Můj otec byl radikál. Podepsala se na něm krize devětadvacátého, kdy nemohl zavadit o práci. A ještě víc kladenská Poldovka, kde to dotáhl na forvalcíře. V osmašedesátém, kdy jsme se s bratrem přes jeho otcovskou toleranci trochu víc angaovali v politice, tak nás varoval: Blbnete, blbnete, a nakonec to skončí tak, e se vrátí Schwarzenberg!
Otec se sice toho, kdy se ze schwarzenbergského rodu vrátil Karel, nedoil, ale zmoudřelý věkem by moná raději nostalgicky vzpomínal, jak v nouzi na jejich panství pytlačil, a i rybami zásoboval praskou bohému, která si mezi světovými válkami stavěla v Povltaví tu chaty, tu i vilky. Tak se seznámil s mnoha osobnostmi, či spíše s jejich enským okolím. Nejvíc vzpomínal na skladatele Rudolfa Frimla, a kdy hráli v rádiu Rozmary, raději se otočil, abychom mu neviděli do očí.
Na to jsem si vzpomněl, kdy moderátorka Novy četla oficiální zprávu začínající slovy Kníe Schwarzenberg... Asi mediální šéfové, ani v některých jiných médiích, své zpravodajské redakce nepoučili, e u první republika k titulování aristokracie přijala zákon, který to jako nedemokratické odmítá. Ale to je detail.
Take předseda TOP 09 se rozhodl nakročit k odchodu z politiky. Byl a je oblíbený, zvláště mezi částí inteligence, zejména té praské. Vděčí tomu i za svůj jadrný jazyk, ve kterém se uchoval odraz desítky rozporných let od první republiky přes osmatřicátý a okupaci k nezapomenutelným letům poválečným, které skončily osmačtyřicátým. Ukryl se v něm Karel Hašler se svými písničkami i Géza Včelička se Světoběníky a robinsony, či spíše s textem písně Tak to vidíš, Máňo, přece jsme tě lízli...
A archaický půvab jazyka si zachoval i Jiří Voskovec. Stačí se začíst do korespondence s Janem Werichem nebo do rozhovoru, který s ním v 70. letech natočil v New Yorku A. J. Liehm a vyšel v římských Listech. Voskovec vytvářel i novotvary. Nejkouzelnější je dnes ji asi zapadlé podstatné jméno poprvy. Označoval jím jevy, které se staly poprvé.
Poprvem bude, nahradí-li kníete Miroslav Kalousek. Tedy mue z čela oblíbenosti politikem na jeho konci. Ne snad e by se i v jiných stranách nestřídaly odlišné osobnosti, ale tady je výrazný rozdíl alespoň jevově nejpatrnější. I kdy naše veřejné mínění je v tomhle směru ke Kalouskovi a příliš příkré. Přitom nesporně je nejen oficiálním, ale i neoficiálním hlavním mluvčím opozice. Předseda ODS Petr Fiala ve srovnání s ním působí a profesorsky mdle.
Miroslav Kalousek, který byl, jak se očekávalo, do čela TOP 09 zvolen, to nebude mít lehké. Asi nejtěší bude se dohodnout se Starosty a nezávislými. I kdy jejich úřadující předseda Petr Gazdík je obdivovatelem a epigonem kníete a Kalouska, politicky hraje hru, která můe obě strany ohrozit. Zkoušet, jestli nám bude líp samotným, nebo spolu, je hodně riskantní.
Starostům a nezávislým se za jejich personální situace tohle lavírování nemusí zrovna vyplatit. Předseda Stanislav Půta je stále vyšetřován. A není zrovna politicky prozíravé pokračovat v nedobré tradici, jak se o to pokoušel nedávno ve Dvaceti minutách na Radiournálu Petr Gazdík, svalovat vinu na praktiky vyšetřujících.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.