliv motivace prchali před Islámským státem jako zajíci přenechávajíce mu veškerou výzbroj. Pokud tedy náhodou nepatřili k oněm mrtvým duším, kterými tato nová branná síla také oplývala a které se rovnou vypařily.
Na dějišti bojů proti IS jsou dva neupřímní účastníci. Turecku nejde o zničení islamistů, jejich pravým cílem jsou Kurdové. Tedy národ, kterému Anglie a Francie při porcování mrtvoly osmanské říše přisoudily trpký osud rozdělení na několik států, jejich hranice předtím arogantně nakreslily podle pravítka na mapě. Důkazem je také fakt, e islamisté mohli bez problémů prodávat ropu, těenou na obsazených nalezištích. Jediná monost vývozu byla do Turecka a bylo by zajímavé vědět, zda ještě pořád funguje. Vyskytla se tvrzení, e se v tomto byznysu angaoval i prezidentův syn. Druhým neupřímným účastníkem je Rusko, které potírá spíše Asadovy odpůrce.
U Turecka navíc hraje roli fakt, e islámský reim prezidenta Erdogana svojí škálou hodnot daleko více koreluje s IS ne se spojenci z NATO. Napadá mě, jak daleko se dnešní Turecko liší od Atatürkovy představy sekulárního státu. Míra korelace systémů hodnot s IS je ještě výraznější v případě Saudské Arábie, nejdůleitějšího spojence USA v regionu (pomineme-li stát Izrael).
Jako příklad, e v islámském světě mohou existovat i stabilní státní útvary, mohou poslouit Jordánsko nebo Omán. V obou případech je to v neposlední míře zásluhou jejich osvícených panovníků.
Moje vysvětlování nikoho moc nepřesvědčilo. Představuji si dobu pře 82 lety v Německu a nahrazuji pojem běenci pojmem idé. Tak nějak se dostal Hitler k moci.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.