Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 6 > Jana Červenková: 100 let od narození básníka a překladatele
Na Lumíra Čivrného, narozeného 3. 8. 1915, nedávno vzpomínal Český PEN klub jako na zaslouilého básníka, překladatele a svého člena. Narodil se v rodině barvířského dělníka, studoval gymnázium v Trutnově.
V Praze pak začal Právnickou fakultu, která ho nezaujala, a přešel na jazyky. Nejznámější byl jako překladatel ze španělštiny a hlavně básník. Za války byl vězněn, pak zastával různé funkce v kultuře, psal i do kulturních časopisů a stačil si udělat dostatek problémů, aby v 70. letech přišel o místo. Ještě dřív se stává členem PEN klubu. Vydává v samizdatu, jeho kníka Černá paměť stromů se letos objevila na kniním trhu znovu.
Chtěla bych vzpomenout na společný záitek, který se dokonce hodí právě k jinému výročí v tomto měsíci. Bylo 19. listopadu 1989 a národ pobouřený událostmi, k nim došlo před dvěma dny, odesílal petice a houfoval se k protestům, na ulicích i v divadlech. Navíc se začala šířit zpráva, e 17. listopadu přišel na Národní třídě o ivot jeden student. I PEN klub si dával telefonem echo, jednak na večer do Činoherního klubu a ještě předtím v bytě u Karla Šiktance.
Přišli jsme sice o půl hodiny dřív, ale u očekáváni – jednak Šiktancovými nahoře, a především estébáky v průjezdu. Kdo kadý byl v té skupině... Milan Jungmann, Lumír Čivrný, Pavel Šrut, Václav Daněk, já... moná nás bylo víc. Nahoru jsme se u nedostali, namačkali nás do auta a Daňka, který se tam u nevešel, zavázali, e odejde domů. Přistáli jsme ve Čkalovově ulici na stanici Bezpečnosti, posadili nás na lavici a nechali čekat, dlouho čekat. Naproti nám seděla hezká estébačka, která měla zjevně za úkol hlídat, o čem mluvíme; sice se na nás usmívala, ale na to jí nikdo nenaletěl. A mnohem později jsme se dověděli, e to byla první zajatá – Daniela Fischerová, kterou tenkrát ještě nikdo z nás neznal.
Seděla jsem mezi Milanem Jungmannem a Lumírem Čivrným, který byl nedlouho po operaci kolena. Cítil se čím dál hůř, pokrčené koleno si mnul a občas povzdechl .Víš, Milane, na co myslím, naklonil se přese mne: Jestli tohle všechno, co děláme, má vůbec nějakej smysl, dodal zdeptaně. Já si ovšem na rozdíl od tohoto starého revolucionáře a pronásledovaného hrdiny myslela právě něco jiného: Pane Čivrný, nekate mi radost. Mne dneska sebrali prvně. Myslela jsem to váně, se vší naivitou. Jeho unavený pohled se najednou rozzářil: Čivrný mě otcovsky objal kolem ramen a přejícně povídá: Jo vy jste prvnička! To já nevěděl. Tak to vám radost kazit nebudu, uijte si to...
Čeho jsem si tenkrát uila? Dnes se o tom a stydím mluvit – vyšetřující si dal jméno Beránek a jako beránek se taky choval. I z jeho hlasu bylo poznat, e se nás začínají bát. Kdy jsem písařce v zápisu opravila hojnost pravopisných chyb, ani nemukl. Stihla jsem to ještě do Činoherního klubu a odhlasovala zaloení Občanského fóra. Lumír Čivrný, básník a hrdina, se po výslechu odbelhal domů. Přesto zůstal jedním z našich nejvýznamnějších členů a autorem Dějin PEN klubu. Vzpomínám na tu příhodu kadým rokem, Listopad mám spojený právě s ním.
Jana Červenková, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.