Kdy začala válka, byl jsem bez soudu důkladně zavřený v demokratickém koncentračním táboře ve Francii. Francouzská drôle de guerre byla v plném běhu, došlo k ní, kdy se Stalin dohovořil s Hitlerem. Poněvad jak fašisté, tak i vládnoucí západní demokratičtí politici prohlásili Španělskou republiku za komunistickou a republikánské vojáky za komunisty, bylo ve Francii hned při vyhlášení války na půl milionu válečných zajatců Španělů a přes osm tisíc mezinárodních dobrovolníků, kteří ustoupili z Katalánie přes Pyreneje. Tolik lidí tenkrát Hitler v koncentrácích neměl.
Mnozí uvědomělí francouzští demokraté povaovali za nejdůleitější vést boj proti vnitřnímu nepříteli, a ne na frontě, na ní se ani nestřílelo. Kdo by jim to chtěl vytýkat? V Německu a v Sovětském svazu to za války bylo stejné. A tak se okolo koncentračních táborů, kde byli zavření španělští bojovníci proti fašismu, hemilo plno policejních komisařů, serantů, důstojníků a podobných lidí.
Hned, jak válka začala, bylo někde nahoře rozhodnuto zřídit zvláštní tábor pro agenty Komunistické internacionály, a poněvad zatím ádní zavřeni nebyli, byl dán příkaz vyhledat je v řadách dobrovolníků Mezinárodních brigád ze Španělska. Proto v táboře Gurs vybrala a zatkla policie jedné podzimní noci padesát dva nejnebezpečnějších interbrigadistů agentů Kominterny. Brali to takříkajíc hákem, poněvad mezi námi byli i kamarádi, kteří vůbec nikdy v komunistické straně nebyli, a dokonce i jeden dosti známý rakouský sociální demokrat. Převezli nás jako první do tábora Vernet ďArriége vystavěného pro 15 000 vězňů, a podle toho, jak tam na nás začali řvát, jsme ihned poznali, e tady to nebude ádná sranda jako a dosud. Při převozu nám nechali osobní papíry a vojenské kníky, a to jsme to všechno hned v prvních hodinách spálili. Lépe bylo nebýt nic ne být to, co jsme byli nebo měli být.
Pak s námi sepsali karty. Jméno, povolání, narozen a podobné hlouposti – s tím se nedalo nic dělat, sepsala to s námi Neintervenční komise Společnosti národů ještě ve Španělsku. Na nic jiného se neptali – proč také, stejně bychom jim jako mazaní nepřátelé zalhali. Ale z Gursu s námi také přišel spis, ve kterém bylo uvedeno, co o kadém z nás ví policie a jak je kdo nebezpečný. To pak příslušný serant v naší nepřítomnosti opsal na zadní stranu karty, kterou sepsal s námi. Musel být asi oralý nebo si vzpomínal na manelku, čert ví, jak se to stalo, ale mně tam napsal, e jsem prošel vojensko-revolučním školením na Leninské akademii v Moskvě, co patřilo Ferkovi Knézlovi, veliteli československé skupiny, a jemu zapsal to, co patřilo mně. Nebylo to o nic výhodnější. Ale já jsem v Moskvě opravdu nikdy nebyl, neměl jsem k tomu asi vlohy.
Po čase s námi začali pořizovat v šesti exemplářích obšírný vícestránkový dokument pro mezinárodní album zločinců. Obtiskli nám jednotlivě všechny prsty na obou rukou, pak všechny prsty dohromady, celé ruce i s dlaněmi, změřili nám kdejakou kost v těle, lebku ve všech úhlech a pořídili kadému z nás větší mnoství snímků ze všech moných stran a poloh. Jen otisky prstů na nohou nám tenkrát nevzali. Trvalo to s kadým dva a tři dny, podle toho, jestli bylo hezky nebo po neděli.
Kdy s tím byli hotovi, začali nás vyslýchat a sepisovat protokoly, poněvad potřebovali nějaké doklady, proč jsme zavřeni. Ptali se nás, kdo jste, co jste, kde jste byl a co jste tam dělal a proč jste zde, a my jsme jim zase šmahem odpovídali: Nic jsem nebyl, nic nevím, jsem zde asi proto, e jsem ve Španělsku kradl slepice, a oni se nás zase snaili nějak z něčeho usvědčovat. Byla to taková hra na nic, dobrá k tomu, aby se zabil čas, poněvad ani oni, ani my jsme neměli nic na práci. Od příchodu do Francie jsme byli stále jen zavření, take jsme rozvratnictví provozovat nemohli. Při těch pohovorech jsme poznali, e mi napsali na zadní stranu karty minulost Ferky Knézla a jemu zase moji. Ferko, povídám mu, je to prašť jako uhoď, nechme to tak, vyměňme si osudy, ztratit není co, ať je nějaká sranda.
A legrace byla. Jeho odvezli v roce 1941 do zvláštního koncentráku v Delfě, 100 km od poslední zelezniční stanice na Sahaře. il tam ještě asi dva roky a stavěl eleznici přes poušť. Aby ze Sahary nemohl odjet do Mexika, kam mu američtí kamarádi z interbrigády sehnali vízum, tak ho nechali, stejně jako druhé, chodit a ít bez kalhot, poněvad ty se na něm po několika letech lágru rozpadly. Marně jsme mu zvenčí kalhoty posílali, ádná ze zásilek, ve které byly, nedošla.
Čas od času mu ředitelství sdělilo, e odjet můe kdykoliv, ovšem oblečený jako člověk. Utéct z tábora bylo moné i bez papírů, ale bez kalhot to bylo nemoné, i mezi nejuboejšími Araby by byl nápadný. Pak přišli Američané a nechali ho stejně jako ostatní sedět ještě dalších šest měsíců pod stejnými francouzskými stráemi. Od nich ho převzala Československá armáda, odsunula ho do Anglie a zařadila do tankové brigády. Setkal jsem se s ním po vylodění československé brigády ve Francii na podzim roku 1944. V Anglii se mu podařilo ještě se i oenit a přivést na svět potomka. To měl být vlastně můj osud, a já mu ho záviděl.
Jeho vlastní osud, který jsem il já, byl sloitější. V roce 1941 se mi podařilo utéct v Paříi z transportu do Německa. Také jsem se oenil, ovšeme načerno a stále jsme tam se enou (Věrou Waldesovou, pozn. J. B.) odněkud prchali. Pětkrát jsme stačili utéci z bytu, který byl policií odhalen. Museli jsme ít v době, kdy všichni pořádní lidé pracovali pro Němce, podle tehdejšího španělského hesla: Que trabajan los otros y yo con la pistola... (Ať pracují druzí, já budu běhat s pistolí...).
Z houfu, v kterém jsem začínal partyzánskou válku proti Němcům v Paříi v létě roku 1941, nás nakonec zbylo méně, ne je prstů na obou rukách, ale přece jen jsme přeili i Lavala i pařískou policejní Brigade spéciale. Za toho velkého cirkusu, kterým bylo paříské povstání, jsem se vozil jako velitel deseti oddílů sloených z cizinců ve strakatém ukořistěném německém automobilu. Nade mnou na střeše seděl kluk se samopalem, který se tvářil, jako e neuteče, kdy po nás bude někdo pořádně střílet. A pistole jsme nosili navrch, a ne pod kabátem. Ne jsem se stačil okoukat, bylo po všem. Automobil nám někdo ukradl, jistě někdo, kdo ho dovedl přemalovat a počkat na klidnější doby. Za několik dnů po osvobození přijeli Američané a ti nám hned nošení pistolí zatrhli a začali nám je sbírat, poněvad se v Americe s těmito ukořistěnými zbraněmi rozvinul velký obchod.
V Paříi jsem pak ještě skoro rok vysedával za stoly a v rozhlase a vedl boj s fašismem hubou, jako to dělali mnozí jiní ji dříve. Pak jsme se konečně mohli vrátit do Prahy a mezi Praáky – obojí jsme našli celkem nepoškozené a stejné jako před válkou. Zdálo se, e udělám kariéru a konečně něčím budu, ale celkem brzy, v únoru 1951, mě znovu zavřeli. Pak jsem po dlouhá leta se zájmem pozoroval, jak se v lidodemo socialismu točí vítr, korouhvičky a korouhevníci.
V roce 1964 prošlo od historie s oralým serantem ve Vernetu plných dvacet pět let. Dávno jsem to ji zapomněl. Dvě dcery nám dorostly do bláznivých roků. Chruščov se mezitím objal s Kennedym, a to byl asi důvod, proč má americká tchýně z lepších kruhů došla k závěru, e by i ona mohla obejmout svého neznámého zetě se špatnou pověstí a svou dceru, kterou před válkou rodina zavrhla pro divoké názory. Moná také chtěla vidět, zda se odrostlá vnoučata podobají jí nebo dědečkovi. Tím začala historie víza do USA.
K jeho udělení musel kadý vyplnit dotazník amerického konzulátu. Byl stejně důkladný jako jiné dotazníky, které se vyplňují při vstupu do strany, do lepšího zaměstnání, při stranických prověrkách nebo kdy se v přítmí nahoře vynoří nový geniální vůdce národa či národů. Některé otázky však byly nové. Tak například, jestli nemám v úmyslu zavradit amerického prezidenta. Takový úmysl jsem opravdu neměl – to u si tam obstarávají sami – a také jsem to potvrdil. Spravedlivě jsem odpověděl i na všechny další otázky a poslušně otiskl palec pravé ruky.
Ani ne za deset dnů jsem dostal předvolání ke konzulovi. Měl uprostřed prostorné kanceláře v malostranském renesančním paláci malý, takový goethovský stůl, na kterém byla rozevřená bible, tak veliká, e pod ní stůl nebylo vidět. Jinak se zařízení nelišilo od lepších lidodemo úřadů. Myslím, e i kníe pekel Lucifer má kancelář zařízenou stejně jako Breněv nebo americký prezident. Včetně odposlouchávacích zařízení pekelné policie.
Konzul, ještě mladý, šel rozhodně na věc. Kdy prý jsem byl v Sovětském svazu, co jsem tam dělal a proč jsem to v dotazníku neuvedl. Svou lidově demokratickou angličtinou jsem mu vyprávěl celý příběh, jak to bylo s kartou ve francouzském demokratickém koncentračním táboře a jaká z toho byla pro mne i pro Knézla legrace. Pan konzul se se mnou nepřel, nic nevysvětloval a dal mi najevo, e je si svou věcí jist. Vízum jsme ale dostali celkem rychle, a to proto, e se nějaký lepší strýček osobně znal se svým senátorem, a ten zase zaintervenoval u tehdejšího ministra spravedlnosti Kennedyho, který to škrtem pera vyřídil. Tak to chodí v Americe, s trochou protekce a známostí se tam starý rozvratník dostane stejně rychle jako lidé tak slušní jako Chruščov nebo Breněv.
V USA mě všichni příbuzní hlídali, abych s nikým nemluvil nebo něco nevyšpiónoval a neporušil záruky, které za mne dali. Dokonce mi ani zdálky neukázali továrnu příbuzenstva mé eny, take jsem dospěl k názoru, e tam asi vyrábějí doutnáky k atomové bombě.
O další čtyři roky později, kdy Praské jaro přes horké léto přešlo v ruskou zimu, jsem poádal o azyl u kantonální policie v Curychu. Své jsem si za všech reimů odseděl, vousy mi zbělely a zuby vypadaly – ať se teď zase snaí jiní. Velice slušný pán na cizinecké policii se mnou důkladně sepsal, kde jsem všude v ivotě byl a co jsem tam dělal. Trvalo to pár hodin, poněvad mě sloitost událostí za čtyřicet let mé dospělosti ve vztahu k mým přímočarým reakcím přivedly do téměř kadé mely, kde se zavíralo, střílelo, popravovalo nebo jenom dávalo přes hubu. Ten slušný pán mi všechno, co jsem mu řekl, uvěřil a zapsal v protokole, který jsem bez připomínek podepsal.
Ale asi za čtrnáct dnů jsem dostal pozvánku, abych se dostavil znovu. Přijal mě tentý pán a ve vší zdvořilosti mi řekl, e se zapomněl zeptat, jestli jsem byl někdy také v Sovětském svazu a co jsem tam dělal. Tak jsem zase vypravoval, jak jsem se do toho Sovětského svazu dostal a jaké to mělo následky. Srdečně se smál, řekl, e mi to věří, poněvad se něco takového nedá vymyslet, a konečně e u Francouzů je moné všechno. Tím, jak se zdá, případ navdy vyřídil. Ačkoli, kdo ví? Jestli zase někdy někde něčím budu a umřu v tom – moná nějaký dobrý urnalista, který nevěří řečem, ale tomu, co je písemně doloeno, v nekrologu napíše: ... a na Leninské vojenské škole v Moskvě se učil dělat světovou revoluci.
Úryvek z pamětí Jak se kalila voda. Výbor kriminálních příběhů a úvah, které připravuje
k vydání Jaroslav Bouček v nakladatelství Academia.
Ota Hromádko (1909–1983) bojoval ve španělské občanské válce, za 2. světové války byl ve francouzském odboji. V 50. letech byl doma odsouzen na 12 let do vězení, 5 let strávil v uranových dolech. Později byl plně rehabilitován, Po okupaci 1968 odešel do Švýcarska.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.