V řádový den, jím je podle zákona 28. říjen, propůjčil či udělil prezident republiky státní vyznamenání. Nejvíce, 32, bylo medailí za zásluhy o stát.
Ale Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka posmrtně i Františka Kriegla. Celoivotní komunista František Kriegel zůstal věrný svému přesvědčení a do konce ivota, kdy statečně působil v Chartě 77. A to mu česká antikomunistická pravice nemůe odpustit. Skutečnost, e si v tomto politickém kontextu vybral Miloš Zeman k vyznamenání Kriegla, je v mých očích polehčující okolností při hodnocení Zemanova celkově výrazně škodlivého zneuívání funkce prezidenta republiky. Je to i důkaz pestrosti společnosti.
Okolo jmen a ivotních osudů ijících i zemřelých 32 vyznamenaných medailí za zásluhy o stát se strhly polemiky. Nejvíce jsem rozuměl odporu lidí k vyznamenávání předlistopadového ministra zemědělství Miroslava Tomana, koulařky Heleny Fibingerové a hudebníka Františka Ringo Čecha. Ještě více mě ale pohoršilo vyznamenání Ludvíka Karla, který dnes vlastní továrnu Preciosa. Před rokem 1990 byla Preciosa místem otrocké práce vězňů svědomí v Minkovicích a Karl v ní působil jako ředitel. Políčkem do tváře právního státu bylo i vyznamenání zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse. Za jejich pouívání, odporující závazné mezinárodní úmluvě o ochraně práv dítěte, oprávněně kritizuje českou vládu Výbor pro práva dítěte při OSN.
Námitky měli někteří lidé nejen proti posmrtnému vyznamenání Františka Kriegla, ale i proti vyznamenání dvou ivých – vdovy po Jiřím Pelikánovi Jitky Frantové Pelikánové a 91letého literárního a filmového kritika Antonína Jaroslava Liehma. Pro zdejší politickou kulturu toho přitom málokdo vykonal tolik jako Jiří Pelikán s Jitkou Frantovou a A. J. Liehm. Kdyby byli odpůrci vyznamenání lidé, kteří se postavili proti nespravedlivým poměrům z dob před rokem 1990, stálo by to jistě za polemiku, v ní by se probíraly zásluhy těchto tří osobností, a to v době, kdy ili v Československu i v exilu. Nyní by to však bylo nedůstojné.
Zajímavější ne urputný obnovený třídní boj je postavení prezidenta republiky, je se ve světle rostoucího nacionalismu, xenofobie a boje proti islámu, které Miloš Zeman přímo nebo nepřímo podporuje, stává větší společenskou potíí ne antikomunismus. Ten naštěstí slábne. Veřejnost si ani příliš nevšimla, e propůjčování a udělování státních vyznamenání není samostatnou pravomocí prezidenta republiky, nýbr pravomocí sdílenou s vládou. To se navenek projevuje spolupodpisem (kontrasignací) prezidentova rozhodnutí předsedou vlády a tento podpis premiéra vyaduje rozhodnutí vlády jako sboru.
Veřejnost se nedozvěděla, kdo z vlády pro kterého prezidentova adepta na vyznamenání hlasoval. Stalo se tak podle českého nedemokratického zvyku, který není určen zákonem, neboť takový zákon by musel Ústavní soud jako protiústavní zrušit. České veřejnosti, na rozdíl od veřejnosti (jiných) demokratických států, soudí zřejmě vláda, do toho nic není, kdo jak na její schůzi hlasuje. Dokonce se ani nedozvěděla, i kdy se to jindy u ani neutajuje, jakým poměrem hlasů vláda jednotlivé vyznamenávané schválila. Nebo e by se hlasovalo en bloc? Vláda nezveřejnila ani to, e o prezidentově výběru hlasovala. Způsob kontrasignace premiérem tak zůstal v pološeru. Dnes jde o prkotinu, ale zítra se tímto způsobem můe rozhodovat o amnestii či o sjednání nebo ratifikaci mezinárodní smlouvy.
Enigmatická kontrasignace, která je převzatá z ústavní listiny z roku 1920 (a ze zbytků absolutismu předchozích konstitučních monarchií), je v dnešním právním demokratickém státě součástí nepříjemného balíku problémů, spojených s feudálním postavením prezidenta republiky, ve světě ojedinělým. Ten tu sice je ústavně neodpovědný a navíc je chráněn imunitou (byť u ne doivotní), ale stále má nejen výrazné, s vládou nebo se Senátem sdílené pravomoci, nýbr i pravomoci samostatné, absolutní. A i kdy jsou to většinou jen povinnosti ceremoniální a protokolární, a tedy pravomoci formální, on to popírá a zneuívá je ještě více ne Václav Klaus.
Petr Uhl (1941) je novinář.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.