Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 5 > Milan Znoj: Brouk Pytlík, farizejská vláda a vědci o uprchlících

Milan Znoj

Brouk Pytlík, farizejská vláda a vědci o uprchlících

Diskuse o uprchlících a naší ochotě, či spíše neochotě uprchlíky přijmout u nás běží již nějaký čas. Výsledky nejsou příliš povznášející. Každopádně stojí za to podívat se na způsoby uvažování, které se přitom uplatňují. Objevila se řada „zdařilých“ rétorických figur. Tři z toho určitě stojí za zmínku.

Tak prezident Zeman na půdě OSN vyložil, jak si představuje odstraňování příčin uprchlické krize v zemích původu. Soudí, že potřebujeme mezinárodní vojenské jednotky, které budou likvidovat vůdce militantních islamistů. Nelze přehlédnout, že je to jistý pokrok, jelikož dříve navrhoval bombardování Islámského státu rovnou bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN a před tím chtěl dokonce bombardovat Írán. Naštěstí je Miloš Zeman prezidentem země, která nemá ani bombardéry, ani speciální jednotky, jež by něco takového mohly podniknout, jinak by český příspěvek k destabilizaci Středního Východu zřejmě patřil k nejhorším. Jedná se tedy spíše o rady brouka Pytlíka, co by druzí měli udělat, ale nějak nechápou. Známe to sami, Miloš Zeman radí rád a často.

Jinou rétorickou figuru vycizelovala téměř k dokonalosti česká vláda, když tvrdí, že řešení uprchlické krize může být jenom společné, přitom ale nesmlouvavě odmítá přerozdělování uprchlíků s argumentem, že o uprchlících si musí každá země rozhodovat sama. Vypadá to jako logický rozpor, ale je to běžná rétorická figura v politice. Moralisté by mluvili o farizejství, analytici spíše o snaze udržet si přízeň voličů a zůstat přitom v Evropské unii. Viděno selským rozumem, vláda by chtěla, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Bohužel není jasné, kdo je zde vlkem a kdo kozou. Takže se dá spíše čekat, že tato rétorika voliče neuspokojí a EU naštve.

Se svou troškou do mlýna v diskusi o xenofobii v Čechách, před kterou varovala výzva vědců proti nesnášenlivosti, přišli Cyril Höschl a Karel Oliva (Úvaha, nikoli výzva, LN 4. 9. 2015). Vystřihli ale poměrně zmatenou rétorickou figuru a popletli žánr. Výzva se obrací na politiky, média a veřejnost a chce, aby nepodléhali nesnášenlivosti, aby ji nešířili a nezneužívali. Ode všech žádá, aby užívali kritického a zdravého rozumu. Uvažující Cyril Höschl a Karel Oliva namítají, že výzva je elitářská, neboť „podprahově naznačuje, že ostatní takové schopnosti nemají“, a navíc „nevědecky... obviňuje českou společnost z narůstajícího rasismu a xenofobie“. Leč obě námitky jsou mylné, neb jsou založeny jednak na nepozorném čtení a jednak na nepochopení žánru, což je korunováno vlastním zcela „nevědeckým“ tvrzením.

Výzva není elitářská, ale naopak demokratická. Na veřejnost se obrací slovy: „Prosíme veřejnost, jednoho každého z vás, tedy z nás.“ Výzva tedy naopak vidí v soudném rozumu nejen prostředek léčby, ale také půdu, na kterou se může postavit demokratická veřejnost bez rozdílu akademických hodností a titulů – jeden každý z nás. Pak společně můžeme vzdorovat rasismu a xenofobii.

Popletená je námitka, že výzva nevědecky obviňuje českou společnost z xenofobie. K tomu lze říci, že výzva je slovem ve veřejné debatě, nikoli vědeckým pojednáním. Uvažující Cyril Höschl a Karel Oliva o tomto rozdílu sami dobře vědí, neboť klidně naopak tvrdí, že „česká společnost xenofobní nebyla a není“, aniž by uvedli nějaký vědecký výzkum. Odvolávají se pouze na úspěch Vlasty Horvátha a Sámera Issy v soutěži o českou superstar, což působí spíše jako špatný vtip. Zatímco signatáři výzvy vědců mohou poukázat na rasistické fenomény na českých náměstích, nemluvě o sociálních sítích, tak vědci Höschl a Oliva mají v rukávu celebrity ze showbyznysu. Co dodat?

Milan Znoj (1952) je politolog a filozof.

Obsah Listů 5/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.