Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v minulých dnech předloila do meziresortního připomínkového řízení novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi. Jejím cílem mělo být odstranit z předmětného zákona ustanovení, které podmiňuje vyplácení doplatku na bydlení souhlasem obce a můe připravit tisíce lidí o střechu nad hlavou.
Zmiňované ustanovení vstoupilo v platnost na počátku letošního roku. Do zákona o pomoci v hmotné nouzi je prosadil coby přílepek poslanec ODS Zbyněk Stanjura a Poslanecká sněmovna ho většinou 165 hlasů ze 166 přítomných schválila. Obce tak nově získaly dlouho poadovanou pravomoc rozhodovat o vyplacení doplatku na bydlení. Ovšem bez jasně určených kritérií a nutnosti své kroky jakkoli zdůvodňovat. V praxi tak novelizace zákona vedla k četným diskriminacím, neboť některým adatelům byl souhlas obce vydán a jiným nikoliv.
Problematikou se mimo jiné zabývala rovně Legislativní rada vlády, která ve svém stanovisku konstatovala, e předmětné ustanovení vyvolává důsledné pochybnosti o tom, zda je ústavně konformním, neboť negarantuje rovný, resp. nediskriminační přístup k dávkám pomoci v hmotné nouzi u osob, které jinak objektivně splňují kritéria pro přiznání takové dávky. A vyzvala vládu, aby neprodleně podnikla potřebné korky ke změně diskutované právní úpravy.
K výzvě se připojila rovně Rada vlády pro záleitosti romské menšiny. Ta přijala usnesení, v něm ádá předsedu Rady, ministra pro lidská práva, rovné příleitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera, aby předloil podnět pro jednání vlády s tím, e Rada doporučuje vládě, aby uloila ministryni práce a sociálních věcí, aby do 15. srpna 2015 předloila novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která by zrušila přílepek poslance Stanjury.
Reakcí ministerstva práce a sociálních věcí bylo strohé konstatování, e v daném termínu není schopné novelu zákona připravit. V této souvislosti je nutné upozornit na skutečnost, e se mělo jednat o prosté vypuštění několika slov ze zákona. Povedlo se to a po devíti měsících. Předkládaný návrh ale obsahuje jiná nesystémová opatření, která mohou poškodit ty nejchudší.
Jedním z nich je návrh na sníení doplatku na bydlení na ubytovnách o 22 procent, který je odůvodněn bojem proti byznysu s chudobou. Jene u v minulosti se prokázalo, e sniování či zastropování výše doplatku nemá na cenu bydlení ádný vliv. Nájemné se nesníí. Zchudnou nájemníci.
Dále ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby příjemce dávky vypracoval spolu se sociálními pracovníky úřadů práce motivační plán, tj. soubor opatření, které má dotyčný při řešení situace v oblasti bydlení plnit. Pokud tato opatření nebudou splněna, můe být příjemci dávky doplatek na bydlení odňat. I v tomto případě bohuel ministerstvo vychází z nesprávných předpokladů, e osoby ijící na ubytovnách zde setrvávají z pouhého nedostatku motivace.
Zajímavá je především skutečnost, e tento předpoklad je v rozporu se závěry šetření, které si ministerstvo objednalo v minulém roce. Z výzkumu naopak vyplývá, e přes devadesát procent lidí ijících na ubytovnách hledá jiné bydlení, avšak osmdesát sedm procent z nich je zde nuceno zůstat z ekonomických důvodů. Problémem je tedy nedostatek peněz, nikoliv nedostatek motivace.
Největším problémem ovšem zůstává, e ministerstvo práce a sociálních věcí stále nedokončilo přípravu zákona o sociálním bydlení a nepředloilo jej vládě. Právě tato klíčová norma by mohla napomoci řešit strukturální a další nerovnosti v přístupu k bydlení. Dokud se ji nepodaří prosadit, budou všechny podobné pokusy pouze vhánět ty nejchudší do ještě větších sociálních obtíí. Zdá se, e si ministryně Marksová neuvědomuje, e programem sociální demokracie byl vdy boj proti chudobě, a nikoliv proti chudým.
an Gruber (1987) je publicista, působí v Masarykově demokratické akademii.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.