Bývalý šéfredaktor Listů, disident a historik Jiří Vančura zemřel letos 28. července. Přetiskujeme editovaný text promluvy, kterou na jeho pohřbu ve čtvrtek 6. srpna proslovil Petr Pithart.
Jiří Vančura pro mne u navdy zůstane především mírným, vlídným a pevným člověkem. Přesněji řečeno: mírným, ale pevným.
Mírnost byla jeho celkovým ustrojením, řeč těla, výraz tváře, pohled očí – jakoby posmutnělý, vědoucí úsměv. Pevnost, to byl jeho charakter, jeho ivotní postoje. Pevnost jako věrnost, čestnost.
V dějích a dějinách, jak šly kolem Jiřího Vančury, přes něj i skrze něj, zůstával stát pevný, srozumitelný, přitom neokázalý ve svých projevech. Byl mu blízký britský understatement: lakonická uštěpačná poznámka, utroušený ironický komentář, laskavý chápavý sarkasmus. Všechno, za co bylo moné ho chválit, shazoval a vysvětloval to něčím přízemním. Přes všechnu tuto vědoucí skepsi vdycky zůstal přesvědčeným člověkem demokratické levice. A v hloubi duše také vlastencem.
V dobách jalového, nepřesvědčivého, dutě frázovitého oficiálního boje za světový mír věnoval Jiří Vančura mnoho sil a času, snad deset let, hledání praktických cest ke skutečnému míru, světu bez válek. Inspiroval ho Albert Einstein a praská rodačka Berta von Suttner, první ena, která obdrela Nobelovu cenu míru. Tu ušlechtilou dámu pro mnoho lidí doslova objevil. Byla z toho nakonec kniha věcného, pragmatického hledání schůdných cest a návodů, jak dospět k míru (Einsteinovo řešení světa bez válek, Brno 2001).
Řekne se: marnost nad marnost, intelektuálská pošetilost. Jiří to tak neviděl a v tom je jeden z klíčů k jeho osobnosti. Pošetilé a zbabělé je naopak lámat hůl nad všemi snahami, nad všemi cíli, které se zdají být nad naše síly, nad naši pohodlnost, ano, i tu myšlenkovou. Pošetilé je vysmívat se všemu, co zavání idealismem. Bez pošetilosti, bez pošetilých lidí by se však lidský svět podobal nějakému jednoduchému strojku spíše ne otevřené výzvě k lidskosti, jak mu ti nejlepší z nás rozumějí.
Jirkova myšlenková práce v úsilí o dosahování míru v minulosti i o dosaení míru v přítomnosti je výkonem úctyhodným, i kdy nemůe přinést plody hned. Jirka to zajisté dobře věděl. Taková pošetilost si zaslouí charakteristiku – statečná: proti proudu zemdlenosti, rezignace a cynismu.
Druhý příklad Jiřího mravní originality je z docela jiného soudku. Souvisí s Jirkovou zodpovědností, šikovností, poctivostí. Pracovali jsme tehdy spolu s desítkami historiků a novinářů, publicistů, dobovou řečí s politickými ztroskotanci, ale i s lidmi, kterým se v ivotě něco nepovedlo, ale Rudé právo o nich nepsalo, v podniku Vodní zdroje.
Měřili jsme výšky hladin vody v čerstvě navrtaných studnách. Odehrávalo se to v lůně přírody, na návsích, ale i na továrních dvorech. Kadé dvě hodiny jsme museli dojít k vrtu, spustit dolů měřicí pásmo s trubicí-píšťalou na konci, která se ozvala, kdy se dotkla hladiny, a naměřenou hodnotu pak zapsat do protokolu čerpacího pokusu. Dělali jsme to všichni tak, jak jsme museli, plus minus. Staří mazáci si jakýmsi porichtungem prodlouili pásmo provázkem a do našich obydlí, do maringotek, a pozorovali, jak se posouvá kolíček na prádlo na napjaté šňůrce, a tak mohli odečítat výšku hladiny, sedíce u stolu s kříovkou či s odbornou studií v angličtině, podle povahy našeho ztroskotání. Svým způsobem to byli zlepšovatelé.
Zlepšovali však jen naše pohodlí, a to na úkor přesnosti. Jirka na to šel docela jinak. Jal se racionalizovat naše primitivní počínání. Pomocí systému propojených elektronických čidel a automatických záznamníků nabízel řádově vysoké úspory na lidech i maringotkách. Náhle bylo moné měřit mnoho i vzdálených vrtů v širokém okolí najednou: přesně, bez lidských chyb i lajdáctví. Bez nočních vynechávek a občasného šizení protokolu. Jiří své sofistikované patenty, protoe to u nebyly jen zlepšováky, nabízel vedení podniku, které však mělo kromě kontroly sledování úrovně spodních vod na starosti také kontrolu nás, svých nedobrovolných zaměstnanců.
Nevím u, jak se vedení Vodních zdrojů k Jirkovým nápadům nakonec stavělo. Ale vím, e ani některým kolegům se to příliš nezamlouvalo: vdyť nám to bralo vcelku pohodlnou práci, veget v maringotkách. A vůbec, mysleli si moná někteří z nás, co má co on, který je tu přece za trest, zlepšovat pro podnik zaběhané podmínky naší práce, našeho trestání? Takhle ale Jirka neuvaoval.
Po celou dobu existence Charty 77, kterou Jiří podepsal hned s první várkou signatářů, probíhala debata o tom, jak se chovat k reimu, který nás vylučoval ze společnosti. Kde ale začíná a končí reim a kde společnost? Která přece – reim nereim – stojí na práci milionů lidí, kterým je politika ukradená? Co a jak komu škodí a co prospívá a jaký má smysl disidentská existence? Kdy u my ztroskotanci pracujeme, jak máme pracovat? Máme se uzavřít do sebe a programově trucovat i v práci?
Jirka zkrátka nejen nás provokoval k nesnadnému promýšlení stavu naší země, našich postojů. Byl tak aktivním, činorodým účastníkem závané debaty o smyslu disentu, o povaze reimu, o československé společnosti. A v přestávkách svého nekonformního zlepšování hledal cesty ke světovému míru.
Přitom zůstával tím, kým se vyučil: historikem moderních dějin. Čím se zabýval nejvíc? Ranami, do kterých nejdříve vkládal ruce, aby se mohly začít hojit. Nevyhýbal se svému dílu odpovědnosti, svému hledání a tápání. Aby nikoho nemusel obtěovat a po nikom nic chtít, vydal po Listopadu vlastním nákladem kníku o sobě, o běhu svého ivota. Nazval ji příznačně skromně, neokázale, čtyřmi velkými písmeny: LXXX. Osmdesát. Osmdesát let ivota.
Kdy vypočítávám Jirkovy zásluhy a činy, vidím, jak je to těké. On vůbec neměl smysl pro sebereklamu, pro osobní marketing. Pro něj platilo ono křesťanské ať levá ruka neví, co dělá pravá. Jiří měl přitom těch rukou určitě více ne jen dvě. Byl člověkem neokázalé pomoci a udělal dobrého víc, ne si jeden dokáe vzpomenout.
Mně kupříkladu nabídl pečlivou editorskou pomoc při psaní mé knihy Devětaosmdesátý (Praha 2009). Jezdil tehdy za mnou do lázní a trávil tam se mnou vdycky celý den.
Jistěe daleko významnější bylo jeho pětileté šéfredaktorování revue Listy. A tak i díky němu můeme dnes mluvit o bezprecedentní šestačtyřicetileté linii tohoto časopisu, jeho posrpnovým zakladatelem byl Jiří Pelikán. Vlastně nejen podle titulu této tribuny české demokratické levice je tato řada ještě o několik let delší. Je to malý velký zázrak v zemi s tak zpřetrhanými dějinami.
Jirka se vdycky ozval, kdy se objevily pokusy zfalšovat naše moderní dějiny či přikládat na ně primitivní, nenávistně černobílý rastr. Byl ale střízlivým realistou a věděl, e s jeho generací spory o naši minulost neskončí. Před několika lety napsal do Listů (č. 3/2010) text, který nazval, řekl bych, velmi vančurovsky: Počkejte, prosím, a umřeme. On sám se do konce ivota přičiňoval, aby tu nebylo snadné lhát. A nebylo to jen v obraně pozic, které tu levice ztrácela hlavně v prvních letech po Listopadu. Dokázal být přesvědčivým kritikem také polistopadových problematických praktik, které neměly ideové či politické předznamenání. Proti dobovému proudu investigativně popsal například privatizaci Mladé fronty (Listy č. 1/1998), padni, komu padni.
My, kteří jsme dosud neumřeli, na Jirkův významný podíl na uzdravování naší společnosti nezapomeneme. Naší povinností však je nejen nezapomínat, ale posílat toto naše svědectví dál. Soustředit jeho práce, sebrat vzpomínky na něj. Jeho vzácně vyrovnaná reflexe roku 1968 Naděje a zklamání (Praha 1990) a práce o mírovém úsilí velkých lidí minulosti nesmí zapadnout.
Napadá mne nakonec, e Jirka Vančura byl nejspíše z rodu Donů Quichotů. Ale právě e beze všech těch quichotovských okázalých, směšnosmutných gest. Křídla větrných mlýnů, se kterými se potýkal, byla skutečná. Jeho boj s nimi byl mírný, ale vytrvalý. A jeho pae byla pevná.
Postoji vědoucí skepse, která u něj nevedla k rezignaci, odpovídal jeho úsměv, který zůstane – alespoň v mé paměti – úsměvem posmutnělým, chápajícím, ale nikdy nerezignujícím. Laskavým, vstřícným, vdy zároveň nabízejícím pomocnou ruku.
Petr Pithart (1941) je český politik, právník, esejista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.