Pokadé, kdy jsme s manelkou šli v New Yorku do svého oblíbeného kina na Manhattanu, míjeli jsme 58poschoďový mrakodrap Trump Tower, pojmenovaný po mui, který jej postavil a vlastnil – Donaldu Trumpovi. A do loňska jsem se o něj nijak zvlášť nezajímal; jako mnoho mých krajanů jsem ovšem věděl, e jeho první manelkou byla česká modelka Ivana, rozená Zelníčková. (Manelství vydrelo od roku 1977 do roku 1991, narodily se 3 děti. Trump se potom oenil ještě dvakrát, jeho současné manelství trvá od roku 2005.)
Syn newyorského byznysmana – jeden ze čtyř potomků – Donald John Trump se narodil 14. června 1946. Otec byl stavební podnikatel a Donald v jeho firmě (která nesla jméno Elizabeth Trump and Son) pracoval i při studiu na vysoké škole – mimochodem ke studiu si vybral Wharton School, fakultu Pennsylvánské university, poněvad je jednou z mála, na ní se přednáší zejména o obchodování s nemovitostmi. (U tato skutečnost naznačila hlavní směřování Trumpových aktivit.) Promoval v roce 1968 jako bakalář z ekonomiky.
V rodinné firmě se věnoval zejména výstavbě nájemních bytů v různých newyorských čtvrtích, v roce 1971 však přesídlil na Manhattan a začal s velkými projekty. K nim patřila i zmíněná vě, stejně tak třeba Trump World Tower, 72poschoďová obytná budova proti budově Organizace Spojených národů, a jiné velké nebo významné stavby. Snail se přitom, aby byly architektonicky přitalivé – jeho plán byl získat tímto způsobem pozornost veřejnosti. (Jí však dosáhl v roce 1973, kdy jej ministerstvo spravedlnosti obvinilo z nedodrování zákona o spravedlivém bydlení při správě 39 budov. Odmítal toti pronajímat byty sociálním případům – lidem s nízkými příjmy. Případ skončil v roce 1975 smírem.)
Miliardářova výbušná osobnost se projevovala i výbušným rozšiřováním podnikatelských aktivit do jiných oborů ne stavebnictví a obchod s realitami a zeměpisně do mnoha dalších míst mimo New York. Jednou z těchto činností je např. propůjčování jména Trump jako jména známé osobnosti různým produktům resp. místům. (Trump do těchto aktivit neinvestoval nic ne své jméno – přirozeně za peníze.) Můeme se tak setkat s Trump Restaurants v Trumpově věi), Donald J. Trump Signature Collection (pánské oblečení a příslušenství a hodinky), Trump Ice, Trump Golf ; mnohé z nich měly krátké trvání, jako např. Trump Vodka (2005–2011), letecká společnost Trump Shuttle (1989–1992) nebo Trump Steaks.Výčet dalších podnikatelských aktivit by zabral mnoho místa, zmíníme proto pouze dva obory: golf a soutěe krásy. Golf a rekreační střediska si pořídil Trump jak ve Spojených státech, tak v zahraničí (Irsko a Skotsko), pokud jde o soutěe krásy, patřila mu soutě o Miss Universe (je skončila v televizi) a Miss USA. Doplňme: je důleité, e byl v televizní síti NBC spoluvlastníkem a moderátorem reality show The Apprentice (Učeň). Pořad byl toti velmi populární, Trumpa proslavil. (Z finančního přiznání, které musel předloit Federální volební komisi, kdy vyhlásil svou prezidentskou kandidaturu, vyplynulo, e za 14 sezón vysílání pořadu mu televize vyplatila 213 606 000 dolarů.) Pořad skončil vyhlášením kandidatury.
Bylo by moná přesnější říci Trumpova politika – do značné míry se toti miliardář u odedávna kromě podnikání pohyboval nejenom v politice, nýbr vdy sledoval také politiku vlastní. Zcela jasně to vyniklo letos v předvolební kampani. Ale začneme chronologicky.
Trump přispíval v posledních dvaceti letech oběma velkým stranám, republikánům i demokratům. (Jev v USA zcela běný.) Nepřekvapí ovšem, e smýšlením byl (a je, jak víme) spíše republikán. (Podporoval u prezidentskou kampaň Ronalda Reagana.) V roce 2011 se výrazně podílel na kampani, je zpochybňovala americké občanství Baracka Obamy – poadovala, aby prezident předloil jasný důkaz, e se narodil na americké půdě.
O vlastních ambicích na prezidenta uvaoval Trump u v letech 1988, 2000 a 2012, ale přání kandidovat veřejně neprojevil. V roce 2000 se ovšem ucházel o nominaci Reform Party – strany, kterou zaloil v 90. letech podnikatel Ross Perrot, neúspěšný kandidát na prezidenta. Od úmyslu zřejmě neupustil – v roce 2013 vynaloil 1 milion dolarů na průzkum svých vyhlídek. Letos dospěl ke konečnému rozhodnutí: 16. června oznámil kandidaturu. A 9. 7. se veřejnost dověděla, e ve dvou průzkumech veřejného mínění vede mezi republikánskými kandidáty. Od té doby se zdá jeho vůdčí postavení neotřesitelné, je neustále první. Výsledek průzkumu prováděného mezi 9. a 13. zářím (tedy v době, kdy byl psán tento článek) ukázal, e 39 % republikánů, kteří budou volit v primárkách a na stranických aktivech, by hlasovalo pro Donalda Trumpa – ještě v srpnu to bylo 26 %. Pouze 15 % by jej nepodpořilo. Potvrzuje se tak mezi republikány trend rostoucího souhlasu s Trumpem jako vedoucím kandidátem této strany.
Za pozornost ovšem stojí, e jeho úspěch je do značné míry plodem médií. Z údajů sanfranciské analytické firmy Zignal Labs např. vyplynulo, e v době mezi 16. červnem, kdy magnát oznámil svou kandidaturu, a 14. zářím (dva dny před druhou velkou televizní debatou republikánských kandidátů) o něm televizní síť CNN přinesla zprávy 2159krát. (Co bylo dvakrát častěji ne o Jebu Bushovi.) Dvě jiné televize měly zpravodajství vyváenější: Fox News velkokapitalistu citovala nebo o něm informovala za uvedenou dobu 1540krát – a o Bushovi 1012krát. MSNBC přinesla 1426 informací, o Jebu Bushovi 1257. Komentátoři si rovně povšimli skutečnosti, e kritika se od Trumpa odráí, ani odpuzuje jeho příznivce, a spíš jenom přitahuje další sympatizanty k politikovi, jen vlastně nemá ádnou souvislou platformu (program).
Zatímco všichni ostatní republikánští kandidáti jsou více či méně stranickými kádry a profesionálními politiky, Trump přichází zvenčí. Přitom zejména letos dávají republikánští voliči přednost kandidátům, kteří pocházejí ze soukromého sektoru nebo podnikatelské sféry, před kandidáty tradičními (podporovanými partajním establishmentem) v poměru 48 % k 9 %.
Pětapadesátiletá Carolyn Dillardová, učitelka v důchodu z Virginie, to vyjádřila slovy: Trump není typický politik, který říká všecko, co je politicky ,správné´, zamlouvá se jí, e se zaměřil zvláště na státní dluh a přistěhovalectví. Chci někoho, kdo dokáe stát zpříma a říct, e země má závané problémy, kterým třeba čelit.
Trump se liší také viditelně – jeho vystupování bychom mohli označit jako svérázné. Neváhá např. nelichotivě se vyjadřovat o svých kolezích (a nejen o nich). Třeba o Carly Fiorinové, bývalé vedoucí manaerce počítačové firmy Hewlett-Packard, prohlásil: Jen se na ni podívejte – kdo by ji chtěl volit? (Později svá slova poněkud vysvětloval tím, e nemyslel na obličej, nýbr na osobu.) Se stejným despektem hovořil i o dalších. Mimořádný rozruch vyvolal pohrdavými slovy o senátoru Johnu McCainovi, jen byl ve válce ve Vietnamu jako voják zajat Vietnamci a strávil několik let ve vězení. Trump o něm řekl: Mám radši ty, kdo vězni nebyli.
Jeho urálivé výroky se nevztahovaly jenom na osoby – týkaly se i institucí. Odmítavě se Trump vyjádřil např. o Wall Streetu. Patrně i tyto postoje jsou – aspoň do jisté míry – přitalivé pro mnoho prostých Američanů, kteří nedůvěřují Kongresu, vládě a vůbec establishmentu a oceňují Trumpovu nezávislost. Jako si váí faktu, e miliardář si sám financuje svou kampaň, a tudí nezávisí na ádném penězodárci (kteří jinak významně ovlivňují kandidáty).
Komu však takové názory a postoje vadí, je vedení republikánské strany. Po jistém váhání sice i Trump podepsal slib, e bude ve volbách podporovat kandidáta, který jako vítěz vzejde ze stranických primárek v příštím roce. K podpisu ovšem došlo teprve poté, co naznačil, e by mohl v primárkách vystupovat za třetí stranu (kterou by teprve zaloil). Tato monost, je by republikánům odebrala zřejmě mnoho hlasů, vedení vylekala, Trumpa tudí k podpisu nutilo. Třebae jde o závazek, ani tento podpis by v případě změny názoru nebyl nepřekonatelnou překákou – Trump by jistě dokázal své fanoušky přesvědčit, e nemohl jednat jinak.
Ani Trumpův písemný závazek republikánský establishment neodradil od pokusů se tohoto kandidáta zbavit. Promýšlí proto strategii, jak toho docílit. Jde především o čtyři hlavní body. 1. Magnátovi nelze důvěřovat – je to egomaniak se špatným charakterem. 2. Je to liberál (dokonce bývalý demokrat) bez zásad. (Trumpova reakce: lidé mohou přece během ivota měnit své názory. Poukázal přitom na ikonu republikánů Ronalda Reagana, jen byl původně rovně demokratem.) 3. Trump má daleko k tomu, aby mohl být brán váně jako prezident, neřku-li vrchní velitel branných sil. 4. Trump je politik, ačkoliv se tváří jako byznysman/outsider.
Tyto výtky sice mohou na mnohé republikány zapůsobit, současně ovšem mohou Trumpovy skalní příznivce spíše utvrdit v přesvědčení, e jejich idol je napadán především jako odpůrce starých pořádků.
Na cestě k vítězství má však magnát i překáky mnohem závanější. Zabývali jsme se jeho postavením uvnitř strany, za ni by kandidoval, a jejím elektorátem. Jsou tu však i demokraté, protivník mnohem významnější, mezi jejich voliče Trump dosud sotva pronikl. Hlavní demokratický kandidát – či kandidátka, bývalá ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová, je obecně populárnější ne Trump (byť její pověst zvláště v poslední době utrpěla, mj. skandálem s emaily se státním tajemstvím odesílanými na soukromý server). K ádnému, ani slovnímu střetu dosud nedošlo ani mezi Trumpem a druhým (i co do pořadí) kandidátem demokratů, nezávislým senátorem Berniem Sandersem, jeho popularita mezi voliči stoupá (a jen je v mnoha ohledech, obsahově i formálně, pravým opakem miliardáře).
Kromě demokratů jsou – a patrně budou – významnou překákou také postoje voličů národnostních menšin. Hispánci a Afroameričané představují nejen početně rostoucí soubory voličů, v některých státech USA jsou jejich hlasy takřka rozhodující. O ty se, aspoň dosud, Trump nejen neucházel, Hispánce si dokonce do velké míry odradil svými výroky o ilegálních mexických přistěhovalcích. (Prohlásil, e mexická vláda posílá do Spojených států kriminální ivly, je znásilňují americké eny a páchají jiné zločiny.) A tvrdil, e stane-li se prezidentem, všech 11 milionů (!) nelegálních přistěhovalců vyhostí. Nejeden jeho výrok měl také buď rasistický podtext nebo byl Afroameričany jako takový vnímán. V těchto ohledech nejsou Trumpovy vyhlídky zvlášť nadějné.
Závěr? Valná většina předpovědí a analýz miliardářových postupů, názorů a volebních vyhlídek byla spíš spekulacemi, které se zpravidla nepotvrdily. Uvaovat o nich je v kadém smyslu předčasné, neboť průzkumy veřejného mínění v nejlepším případě mohou něco naznačovat, ale před primárkami, tedy na začátku příštího roku, není vůbec jisté, jak se voliči opravdu rozhodnou. Faktem zůstává, e Donald J. Trump je neobvyklým jevem na americké politické scéně, je v nejednom ohledu i jevem mimořádným, je významné jej sledovat – a je moné vyvozovat, jak se tato scéna bude proměňovat. O tom moná příště.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.