Koločava je veliká obec roztaená v údolí, obyvatel má jako okresní město. Cesta tam z Uhorodu je – mírně řečeno – strašná, poté, co vůz odbočí z hlavní silnice, nastává nepředstavitelné kodrcání po rozbité silnici. To, e po ní volně chodí krávy, je patřičné, ale ty hluboké díry, kterým se nelze vyhnout, a je proto nutno jet skoro krokem, jsou otravné a pro řidiče únavné – říkala jsem si v autobuse, do něho nás pozvali zástupci idovské organizace z Uhorodu. Začínal toti idovský nový rok a v Koločavě k tomu uspořádali slavnost.
Ta se konala ve skanzenu Staré Selo, v krčmě U Volfa a na plácku před ní. Přijel rabín z Izraele, pronesl řeč (kterou zahájil idovským vtipem) a modlitbu. Sbor z Uhorodu zazpíval a zatančil. Uvnitř krčmy se podávala šábesová husa, ryba a jablka s medem, aby byl nadcházející rok dobrý a sladký. A vodka, samozřejmě. Zvenčí na stěnách krčmy jsme si prohlíeli docela dobře udělanou výstavu o idovském podpůrném spolku JOINT – panely s fotkami a texty byly profesionálně udělané. JOINT, neboli American Jewish Joint Distribution Committee, byla idovská humanitátní organizace zaloená v roce 1914 ve Spojených státech z iniciativy několika původně německých idů, kteří se rozhodli získávat peníze na pomoc potřebným idovským komunitám ve válčící Evropě a na Blízkém východě.
Přísně vzato tato výstava byla tím jediným, co je v Koločavě uděláno profesionálně a na úrovni současných grafických a výstavních moností. To ostatní je trochu legrační, trochu dojemné a poněkud potrhlé. Není divu, protoe za tímto rozvojem Koločavy stojí jediný mu, někdejší poslanec ukrajinského parlamentu a bankéř, podle vlastních slov profesor na ekonomické fakultě kyjevské univerzity a koločavský rodák Stanislav Arevitin. Tento mu má povýtce kvantitativní cíl, chce, aby v Koločavě bylo 10 muzeí, 50 pomníků a hodlá o tom napsat 10 knih – 5 z nich u vyšlo. Tolika pomníků moná ani není potřeba. Moná by ale stálo za to muzea uspořádat trochu méně chaoticky. Určitě by bylo potřeba investovat do opravy cesty a vyřešit odvoz odpadků, aby se pet láhve neleskly na břehu řeky Tereblji. Stanislav Arevitin si dává záleet, aby se jeho jméno objevovalo ve sdělovacích prostředcích, povauje Koločavu za svůj úkol, vdyť se tu narodil. Je to takový anachronický, patriarchální přístup – dál na západ se u nenosí.
Díky tomuto průvodci jsme se dostali mimo program oslav idovského nového roku také ke hrobu Nikoly Šuhaje. Dnes u nepouívaný hřbitov je nádherné místo na kopečku proti někdejší četnické stanici. Terén je zarostlý vřesem a borůvčím a stojí tam jen několik anonymních kříků. Na hrobě Nikoly a jeho divokého bratra Jury je umístěna kamenná stéla s citací písničky, ale striktně vzato stejně nikdo neví, kde leí, v srpnu 1921 kadý den umíralo několik lidí na španělskou chřipku a pohřbívalo se jak na běícím pásu.
Stanislav Arevitin zbytečně polemizuje s Olbrachtem, neví, co je Wahrheit a Dichtung, chtěl by na jedné straně představit Koločavu civilizovanější a hezčí, ne jak ji líčí Ivan Olbracht, na druhé straně jeho hrdiny a události demýtizuje. Cestou zpátky po děravé silnici jsem o tom s nevolí přemýšlela, bylo mi protivné jeho pomrkávání, kdy říkal, kolik asi má Olbracht v Koločavě a okolí dětí, i pohoršené vyprávění, jak za ním vesnické dítě nosilo na procházky stoličku: no a co, Goethovi taky nosil jeho minerály v batohu sluha. V Uhorodu večer jsem otevřela Hory a staletí a s úasem četla reportáe tak skvěle napsané a v mnohém ohledu dodnes pravdivé, e jsem vzdor únavě musela číst a do rána. Stanislav Arevitin ovšem autentického Olbrachta nečte, rozumí víc místním poměrům a svým penězům ne literatuře, proč by to ostatně mělo být jinak. Není to přece ádný intelektuál, ale prostý bankéř oligarcha.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.