Před rokem vyšla i v češtině kniha rakouského spisovatele Roberta Menasseho Evropský systém: občanský hněv a evropský mír (Praha 2014). Autor se vydal do Bruselu, chtěl napsat román z prostředí evropských úředníků a na tzv. přebyrokratizované soukolí institucí pohlíel velmi kriticky.
Moná jako většina obyvatel členských zemí. Z bruselského pobytu nakonec vzešla kniha, nikoli ale román, nýbr esej. Menasse při sbírání podkladů a rozhovorech s úředníky konstatoval pět překvapení, které poopravily jeho kritický názor: (1) Evropská komise je otevřená a transparentní instituce, (2) úřednický aparát Komise je velmi štíhlý, (3) tento aparát je extrémně skromný, (4) je také levný a (5) Menasse dodává, e úředníci jsou veselí lidé.
Esej obsahuje řadu reminiscencí i aktuálních soudů, autor připomíná všelijaké poválečné zákruty, které vyadovaly schopnost nadhledu a porozumění a obrovský kus solidarity. Nakonec se snaí ukázat, e existence národních zájmů, států a identit je to, co evropský projekt nesmírně brzdí.
Nemáme k dispozici mnoho podobných knih, spíše se propagují všelijaké skryté dějiny evropské integrace, bezhlavé kritiky a moralistní pózy, které lze shrnout: vidíte, já jsem vám to říkal, jak to dopadne. Nevadí vůbec, e Tomio Okamura snaivě sbírá podpisy pod petici o vystoupení České republiky z Evropské unie. Nevadí ani, e jinou petici proti imigraci sepsal a distribuuje Václav Klaus. To všechno jsou projevy, které k demokracii patří a do značné míry ji posilují. Bohuel jsme si však navykli házet vše špatné na Brusel a dnes stojíme před vrcholem tohoto přístupu.
Masivní uprchlickou vlnu nezvládáme, ukázala se naše nepřipravenost. Angela Merkelová svými vstřícnými slovy udělala chybu, jak sama přiznala. Jistě nemají zaznívat poněkud nervózní slova o tom, e kdo nepřijme imigranty na základě kvót, nemůe čerpat evropské fondy. Stalo se, Evropa je opravdu v nesnadné situaci. Můeme teď zaujmout dva postoje: nadávat Bruselu, Německu a povýšenecky s Klausem a Zahradilem tvrdit, e kvóty jsou útokem na naši suverenitu, nebo si uvědomit, e problémy našich přátel jsou i našimi problémy, a být solidární.
Debata o imigrantech nám ukázala velmi mnoho, především o nás samotných a našem myšlení. Moc dobře na tom nejsme, prohráváme s xenofobií, populismem a krátkou pamětí. Je pravděpodobné, e naše povrchní debaty se podepíší i na vztahu k Bruselu. Zase o něco klesne důvěra. Ta je přitom klíčová k tomu, abychom mohli politiku EU hodnotit střízlivě a realisticky. Proto jsem tu na začátku zmínil Roberta Menasseho. Ta útlá kniha by se měla číst od středních škol.
Nedávno jsem jel vlakem do Prahy. Z nabízeného tisku jsem si vzal Lidovky, postarší pár naproti si poručil Blesk. Pavlu Teličkovi Ázerbájdán zrušil oficiální část cesty, kvůli jeho upozornění na porušování lidských práv. Mu pravil eně: Podívej se na to! Ten kryptokomunistickej h... Telička! Dobře mu tak. Kripl jeden! Chvíli jsem přemýšlel, mám-li se do debaty zapojit. Ale rezignoval jsem. Číst Menasseho je inspirativní, ale stačit to nebude.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.