Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 6 > Josef Kašpar: Můe se francouzské či belgické drama zopakovat i v Itálii?
To je otázka, kterou si na Apeninském poloostrově kladou nejen politikové či experti, ale i většina běných občanů. Tím spíše, e 8. prosince začíná mimořádný Svatý rok, do Věčného města patrně zavítá hodně lidí a Daesh v nedávném propagačním videu označil Řím společně s Londýnem a Washingtonem za jeden z příštích terčů svých útoků.
ádný stát nemůe říci, e mu nebezpečí nehrozí, a to platí i pro Itálii. Bezpečnostní opatření budou posílena, z rozpočtu se uvolní alespoň miliarda eur pro vojsko a policii. Ale nemyslím, e máme opouštět náš styl ivota, a domnívám se také, e by lidé neměli naslouchat profesionálům paniky a hysterie, prohlásil ministr vnitra Angelino Alfano. Nejmenoval přímo ony profesionály paniky a hysterie, ale všem bylo jasné, e tím měl na mysli především Ligu Severu, tisk Berlusconiho rodiny a také některé televizní programy, kde se podle jeho názoru vyvolává zbytečný strach.
Prohlášení premiéra Mattea Renziho se nesla ve stejném duchu. Jsme po boku Francie a pomůeme dle našich schopností a moností. Ale nemáme nikterak v úmyslu se podílet na bombardování v Sýrii či Iráku. Za ádnou cenu nechceme, aby se opakoval libyjský scénář. Všichni víme, e po krvavém diktátorovi Kaddáfím nepřišla svoboda a demokracie, ale chaos a terorismus. Jsme přesvědčeni, e nakonec bude v Sýrii nutné vyjednat politické řešení, a pro nás ten nejpalčivější problém je Libye. A nikdo by neměl zapomenout na naše vojáky v Libanonu a Afghánistánu. Neskrýváme se. Naše politická linie je jasná: nelze směšovat drama uprchlíků s terorismem. To jsou dvě odlišné věci.
Fakta: v roce 2014 do Itálie přes moře přišlo 170 000 uprchlíků, a jak informoval ministr financí Giancarlo Padoan v parlamentu, do konce září 2015 přišlo 132 000 lidí. Take koncem roku bude mono konstatovat, e invaze migrantů poněkud polevila, odhaduje se o přiblině 9 % oproti loňskému roku. Část zásluhy na tom má energičtější akce námořních sil Unie, kterým se podařilo zabavit či potopit dost vysoký počet plavidel. Nicméně to italské daňové poplatníky bude stát 3,3 miliardy eur. Tato akce ale způsobila mnohem větší tlak emigrace přes Balkán, se kterým se musely potýkat Maďarsko, Makedonie, Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko. Z toho by se pro Itáli mohla vytvořit nová a dosti nebezpečná fronta. Vzhledem k tomu, e tyto země uzavřely hranice, uprchlíci by se mohli pokusit přejít z Řecka do Albánie a Černé Hory a odtud se přeplavovat do jihoitalské oblasti Puglia. Prozatím k tomu nedošlo, ale italské informační sluby ji upozornily vládu na tuto monost. Emigrace z Albánie proběhla hlavně v 90. letech, došlo k některým dramatickým událostem (tisíce emigrantů z jedné lodi byly soustředěny na stadionu v Brindisi), později se podařilo situaci normalizovat. Mnoho Albánců se v Itálii dosti úspěšně etablovalo, ale čas od času se objeví zpráva o tom, e gang osob pocházejících z této země přepadl toho či onoho podnikatele. Nicméně se jedná o ojedinělé případy.
Take lze říci, e v tomto okamiku je otázka přílivu uprchlíků méně akutní ne v minulosti, tím spíše e rozbouřené zimní moře příliv běenců nadále přibrzdí. To ale neznamená, e problém neexistuje. Je sice pravda, e ministerstvo vnitra, lépe řečeno prefekti nyní organizují distribuci uprchlíků po území Itálie lépe a dochází k menším protestům místního obyvatelstva. Nicméně je jasné, e mnoho Italů nesdílí vstřícný postoj vlády levicového středu a nesouhlasí ani s politikou otevřené náruče katolicky orientovaných kruhů.
Nikdo nemůe říci, jaké nebezpečí znamenají muslimové, kteří se zde usadili. Opět bude nejlépe uvést konkrétní data. Většina imigrantů v Itálii nejsou muslimové, ale pravoslavní: tj. lidé kteří přišli z Rumunska, Ukrajiny, Moldavska a Bulharska. Muslimové reprezentují přiblině 20 % příchozích, tj. něco přes jeden milion osob. Berlusconiho tisk prohlašuje, e alespoň 200 000 sympatizuje s teroristy, ale konkrétní důkazy k tomu prozatím nejsou.
Nicméně za hlavní rozdíl od Francie povauji fakt, e v Itálii zatím neexistují muslimská ghetta jako St. Denis či banliueues okolo Paříe. Římské periférie nevykazují větší prosperitu ne periférie francouzské. S tím rozdílem, e v tomto případě chaotický a spontaneistický italský přístup funguje lépe. Podle ústředního statistického úřadu v roce 2014 počet podniků zaloených imigranty stoupl o více ne 14 %, bez ohledu na hlubokou hospodářskou krizi v zemi. Počet italských firem naopak poklesl o 4,5 %. Jinými slovy zde muslimové a Italové ijí víceméně společně a společně musejí čelit těkým hospodářským a sociálním problémům. Problém zůstává, co s jejich dětmi. V italském parlamentu byl předloen zákon, který stanoví ius soli, tj. kdo se narodí na území Itálie, má dostat automaticky občanství. Dramatické události ve Francii ale schvalovací proces přibrzdily: podle poslední předlohy občanství dostane dítě, které se narodilo v Itálii rodičům s regulérním pobytovým povolením a úspěšně obstálo ve zkoušce z italštiny a má jistou znalost místních dějin a kultury.
Poslední zprávy hovoří o asi 10 imigrantech ijících ji několik let v Boloni, Miláně a Brescii. Byli z Itálie vyhoštěni, jakoto osoby nebezpečné vyzývající k solidaritě s bojovníky Daesh, jak hovoří zpráva ministerstva vnitra. Nicméně drtivá většina Italů je přesvědčena, e pokud dojde k dramatickému spáchání atentátu, provedou to spíše lidé, kteří v Itálii neijí a nemají s místním stylem ivota nic společného. A proti tomu naprosto nestačí postavit vojáky či policisty na kadých deset metrů. To se u ostatně stalo. Ale především prevence prováděná informační slubou, tak jako se před 30 lety podařilo porazit politický terorismus v Itálii. Podoba obou fenoménů je mnohem větší, ne si většina komentátorů uvědomuje, prohlásil politolog Angelo Panebianco.
Josef Kašpar (1946) je novinář, působí v italských i českých médiích. ije v Římě.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.