Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 5 > Antonio Carioti hovořil s Jiřím Pelikánem: Nepohodlný exulant
Začátkem října vyšel v praském nakladatelství Novela bohemica poprvé česky kniní rozhovor z roku 1998 s Jiřím Pelikánem. Zakladatel exilových Listů a jeden z hlavních představitelů československého posrpnového exilu v něm rok před svou smrtí italskému novináři podrobně popisuje zejména své dvacetileté působení v Itálii a v Evropském parlamentu, do něj byl v roce 1979 – a pak opět v roce 1984 – jako první Čech zvolen. Z knihy přinášíme několik ukázek.
V knize Praský oheň (Jiří Pelikán. Il fuoco di Praga. Per un socialismo diverso. Milano. Feltrinelli, 1978) píšeš, e poté, co ses rozhodl emigrovat do Itálie, ses ocitl ve velmi zvláštní situaci. Na jedné straně ti řada komunistických soudruhů v osobní rovině vyjádřila solidaritu, ale PCI jako strana se od tebe raději distancovala. Jak si tuto dvojí tvář vysvětluješ?
Po roce 1968 se PCI a další komunistické strany na Západě ocitly před problémem, který nikdy nepoznaly, protoe do té doby pro ně političtí uprchlíci z Východu byli vdy protivníky. Ten, kdo ve východní Evropě bojoval proti bolševické revoluci nebo socialistické přestavbě, byl povaován za přirozeného spojence pravice a středu. Po potlačení praského jara odešlo z Československa zhruba dvě stě tisíc uprchlíků a značná část z nich byli naopak komunisté vyloučení ze strany během normalizace. Někteří, podobně jako já, působili desítky let v KSČ ve vedoucích funkcích.
PCI z toho byla rozpačitá, protoe vést dialog s těmito exulanty, nato přijmout je do vlastních řad a podpořit je by znamenalo váný konflikt s reimem v Praze, jen se opíral o Sovětský svaz. Tady se opět ukazuje dvojznačnost postoje, který vedení italských komunistů zaujalo v srpnu 1968: vyjádřilo rozhodný nesouhlas s invazí, ale dávalo si velký pozor, aby se nezapletlo s takzvanou protisovětskou propagandou. PCI v podstatě nadále uznávala roli SSSR coby bašty pokrokových sil stojící proti hrozbě imperialismu. Proto se mohli italští komunisté samozřejmě jen velice těko solidarizovat s agresory a oběťmi zároveň.
A ty jsi na tuto dvojznačnost doplácel.
Jako jediný někdejší vedoucí představitel nového československého směru jsem emigroval do Itálie. Ostatní odešli do Francie, Německé spolkové republiky nebo do USA, kde se moná setkávali s problémy jiného druhu. Do Říma jsem nepřišel náhodou: měl jsem v úmyslu pěstovat neoficiální vztahy mezi PCI a vyloučenými komunisty v Praze. Chtěl jsem italské soudruhy informovat o tom, co se v naší zemi doopravdy děje. Na Západ jsem se nevydal proto, e se tam ilo lépe ne na Východě, ale protoe jsem chtěl pokračovat v politickém boji proti normalizaci. Tudí jsem nemohl mlčet, ani zůstat pasivní: mojí povinností bylo propůjčit hlas těm, kteří byli v Československu odsouzeni k mlčení. Krátce poté, co jsem se rozhodl k odchodu do exilu, jsem napsal dlouhý dopis Enriku Berlinguerovi, který u byl tehdy v důsledku Longovy těké nemoci zvolen do funkce zástupce tajemníka strany. Chtěl jsem mu vysvětlit svou pozici a nabídnout se ke spolupráci, jakou PCI uzná za vhodnou, ani bych zasahoval do vnitřního ivota strany. Ale nedostal jsem ádnou odpověď. Někteří komunističtí soudruzi prohlásili, e jsou ochotni pomoci mi najít práci, abych se uivil, ale bez toho, abych byl dále politicky aktivní. Ohradil jsem se, e mou hlavní starostí je boj za myšlenky praského jara a právě za tímto účelem je ádám o podporu.
Na to ale vedení italských komunistů neslyšelo.
Přesně tak, odezvu jsem našel jen u dalších sil levicového spektra: především v socialistické straně, ale také ve skupině sdruené kolem listu Manifesto, v Radikální straně (PR) a v Dělnickém politickém hnutí (MPL) vedeném katolíkem Liviem Laborem, bývalým šéfem Křesťanských odborů italských dělníků (ACLI). Labor dokonce otiskl jeden můj esej ve svazku věnovaném socialismu s lidskou tváří a pomohl mi shromádit první prostředky na vydávání Listů, časopisu československé socialistické opozice. První finanční podporu jsme dostali od ředitele časopisu Rivista europea Giancarla Vigorelliho a od rakouského malíře Eislera, který nám daroval svůj obraz nazvaný Soudruh K. Tento obraz znázorňoval mue stojícího s rukama vzhůru u zdi a vzdával hold Františku Kriegelovi, který jako jediný člen československého vedení v srpnu 1968 odmítl podepsat moskevský diktát. Autor nám řekl, e můeme obraz zpeněit a z výtěku financovat náš časopis. Obrátili jsme se na Labora, který obraz prodal jedné bance za milion lir, co tehdy byla značná suma. Tak jsme mohli začátkem roku 1970 vytisknout první číslo Listů, v den výročí sebevrady Jana Palacha, studenta, který se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze upálil na protest proti sovětské okupaci. Druhé číslo vyšlo v srpnu, v den výročí invaze, a od roku 1971 u Listy vycházely pravidelně.
Další osobou, jejího přispění k naší věci si velmi váím, byl velký italský spisovatel a básník Angelo Maria Ripellino, autor překrásné knihy Magická Praha. Husákův reim rozzuřily jeho články v časopise Espresso, v nich hájil svobodnou kulturu a lidská práva, a proto mu za trest odmítl vydat povolení k návštěvě milovaného Československa.
(...)
Uvolňování napětí si zjevně vybralo svou daň, i pokud jde o důstojnost. Kdy u jsme u toho: zajímalo by mě, jak se k vám zachovala západoněmecká SPD, vládní strana, která v tehdejší době zahájila velice choulostivý politický proces, takzvanou ostpolitik.
Tato otázka má dva různé aspekty. Sociální demokraté v západním Německu nepochybně udělali mnohé pro pomoc československým uprchlíkům, jich bylo v jejich zemi hodně. Všichni našli práci a podporu, někteří se ujali odpovědných postů v SPD. Kancléř Willy Brandt mě několikrát přijal. Pro něj byla sovětská intervence v Praze velká rána. Zpočátku doufal, e mu ostpolitik umoní podporovat proreformní tendence v socialistických zemích, ale invaze v srpnu 1968 ho přesvědčila, e se nedá nic podniknout bez předchozího souhlasu Kremlu. Brandt tedy změnil strategii a smířil se s tím, e podmínky dialogu bude diktovat SSSR, a ani se nezabýval otázkou podněcování změn na Východě. Já jsem ho kritizoval, protoe jsem pochopil, e pokud chceme dosáhnout konkrétních výsledků, musí nám Sověti dát zelenou, ale povaoval jsem za chybu ponechat opozici vlastnímu osudu, ve jménu realismu.
Později Brandt ve svém projevu k slavnostnímu otevření prvního Evropského parlamentu, zvoleného všeobecným hlasovacím právem v roce 1979, hovořil o Praském jaru velmi vřele a přivítal mou přítomnost v řadách socialistického bloku. Při této příleitosti připomněl i svého dávného osobního přítele Jiřího Hájka, československého ministra zahraničí v roce 1968 a později mluvčího Charty 77. Musím ale podotknout, e s evropskými poslanci SPD jsem měl ve Štrasburku spory: já a Ripa di Meana jsme chtěli, aby se blok socialistů jasně postavil za disent, ale oni zastávali mnohem opatrnější pozice, aby nerozzlobili Moskvu.
Jednou ze záminek Kremlu k invazi v roce 1968 byly přitom domnělé revanšistické choutky Bonnu, kde byl tehdy ministrem zahraničí právě Brandt.
Sověti vydali po intervenci v Československu Bílou knihu, která byla prošpikována neuvěřitelnými výmysly, včetně prudkých osobních útoků proti Brandtovi a šéfovi rakouských sociálních demokratů Brunovi Kreiskému. Kdy jsem s nimi hovořil, vyjádřil jsem svůj údiv nad tím, e se proti těm pomluvám neohrazují. Odpověděli mi, e jde o obyčejnou propagandu, která přejde a nezanechá za sebou stopy. V podstatě měli pravdu: Moskva se nikdy za tuto hanebnou pomlouvačnou kampaň neomluvila, ale to Breněvovi nijak nebránilo, aby se vdycky, kdy se mu to hodilo, odvolával na Brandta a Kreiského jako na své velké přátele.
Toté se stalo i Françoisi Mitterrandovi, který v roce 1972 jako šéf Socialistické strany Francie (PS) uspořádal konferenci socialismu s lidskou tváří, na ni pozval nás, československé emigranty, a také Dubčeka, Kriegela, Smrkovského a další vůdčí osobnosti praského jara, jim ale Husákův reim nedovolil vyjet do zahraničí. Na Mitterranda kvůli tomu ostře zaútočil sovětský tisk a také deník Francouzské komunistické strany L'Humanité. Kdy jsem mu z ruštiny překládal uráky, jimi ho častovali, pověděl mi: Jednoho dne mi v Moskvě na přivítanou rozvinou červený koberec. A přesně to se také stalo.
Vraťme se k postoji PCI. Římské ústředí moná doufalo, e bude reformní proces v Praze pokračovat, protoe Dubček zpočátku zůstal u moci. A také Husák v podstatě platil za politicky pronásledovanou osobnost.
Stejná naděje na začátku existovala i v řadách československých komunistů, třebae názory se různily. Dubček si hned po invazi myslel, e by se dala zachránit alespoň část výdobytků Praského jara, zatímco jiná skupina, do ní jsem patřil i já nebo Kriegel a Jaroslav Šabata, soudila, e zavedením moskevského diktátu se uzavře jakýkoli prostor pro reformy. Správně jsme předpověděli, e pokud budeme kapitulovat, postupně přijdeme o všechno, protoe jsme pro dohodu se Sověty neměli ádnou vyjednávací sílu. Bylo pochopitelné, e PCI za sebe doufala, e pravdu má Dubček, a jistě ho nemohla překonat co do neústupnosti vůči Moskvě.
Také je pravda, e spousta československých komunistů, jako například můj přítel Milan Hübl, zpočátku chovala jistou důvěru k Husákovi, protoe jim připadal přece jen lepší ne jiní konzervativní komunisté Biľakova typu. Jeliko v éře stalinismu seděl ve vězení, panovalo přesvědčení, e se vyhne novým politickým procesům. Ale ještě nikdy se nikdo tak hořce nemýlil. Právě Hübl, který tuto domněnku vyjádřil, byl po nějaké době odsouzen k pěti letům vězení za to, e Listům zaslal své články a další materiály, přičem mu občas pomohli italští novináři, kteří vyuívali diplomatickou poštu praského velvyslanectví. Tato okolnost mu ještě přitíila, protoe v italském diplomatickém sboru byl pravděpodobně krtek, jen se z ideologických důvodů rozhodl tento komunikační kanál přerušit. 5. srpna 1971 se na československou ambasádu v Římě dostavil mu, kterého konzul Čermák popsal jako dobře oblečeného a uhlazeného Itala kolem 45 let, jen zde odevzdal svůj dopis a krabici s kopiemi článků a dokumentů, které mi Hübl poslal skrze kanál italského velvyslanectví.
Kdy začalo být jasné, e jakákoli perspektiva pokračování nového směru je čistá iluze?
A do prvních měsíců roku 1969 měla jakási slabá naděje moná ještě opodstatnění. Ale po Dubčekově pádu došlo ve straně k čistkám a začaly politické perzekuce. V té době u muselo být jasné, e o Husákově KSČ si nikdo nemůe dělat iluze a e udrovat vztahy s jejími vedoucími představiteli nemá smysl. Je pravda, e PCI kontakty s Prahou dost omezila, ale i přesto vysílala ještě několik let do Československa delegace a zástupci reimu nastoleného sovětskými tanky se pravidelně účastnili jejích sjezdů a slavností Festa de l'Unita (letní slavnosti pořádané PCI a jejími následovníky na místní, regionální, celostátní i tematické úrovni, původně ve prospěch stranického deníku L'Unita – pozn. překl.). V roce 1970 přijel do Prahy Cossutta, tehdy jeden z nejvyšších představitelů strany. Ze zápisů jeho schůzek vyplývá, e tehdy prohlásil, e PCI přerušila veškeré kontakty s československými exulanty. Navíc kritizoval Dubčekovu slabost a chyby a zdůraznil, e římské stranické vedení se nezasazuje o odchod sovětských vojsk: Nikdy jsme se nesníili k podobné provokaci, tvrdil, a nikdy jsme s ní nesouhlasili. Existuje určitá dohoda a to je vaše věc. Teprve po letech mezi oběma stranami zavládla dosti chladná, a nepřátelská atmosféra.
Take skutečnost, e poslední oficiální delegace PCI pod vedením Emanuela Macalusa navštívila Prahu v červenci 1974, v roce, kdy byl v Itálii schválen zákon o transparentním financování stran, moná nebyla jen náhoda. Jak jsme viděli, měla ekonomická závislost na Východě na umírněnost postojů italských komunistů velký vliv.
Je nasnadě, e tyto faktory měly velkou váhu. Finanční vztahy PCI a Sovětského svazu měly několik rovin. V první řadě existoval fond solidarity pro komunistické strany a osvobozenecká hnutí na celém světě, do něho musela kadá spojenecká země SSSR přispívat vlastním dílem. Moskva potom vyčleněné částky přerozdělovala různým příjemcům. Gianni Cervetti, který se touto záleitostí po určitou dobu zabýval, v rozhovoru pro deník Corriere della Sera 6. října 1997 uvedl, e PCI do roku 1978 dostávala zhruba čtyři a pět milionů dolarů ročně, téměř deset miliard lir. Další forma subvencování souvisela s organizacemi pro přátelské vztahy se socialistickými zeměmi. Například Praha pravidelně přispívala sdruení italsko-československého přátelství značnými částkami, jejich část vdy končila ve stranické pokladně PCI. Dále tu byla kapitola obchodních vztahů: podnikatelé, kteří chtěli spolupracovat s Východem, dostávali nezbytná povolení jen pod podmínkou, e část zisků budou jako určitou provizi odvádět komunistickým stranám v příslušných zemích. Nejrůznější projekty italských firem také za patřičnou odměnu zprostředkovala římská stranická centrála. Konečně nesmíme zapomínat ani na činnost rudých drustev, která pěstovala velmi intenzivní hospodářské vztahy se SSSR a jeho satelitními zeměmi. Při soukromých rozhovorech jsem se od některých představitelů PCI dozvěděl, e ráznější odsouzení sovětské politiky by jejich partaj přišlo velmi draho.
Tady bych rád citoval dokumenty, je se teprve nedávno objevily v Praze u příleitosti soudního procesu se dvěma bývalými československými ministry, kteří byli obviněni ze zneuívání pravomoci veřejného činitele, protoe posílali státní peníze do Moskvy, kde pak byly vyuívány k financování západních komunistických hnutí. Obvinění byli zproštěni viny, protoe plnili nařízení tehdejšího vedení, ale vyšlo například najevo, e v roce 1969 politbyro KSSS v rámci příspěvků vyčleněných pro bratrské strany poukázalo PCI tři miliony sedm set tisíc dolarů, Francouzské komunistické straně dva miliony dolarů, Komunistické straně USA jeden milion dolarů a tak dále. Předáváním těchto částek byl pověřen Jurij Andropov, tehdejší hlava KGB.
(Přeloila Helena Lergetporerová.)
Antonio Carioti (1961) je novinář, působí v deníku Corriere della Sera.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.