Ministerstvo vnitra ČR začátkem minulého roku zaloilo a financuje s podporou Evropského uprchlického fondu projekt na pomoc integraci cizinců. Měl existovat do poloviny tohoto roku, ale jeho aktivity trvají. Jako kdyby resort tušil, e se migrace stane hlavní bezpečnostní hrozbou. Cílem projektu je podle dostupných pramenů především poskytovat sociálně právní poradenství, asistenci azylantům při jednání s úřady a osobní ochranu. Poradny byly zřízeny v Praze, Kolíně, Mladé Boleslavi a v Liberci.
V rámci projektu je podporována i publicistika. Je to zřejmé z článku Fatimy Rahimi Ať uprchlíci vyrábějí zbraně, před kterými utíkají (Deník Referendum, 16. 7.). V jeho závěru je uvedeno: Text vychází v rámci projektu na integraci cizinců financovaného Ministerstvem vnitra ČR. Fatima Rahimi je Afghánka. Studuje Evropské kulturní a duchovní dějiny na Fakultě humanitních studií; pracuje jako redaktorka Deníku Referendum a v Amnesty International. Přišla k nám před patnácti lety jako uprchlice a bojuje obětavě a odhodlaně za jejich práva. Svědčí o tom expresivní titulek článku. Jiný má název podobný: Imigranti jsou jen čísla. Házíme je do jednoho pytle. Tento název jako by ospravedlňoval název a obsah toho druhého. Vyšel také s podporou projektu. O tom, co si myslí o názorech na Afghánce, svědčí název jednoho rozhovoru s ní: Afghánistán je pro kadého terorista, písek, burky a chlapi s kalašnikovem. Je to přesné a jazykově osvěující.
V článku, který ovlivnil i titulek toho mého, se autorka zabývá problémem trápícím nejen bezpečnostní analytiky, ale i většinu občanů. A sice jestli naší výrobou a prodejem zbraní nepomáháme rozdmychávat ozbrojené konflikty nebo je udrovat jako doutnající. Právem nám vyčítá, e to tak můe i být, přitom uprchlíky z těchto ohnisek napětí nechceme přijímat.
Nerespektuje to, čemu se říká politická korektnost, a nebojí se říct, jaký má názor na vyzbrojování represivního reimu v Saudské Arábii, která je v hodnocení úrovně demokracie na 160. místě. Podobně je to s jinými zeměmi, uvádí autorka, kam prodáváme zbraně.
Bezpečnostním analytikům a většině čtenářů asi začne tuhnout krev v ilách v okamiku, kdy dorazí v závěru k větě: Pokud náš zbrojařský export tak vzkvétá, řešení je jasné: uprchlíky zaměstnat ve zbrojovkách a do jejich domoviny posílat zbraně, které vyrobí.
Ten námět by autorka měla vysvětlit nejspíš po lopatě. Mínila-li jej ironicky, nebo váně. U tak máme s heterogenním sloením uprchlíků starosti. A nejvíc právě vnitro. Take by to moná za ni mohli vysvětlit jeho úředníci, kdy je to napsáno s jeho podporou.
Jiná situace by nastala, kdyby uprchlíci, stejně jako naši vojáci za první a druhé světové války, organizovali své legie nebo vstupovali do jednotek, které bojují proti Islámskému státu.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.