Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 5 > Milan Znoj: Brouk Pytlík, farizejská vláda a vědci o uprchlících
Diskuse o uprchlících a naší ochotě, či spíše neochotě uprchlíky přijmout u nás běí ji nějaký čas. Výsledky nejsou příliš povznášející. Kadopádně stojí za to podívat se na způsoby uvaování, které se přitom uplatňují. Objevila se řada zdařilých rétorických figur. Tři z toho určitě stojí za zmínku.
Tak prezident Zeman na půdě OSN vyloil, jak si představuje odstraňování příčin uprchlické krize v zemích původu. Soudí, e potřebujeme mezinárodní vojenské jednotky, které budou likvidovat vůdce militantních islamistů. Nelze přehlédnout, e je to jistý pokrok, jeliko dříve navrhoval bombardování Islámského státu rovnou bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN a před tím chtěl dokonce bombardovat Írán. Naštěstí je Miloš Zeman prezidentem země, která nemá ani bombardéry, ani speciální jednotky, je by něco takového mohly podniknout, jinak by český příspěvek k destabilizaci Středního Východu zřejmě patřil k nejhorším. Jedná se tedy spíše o rady brouka Pytlíka, co by druzí měli udělat, ale nějak nechápou. Známe to sami, Miloš Zeman radí rád a často.
Jinou rétorickou figuru vycizelovala téměř k dokonalosti česká vláda, kdy tvrdí, e řešení uprchlické krize můe být jenom společné, přitom ale nesmlouvavě odmítá přerozdělování uprchlíků s argumentem, e o uprchlících si musí kadá země rozhodovat sama. Vypadá to jako logický rozpor, ale je to běná rétorická figura v politice. Moralisté by mluvili o farizejství, analytici spíše o snaze udret si přízeň voličů a zůstat přitom v Evropské unii. Viděno selským rozumem, vláda by chtěla, aby se vlk naral a koza zůstala celá. Bohuel není jasné, kdo je zde vlkem a kdo kozou. Take se dá spíše čekat, e tato rétorika voliče neuspokojí a EU naštve.
Se svou troškou do mlýna v diskusi o xenofobii v Čechách, před kterou varovala výzva vědců proti nesnášenlivosti, přišli Cyril Höschl a Karel Oliva (Úvaha, nikoli výzva, LN 4. 9. 2015). Vystřihli ale poměrně zmatenou rétorickou figuru a popletli ánr. Výzva se obrací na politiky, média a veřejnost a chce, aby nepodléhali nesnášenlivosti, aby ji nešířili a nezneuívali. Ode všech ádá, aby uívali kritického a zdravého rozumu. Uvaující Cyril Höschl a Karel Oliva namítají, e výzva je elitářská, neboť podprahově naznačuje, e ostatní takové schopnosti nemají, a navíc nevědecky... obviňuje českou společnost z narůstajícího rasismu a xenofobie. Leč obě námitky jsou mylné, neb jsou zaloeny jednak na nepozorném čtení a jednak na nepochopení ánru, co je korunováno vlastním zcela nevědeckým tvrzením.
Výzva není elitářská, ale naopak demokratická. Na veřejnost se obrací slovy: Prosíme veřejnost, jednoho kadého z vás, tedy z nás. Výzva tedy naopak vidí v soudném rozumu nejen prostředek léčby, ale také půdu, na kterou se můe postavit demokratická veřejnost bez rozdílu akademických hodností a titulů – jeden kadý z nás. Pak společně můeme vzdorovat rasismu a xenofobii.
Popletená je námitka, e výzva nevědecky obviňuje českou společnost z xenofobie. K tomu lze říci, e výzva je slovem ve veřejné debatě, nikoli vědeckým pojednáním. Uvaující Cyril Höschl a Karel Oliva o tomto rozdílu sami dobře vědí, neboť klidně naopak tvrdí, e česká společnost xenofobní nebyla a není, ani by uvedli nějaký vědecký výzkum. Odvolávají se pouze na úspěch Vlasty Horvátha a Sámera Issy v soutěi o českou superstar, co působí spíše jako špatný vtip. Zatímco signatáři výzvy vědců mohou poukázat na rasistické fenomény na českých náměstích, nemluvě o sociálních sítích, tak vědci Höschl a Oliva mají v rukávu celebrity ze showbyznysu. Co dodat?
Milan Znoj (1952) je politolog a filozof.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.