Kdy se sloupek rtuti teploměru blíí čtyřicítce, začneme si uvědomovat, co pro nás znamená voda. Zvlášť kdy chybí. Ve světě u je dávno strategickou surovinou a podle našich aktuálních zkušeností i bezpečnostní hrozbou.
Lucie Fialová nazvala rozhovor s generálním ředitelem Praských vodovodů a kanalizací (PVK) Petrem Mrkosem Dejvická havárie byla výjimečná, přirovnal bych ji k ivelní pohromně (Právo 29. 6.). Novinářsky přitalivě, významově problematicky. Je zavádějící.
Nechala se svést ředitelovými slovy, e údajně šlo o shodu nešťastných náhod: V tom samém místě prasklo vodovodní potrubí a po vypuštění vodovodního řádu kvůli výluce a opravě se do něj dostala odpadní voda z kanalizace.
Jene ivelní pohromou by to bylo v případě, kdyby se tak stalo třeba přívaly vod po průtri mračen, zátopou a podobně. Ne chybnými lidskými aktivitami. Příčinou bylo nestandardní kříení vodovodního a kanalizačního řadu, vodovodní byl pod kanalizačním.
Je udivující, e problém PVK po desítky let neřešily, zvláště kdy jejich vlastní průzkumy ukazovaly, e stav kanalizace je v dané lokalitě katastrofální. Na Radiournálu se objevila dokonce zpráva, e váné problémy má čtvrtina sítě. A není moné se donekonečna vymlouvat na minulý reim.
Potí je v nedostatku investic do kanalizační a vodovodní infrastruktury v celé ČR. A to proto, e se kdysi jedna organizace rozdělila na dvě. Na vodě soukromé nadnárodní firmy ročně dvě miliardy vydělávají, na infrastrukturu státní a obecní peníze chybějí. Rozdělení se zdůvodnilo tím, e dotace EU na nové sítě nemohou čerpat soukromé firmy. Státní a komunální je ale nemohou čerpat v případě, pronajmou-li svůj majetek na více ne dvacet let. Ale to se stalo všude.
A tak zatímco v roce 1989 krychlový metr vody stál osmdesát haléřů, dnes také osmdesát, ale korun. Zisk v jednom jihomoravském městě se rozdělil tak, e poskytovatel vody dostal 75 milionů, vlastník infrastruktury milionů pět. Je to podle znalců obvyklý standard.
Generální ředitel PVK se nám neostýchá říct, e Praané za vodu a stočné platí jen 1,3 procenta svých výdajů. A nezapomíná k tomu dodat, co Češi strašně milují, e na alkohol a cigarety dávají procenta tři. A nejsou ochotní dát 30 Kč lékaři, ale za psa dali tisíce veterináři. Kolik zaplatíme v budoucnosti, závisí prý na magistrátu. Francouzská Veolia jako vlastník PVK si údajně své investice ve výši 6,2 miliardy ještě nepokryla. Byly investovány jinde. Nebudu se divit, kdy se u nás objeví nějaký Alexis Tsipras a zaloí Syrizu.
Vláda, Praha a obce by si jako v případě elektřiny měly uvědomit, e voda je strategická surovina i bezpečnostní hrozba. Zatímco situace za blackoutu se u běně nacvičuje, v případě vody se asi čeká na větší malér, ne se stal v Dejvicích.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.