(K Listům č. 1/2015)
Se zájmem jsem si přečetl článek s názvem Co se stalo se Spojenými státy? Podle mého názoru v článku uvedené informace odpovídají skutečnosti a z dosaitelných českých zdrojů jsou nejvíce objektivní.
Poněkud mě však zarazila informace hned v úvodu: George Bush starší vyjednal s Michailem Gorbačovem konec studené války. George H. W. Bush byl prezidentem USA v letech 1989 a 1993. V té době sice mohl s Gorbačovem domluvit ukončení studené války, rozhodně by však chyběl čas na vytvoření podmínek pro tento akt.
Na počátku 90. let jsem osobně hovořil s Ing. Ivanem Dejmalem, a to v době, kdy ji nebyl ministrem ivotního prostředí a pracoval jako řadový pracovník Asociace ochrany přírody a krajiny. Důvodem setkání s ním bylo řešení sporného umístění vysokonapěťového elektrického vedení v regionu, kde jsem vykonával činnost stavebního úřadu. Dnes ji nevím proč, došla řeč i na politiku. Tady jsem se od Ing. Dejmala dozvěděl, e k rozhodnutí o ukončení studené války došlo v Reykjavíku při rozhovoru mezi čtyřma očima mezi Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem v oné bílé vile na pobřeí.
Reykjavík byl součástí čtyř setkání R+G o smlouvě START, která všechna zapadala do období prezidentování Reagana. Je pravda, e za jeho mandátu jednání nebyla dokončena a podepsání smlouvy START spadlo do klína Bushovi. Myslím, e podstatnou zásluhu na ukončení studené války ze strany USA má Ronald Reagan. Vdyť jako po kadé válce došlo k postoupení dobytého území a k přepsání hranic oproti dohodám velmocí po 2. světové válce. A to vyaduje jisté organizační záleitosti a nějaký čas – to Bush u v roce 1989 nemohl stihnout.
Přeji Listům spoustu objektivních článků a všem, kteří se na tom podílejí, pevné zdraví a dobrou mysl.
Jan Kaňka, Výprachtice
Pozn: Autor dopisu má pravdu, resp. měl ji Ivan Dejmal. Já jsem to napsal proto, e jednání Bush – Gorbačov povauji za pokračování jednání Reagan – Gorbačov a šlo mi zejména o závazek nerozšiřování NATO na východ. Vycházím přitom z knihy Superpower Illusions od Jacka Matlocka, bývalého velvyslance USA v Moskvě, který ta jednání připravoval.
Václav ák
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.