Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 5 > S Václavem ákem hovoří Jaroslav Bican: Neškodí Rekonstrukce státu sama sobě?
Rozhovor s Václavem Burianem
Před rokem, 9. října 2014, náhle zemřel redaktor a spoluvydavatel Listů, publicista, překladatel a básník Václav Burian. V den smutného výročí na něj čeští a polští přátelé a spolupracovníci vzpomněli v jeho oblíbené olomoucké Hospodě u Musea neboli Ponorce čtením poezie a koncertem Vladimíra Merty, písničkáře, kterého měl obzvlášť rád. My si jej připomínáme rozhovorem, který s ním začátkem loňského roku vedl pro svou seminární práci na gymnáziu Pavel Šaradín ml.
Rád bych se tě na úvod zeptal na tvého otce. Kdy vstoupil do strany a za jakých okolností tak učinil?
Můj otec byl po válce v sociální demokracii, stejně jako jeho otec. Po slučovacím sjezdu po únoru 1948 se stal členem komunistické strany. Sociální demokracie toti byla de facto zničena, ale pouíval se pro to výraz sloučena. Po letech otec říkal, e neměl odvahu nevstoupit. Protoe právě byl na vysoké škole a moná by mu hrozil vyhazov ze studií. Taky měl pocit zpodění, protoe byl z ročníku, který maturoval v době heydrichiády, poté byly vysoké školy zavřené. S odstupem času, kdy jsme se o tomto tématu bavili, přiznával, e se za sebe poněkud styděl. Na druhou stranu se domnívám, e dává smysl, jak se v 60. letech nadchl pro takzvaný obrodný proces a e se cítil nadšeně a upřímně jako člen strany.
Co tvůj otec studoval?
Studoval farmacii a poté přírodní vědy, nakonec medicínu. Věnoval se epidemiologii, bakteriologii. Dělal také něco, co by se dalo nazývat sociologií, i kdy ta v tehdejší době byla označována za buroazní pavědu. Podílel se na průzkumech na vesnicích, kdy se zkoumala úmrtnost, nejčastější nemoci a podobné věci. Na konci 50. let se vědě u tolik nevěnoval. Byl krajským hygienikem a později, kdy nastala reorganizace a Olomouc nebyla krajským městem, zastával post okresního hygienika.
Kdy jsme se spolu bavili dříve, říkal jsi, e tvůj otec patřil mezi poměrně významné komunisty. Minimálně v Olomouci.
Pracoval na pozici krajského hygienika a tehdy se takové vysoké místo obvykle slučovalo s nějakým postavením ve straně. Jinak bych řekl, e byl poměrně loajálním členem. Co si vzpomínám, tak po dobu, kdy byl relativně vlivný, se snail pomáhat lidem, kteří na tom byli politicky hůř. Třeba jim pomáhal najít zaměstnání. Ale vyloeně aktivním a nadšeným členem byl a později v 60. letech. Měl pocit, e se komunistická strana jaksi kajícně vrací k sociálnědemokratickým východiskům. Byl členem předsednictva Okresního výboru strany, ale to zase není tak moc. Byl vedoucím olomoucké delegace na mimořádný sjezd KSČ, který se konal ještě předčasně v srpnu 1968. Pak byl anulován.
O mimořádném sjezdu máš nějaké informace?
Byl jsem malý, take si pamatuji spíš jen takový strach z toho, co přijde. Otec odjel na pár dní do Prahy, tehdy nebyly mobilní telefony, take jsme s ním neměli ádné spojení. To, e okupace dopadne relativně nekrvavě, se vědět nemohlo. Poté u následovala postupná kapitulace kvůli tlaku z Moskvy. V důsledku dohod, které byly podepsány, byl sjezd nakonec anulován. O několik let později se konal další sjezd, který byl označen jako řádný, a to u byl sjezd těch nových vítězů. Normalizační.
Co stalo s tvým otcem poté?
Otec byl v jednom dokumentu společně s dalšími označen za takřka jednoho z vůdců kontrarevoluce v Olomouci. U tehdy to měl určitě spočítané. Následovalo něco, čemu se myslím říkalo výměna stranických legitimací, kdy kadý šel před nějakou komisi a provinilci byli obvykle bez řečí vyloučeni ze strany. V zásadě nemohl zůstat členem ten, kdo výslovně neschválil okupaci. Velká část lidí odmítla okupaci, jeliko se to neslučovalo s jejich přesvědčením. Nemohli za dva roky zcela změnit svůj politický názor. Těmto lidem bylo pozastaveno členství, co se ostatně dělá i dnes, v demokratických stranách.
To pozastavené členství ale většinou nebylo obnoveno, e?
Ne, to nebylo. Ale bralo se to jako niší trest, třeba v souvislosti se studiem dětí. Pokud měl jen jeden rodič pozastavené členství, tak ještě nějaká naděje na studium byla. Pokud byl rodič vyloučen, nebyla prakticky ádná šance. Stejně tak byl nemyslitelný pracovní postup, takoví lidé měli zakázáno publikovat. Nejenom e takový člověk nemohl psát do novin o politice, co by ještě dávalo smysl, ale také nemohl pod svým jménem psát odborné publikace, například o mikrobiologii.
Tvá matka byla také ve straně?
Ano, ale ona byla vcelku apolitická. Nemohu říct, e by se neorientovala, ale nebyla to pro ni taková vášeň, co pro otce svým způsobem byla. Ten se o dějiny a politiku zajímal hodně, proto pro mě některé věci, které vrstevníci příliš neznali, nebyly nové. Například odsun Němců, o kterém se zde začalo mluvit a po listopadu 1989, pro mě nebyl novinkou. O tom se u nás doma dost mluvilo. Rodiče o tom mluvili jako o neštěstí, které nespravedlivě zasáhlo mnoho lidí. Maminka si ze sebe dělala později legraci, e do strany vstoupila především proto, e její nastávající manel byl členem, a tak jí to přišlo správné. Později jí bylo kvůli otci pozastaveno členství, ale vzhledem k tomu, e neměla ambice na kariérní posun, ji to příliš neovlivnilo. Jako učitelka na střední škole i nadále zůstala. Na vyšší funkci by však neměla šanci.
A tvého otce tedy čekal kariérní sestup?
Odešel do Prostějova, který byl tehdy v jiném kraji. Našel si tam místo. Byla to doba, kdy se pokazilo mnoho vztahů. Můj otec byl několikrát uveden v novinách jako jeden z provinilců, a proto bylo pochopitelné, e se nám hodně lidí vyhýbalo. Ale otec se z určité ohleduplnosti některým lidem vyhýbal sám, jeliko si nebyl jistý, zda by jim třeba nemohl nějak uškodit. Mezilidské vztahy se dost narušily, a proto byl pro něj Prostějov, který tenkrát patřil do Jihomoravského kraje, docela dobrým místem, jeliko tam nebylo mnoho lidí, kteří by jej znali. Byla to sice niší pozice, ale v oboru pracoval. V tom měli lékaři výhodu, e je nevyhazovali k lopatě, ale jen na horší posty. Někteří jeho kolegové, kteří byli učitelé a ve stejné době je z partaje vyhodili, ale o své místo přišli a museli manuálně pracovat.
Tebe a tvého bratra to otcovo vyloučení také ovlivnilo, e?
Kdy jsem končil devátou třídu, začalo být jasné, e na nějaké středoškolské studium mohu zapomenout. Do Olomouce jsem se ani nehlásil, ale zkusil jsem to na gymnázium v Rýmařově, kde byl ředitelem matčin známý. Byl to slušný člověk, ale předem říkal, e mě vzít nemůe. Na to bych musel mít protekci a z nějakých vysokých míst. Pak jsem se hlásil do Uničova na gymnázium, kde tamější ředitel reagoval v podstatě stejně. Přiznával sice, e se hlásí málo lidí a třídy ani nenaplní, ale přesto jsem nemohl být přijat. Přijímací zkoušky jsem udělal. Sice jsem nebyl úplný jedničkář, ale špatné známky jsem neměl. Jako důvod nepřijetí bylo uvedeno, e je větší počet lepších zájemců. Podávali jsme odvolání, ale to taky neprošlo. Dělal jsem přijímačky s nadějí, e mimo Olomouc bych mohl mít šanci. Sestra mého kamaráda, která měla samé jedničky, dopadla stejně. Její otec byl také vyloučen ze strany. A zrovna s ní jsem pak chodil do chemického učiliště. Byly tam se mnou i děti z rodin katolických farářů, které někdo udal, třeba sousedé nebo nějaký učitel. Někteří však měli větší štěstí. Na základní škole jsem měl spoluačku, která byla rovně z náboensky zaloené rodiny, je se chovala dost nekonformně. Její otec byl po roce 1948 ve vězení asi deset let, ale nenašel se nikdo, kdo by je udal, take se dostala na gymnázium a poté i na medicínu. Otec byl dělník, protoe nic jiného dělat nemohl, maminka byla lékařka a členství u nich nehrálo ádnou roli, take mohli proškrtnout, e nejsou členy ádné strany. Ale co se týkalo skutečné nebezpečnosti, tato rodina byla pro reim mnohem nebezpečnější ne většina rodin mých spoluáků. Do roku 1972 lidi z podobných rodin prošli, protoe se to tak systematicky nehlídalo. Pokud nešli na gymnázium, tak se dostali aspoň na průmyslovku. Sem tam se stalo, e byly přijaty děti disidentů, ale to se dělo výjimečně.
To učiliště bylo s maturitou?
Ne, ne. Nás s takovým původem nemohli nikam vzít. V mém ročníku se nás ocitlo mnoho, kteří jsme z politických důvodů neměli šanci na lepší školu. Tipoval bych to na takové dvě třetiny z celého ročníku. Nás tam rodiče poslali s představou, e ta chemie je víc nobl ne třeba zámečník. Byla tam naděje, e po tříletém oboru bude šance na jakousi dvouletou večerní školu s maturitou, na kterou u by nebyl problém se dostat. Učitelé tam byli vesměs dobří, ale protoe většina z nás u chodila na směny do práce, tak ta škola neměla moc vysokou kvalitu. Neměli jsme tam několik předmětů.
Ještě bych se vrátil k tvým učitelům. Říkal jsi, e většina z nich byla v pohodě, ale našel se mezi nimi někdo, kdo by vám připomínál váš původ?
Ale spíš v dobrém. Snaili se nám pomoct. Někteří učitelé tam rovně byli z politických důvodů. Nesměli třeba učit na gymnáziu, ale nechali je na podřadnější škole. Nebo někteří věděli, e na učilišti byl menší ideologický tlak ne na gymnáziu, a proto šli raději tam. Dnes to vypadá banálně, ale v 70. letech bylo odváné, kdy se jeden starší učitel obdivně vyjádřil o Masarykovi nebo kdy jiný hovořil o skautingu, který tehdy byl zakázán. Dodnes v dobrém vzpomínám na naši třídní učitelku Ludmilu Hrdličkovou, která, kdy nás vítala první hodinu, říkala, e ví, e je nás tam hodně, kteří jsme si svůj další ivot představovali jinak, ale bude se nám snait pomoci. Co si, myslím, od ní vyadovalo odvahu. Učila český jazyk a ruštinu. Chodil jsem na dobrou základní školu a třeba povinná četba na učilišti pro mne byla, jako bych se vrátil do páté třídy. Ona mne naštěstí nechávala číst, co mne těšilo a bavilo, a na to jsem vypracovával referáty. V té povinné četbě nebyly špatné knihy, ale protoe byly z osnovy pro učiliště, tak se asi neočekávalo, e se studenti budou nořit hlouběji do literatury. Taky mne seznámila s jedním starším pánem, který byl členem strany. Jene ten měl vliv spíš v 50. letech, take u nám nebyl schopen jakkoliv pomoct. Myslím, e s námi soucítila a bylo jí líto, e jsme nemohli chodit na lepší školy. Ještě si vzpomínám na skandál s trháním stránek v občanských průkazech. Dodneška nevím jistě, proč se to dělalo. Vím, e ty stránky měla natrené spousta lidí. Mně ji asi z blbosti v hospodě natrhl nějaký spoluák. Ředitel učiliště mě měl rád, take kdy viděl, e můj občanský průkaz má natrenou stránku, zamlčel to. Ale někteří spoluáci z toho měli problém. Paní učitelka, která nám chtěla pomoct, navrhla, abychom se zúčastnili soutěe ve znalostech o Sovětském svazu, co byla taková propagandistická soutě. Z legrace občas říkám, e by se to dalo označit za vrchol mé kolaborace. Ale brali jsme to švejkovsky. Mohli jsme se ulít z vyučování a říkali jsme, e musíme do knihovny, abychom zjistili, kdy byl vynalezen první sovětský traktor.
Ještě se vrátím k té příhodě s občanským průkazem. Viděl jsem o tom stejnojmenný film, kde tu stránku áci natrhávali z důvodu takové rebelie.
Asi jo, já jsem tu stránku natrenou měl a mohl bych se označovat za odbojáře, ale nevěděl jsem, proč se to dělalo. Někteří mí spoluáci, kteří šli k výslechu, z toho byli dezorientovaní. Tehdy to StB hodně řešila, zřejmě z obavy z jakési studentské revolty.
Mluvil jsi o tom, e někteří tví spoluáci z učiliště měli dříve ambice stát se lékaři. Ti museli studium na učilišti nést velmi těce, ne?
Já bych v rámci rodinné tradice zřejmě také šel na medicínu, ale myslím, e po učilišti u jsem ani neměl moc šanci. I kdyby nehrály roli ty politické aspekty, zřejmě bych nebyl dostatečně připraven. Studium na učilišti jsem bral spíš jako takové tříleté prázdniny. Moc mi na tom nezáleelo, take jsem z některých předmětů bral trojku. Bylo tam hodně dívek, které byly vysloveně jedničkářky, ještě k tomu se učily anglicky a chodily do hudebky. A najednou vyfasovaly montérky. Co se pamatuji, tak si u ádná vysokou školu nedodělala, protoe existoval společenský tlak, aby holka měla brzy rodinu. A po roce 1989 nám u bylo třicet, některé z nich u měly malé děti. Já o tom mluvím lehčeji, protoe v mnoha ohledech to pro mě bylo dobrodruné dostat se do továrny, kde byla spousta zajímavých lidí. Chemický dělník není mechanická práce, musí se u ní přemýšlet. Potkal jsem tam rovně zástupce předchozích vln represí. Byli tam i starší páni, kteří byli perzekuováni v 50. letech. Mě zaučoval pan docent Vyšín, co byl fyzik vyhozený z olomoucké univerzity. Působil na mě zajímavě, ale e je to docent, jsem se dozvěděl později. Pracovali tam například i lidé vyhození z divadla. Docela zajímavá společnost. Já na to mám převáně dobré vzpomínky, ale pro ty, kteří se učili lépe ne já nebo měli jednoznačné ambice, čím chtějí být, to muselo být hodně drsné. Pro mnoho bývalých spoluáků a spoluaček je to i po letech velmi bolestné téma. Tím, e na to nevzpomínám negativně, to nechci zlehčovat, protoe to byla jedna z nejhnusnějších forem represí a taky jedna z nejpůsobivějších. Lidé, kteří takové problémy třeba neměli, ale viděli je u jiných, byli pochopitelně takté vyděšení. Pro rodiče bylo důleité vzdělání dětí, a kdy viděli, čeho je reim schopen, měli pochopitelně velký strach.
Tvůj bratr taky nemohl studovat?
Je o rok mladší a ani nezkoušel hlásit se na střední školu. Učil se na ručního sazeče, co byl čtyřletý obor bez maturity, a ke konci 70. let udělal rozdílové zkoušky na uměleckou průmyslovku v Brně. Nastoupil do druhého ročníku. Byla to poměrně sloitá cesta, kterou zkusil málokdo, protoe střední školu vlastně dělal sedm let. Tato cesta nebyla tolik politicky hlídaná. Znám víc lidí, kteří to zkusili. Kamarád z chemického učiliště, jeho otec byl vyloučen ze strany, nešel na večerní školu, ale udělal si rozdílové zkoušky do tehdejšího Gottwaldova na nějakou chemickou průmyslovku. A na vysokou školu chemicko-technologickou se i přes svůj původ dostal. Ta denní průmyslovka byla rozhodně lepší ne ta moje večerní škola.
Charta 77 byla i v Olomouci, e? Podepsal jsi ji?
Kdo měl zájem, dostal se k tomu. Já z toho byl nadšen, ale bál jsem se. Vymlouval jsem se na to, e mi ještě nebylo 18. Po pár letech jsem u strach neměl, ale u jsem to neviděl jako účelné, protoe bylo nejdůleitější, kolik podpisů bylo na začátku. Nicméně to pro mne bylo velmi významné, protoe jsem měl pocit, e u jsou všichni zastrašení. Fakt, e se objevila skupina lidí, kteří říkali věci naplno, byl povzbuzující. Velkou silou pro mne bylo i to, e členy byli i bývalí vysoce postavení komunisté nebo lidé věznění v 50. letech. Tehdy se ádalo, aby lidé Chartu odsuzovali, i kdy ji spousta neznala. Předsedkyně školské organizace u měla sepsaný odsuzující text a mělo se o tom hlasovat, ale někteří řekli, e se přinejmenším zdrí hlasování, co by byl tehdy skandál a i ona by měla nepříjemnosti. Take to stáhla, co bylo takové malé vítězství. Nevím, zda později napsala něco jen za sebe, ale rozhodně se lekla. Tehdy nebyl úspěch, kdy bylo něco odhlasováno 90 procenty, muselo to být 100 procent. Ukázalo se, e tam byla trocha lidí, kteří si to nenechali líbit.
Jak dlouho jsi pracoval jako chemický dělník?
Souběně se školou v rámci praxe a pak jsem byl ve Farmaku půl roku. Poté jsem odešel, ačkoli jsem se tam necítil špatně. Ale chodit na tři směny, to bylo moc. Většina kamarádů měla jen ranní směnu nebo ještě studovali. To byl věk, kdy se chodilo do kina či do hospody, take kdy jsem měl týden odpolední, cítil jsem se docela izolován. Spoluáci šli na Vinnetoua a já musel pracovat. Pak jsem dělal domovníka, kde jsem měl málo peněz, ale volnou pracovní dobu. Pro výplatu jsem si chodil jednou za měsíc a to byl jediný okamik, kdy jsem viděl své nadřízené. Protoe jsem z Farmaku odešel v dobrém a byl tam mistr, se kterým jsem měl dobrý vztah, chodil jsem tam občas pracovat na záskok. Vdycky mi zavolal, jakmile mu někdo onemocněl nebo měl dovolenou. To jsem vdycky uvítal, jeliko jsem tam měl hodně kamarádů a lidí, které jsem rád vídal. Také jsem si tam mohl vydělat něco navíc. Občas jsem tam zaskakoval vlastně a do roku 1989.
Zdá se ti, e se o tomto tématu dnes mluví dostatečně?
Přijde mi, e se o těchto represivních akcích zas tak moc nemluví, protoe se to nevejde do schématu slušný národ a komunisté. Svým způsobem tady byly postieny rodiny lidí bývalých komunistů, kteří byli vysokými funkcionáři. V rámci tohoto schématu se to těko popisuje. A málokterý člověk je o své stranické minulosti schopen hovořit. Znám jen málo takových lidí. Někdy říkám, e ve straně byl snad jen Gustav Husák, Jiřina Švorcová a ještě asi tři lidé. Jedna paní profesorka z učiliště, která byla ve straně a nijak mi neublíila, se mi omlouvá a říká, jak se za minulost ve straně stydí. Musím říct, e takových lidí si váím. To znamená, e ten člověk má opravdu nějaké svědomí. Na druhou stranu se mi nelíbí, kdy se z toho dělá martyrologie. Starší generace na tom byly hůř a říkej o tomhle lidem v Severní Koreji. Znal jsem jednu paní, která ila v Rusku a do Čech za rodinou ji pustili a po několika letech. Zaila druhou světovou válku, Němci jí vyvradili příbuzné, ila v obrovské bídě. Nemohla nikam cestovat, my jsme se dostali aspoň do Maďarska a Polska.
Pavel Šaradín ml. (1996) studuje mezinárodní vztahy a politologii na Fakultě sociálních studií MU v Brně. Seminární práci Zmařená šance aneb Jak normalizace ovlivnila ivot mladého člověka odevzdal v lednu 2014 na gymnáziu v Olomouci-Hejčíně.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.