Mému otci říkával pan František strejdo a pamatuji ho jako člověka veselého a vtipného. Narodil se v Holubově, vesnici v Podkletí, na 1. máje v roce 1923. Krátce pracoval v redakci Jihočeské pravdy a v šedesátých létech minulého století byl redaktorem Rudého práva. Po sovětské okupaci v roce 1969 opustil redakci. Dostal vyhazoval, protoe se odmítl zúčastnit kádrovacích prověrek. Nastoupil pak jako hlídač na praských parkovištích, dělník v různých skladištích, posléze dělal jako mnozí další oportunisté topiče. Psal fejetony do samizdatu. Jeho Sto bodů (Stokrát se bojí) bylo přeloeno do mnoha jazyků. S manelkou Dagmar, která byla novinářkou a spisovatelkou, podepsali mezi prvními Chartu 77.
V knize Všivá doba – Z deníku chartisty o tom napsal: Jako bouře, jako smršť, enou se na hlavy signatářů Charty 77 útoky z novin, rádia i televize. Samozřejmě pod komandem policie. Kdo mohl čekat, e tak nevinný text Charty přivede mocipány na pokraj šílenství... Je dobře, e jsme oba se enou mezi těmi, kteří to vyvolali. (I kdy se nám asi povede zle). Nemýlil se.
Deník chartisty vyšel poprvé v roce 1988 pod názvem Stalo se v kraji zvykem v nakladatelství Sixty-Eight Publishers Zdeny a Josefa Škvoreckých v Torontu, třetí doplněnou verzi vydal docent Zdeněk Susa ve svém nakladatelství ve Středoklukách ji s názvem Všivá doba.
V roce 1980 po mnoha výsleších, šikanách, věznění v celách předběného zadrení následovali s manelkou dcery a odstěhovali se do Vídně. Dcery, dvojčata, obě povoláním zdravotní sestry, tak učinily po domovní prohlídce, při ní se jim estébáci hrabali v jejich osobní korespondenci, denících, prádle a v dalších soukromých věcech. Povaovaly to za neodpustitelnou uráku. Bylo jim dvacet let, kdy jednotlivě sloitými cestami přes Jugoslávii emigrovaly do Rakouska. Tam ijí dodnes.
O průběhu svého a manelčina vystěhování napsal: Dostali jsme úřední papír, ve kterém stojí psáno, e prý jsme oba bez státní příslušnosti a na území Československé socialistické republiky jsme se zdrovali přechodně. Myslí si, e kdy nejdříve děti, a pak i nás po nesčetných výhrůkách vystrkali za hranice, budou mít od nás pokoj. Tak to se pletou!
Ve Vídni redigoval František Výběr, sborník informací a komentářů, který se tajnými cestami šířil do Československa. Paní Dagmar spolupracovala s vysíláním Hlasu Ameriky a Svobodnou Evropou. Po roce 1989 ili spolu střídavě ve Vídni, v Praze a ve Vyšném u Nových Hradů, kde si koupili chalupu. Po dlouhém utrpení zemřel František ve Vídni před šestnácti lety – 27. června 1999.
Jeho kolega Miroslav Sígl na něj vzpomíná: Byl poznamenán místem svého narození a dětství – Holubovem. Dospělý věk proil ponejvíce v Praze. Známostí a přátel tam měl na desítky – od Jaroslava Seiferta a jeho dcery Jany, Jirky Lederera, Otky Bednářové, Františka a Rivy Krieglovy, Jiřího Hájka, manelů Tominových a po Trudu Sekaninovou-Čakrtovou, slepého Klementa Lukeše, Vlastu Chramostovou...
Na přání manelky Dagmar bylo výročí odchodu Františka Vaněčka vzpomenuto během církevních obřadů ve Vídni a také v Českých Budějovicích, kde nalezl místo posledního odpočinku.
Manelka Dagmar, novinářka a spisovatelka, pobývala v uplynulých letech v Českých Budějovicích, publicisticky spolupracovala zejména s dvouměsíčníkem Listy a Vídeňskými svobodnými listy. V roce 2014 se přestěhovala do Třeboně, tam ve svém bytečku 2. května letošního roku ve věku osmdesát dva let zemřela.
Jan Vaněček, Český Krumlov
Pozn. red.: S Dagmar Vaněčkovou jsme se rozloučili v Listech č. 3/2015 nekrologem Jany Stárkové a dvěma rozhovory, které manelé Vaněčkovi vedli v rakouském exilu s Pavlem Landovským.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.