Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2015 > Číslo 5 > Jiří Němec: Západ spoluzpůsobil uprchlickou krizi

Jiří Němec

Západ spoluzpůsobil uprchlickou krizi

Málo se mluví o tom, že to byl Západ a především USA, kteří mají svoji vinu na současné situaci. Na počátku byl rozvrat nesporně nedemokratických polofeudálních režimů v Iráku, Afganistánu, Libyi a Sýrii. Ono je to s vývozem demokracie západního typu složité. Spojit s v boji proti zlu bývá snadné, ale položit pevné základy nového vládnutí, tam už jednota selhává. Jarní, letní či podzimní revoluce před pár lety slavně zvítězily. V arabském světě padly dlouholeté politické modly V Egyptě pak, podle mě naštěstí včas, převzala moc armáda – žádné uprchlíky z Egypta jsem nezaznamenal. V Libyi se mocenské vakuum asi hned tak nevyplní, o Iráku či Afghánistánu nemluvě.

Na USA a Západem podporované změny režimů v severní arabské části Afriky je možno se dívat různě. Kdo by nepřál komukoliv na světě kouzlo svobody a demokracie, nejlépe našeho typu. Je však reálné to očekávat v arabských zemích? Nebo snad existuje někde v těchto zemích skutečně demokratický režim? Historicky tam vždy vládli panovníci s téměř absolutní mocí, ať už se jejich funkce nazývala prezident, král nebo vůdce. Tu celkem lidumilný, jinde naopak striktně absolutistický, vždy však vládnoucí pevnou rukou spojenou silným stiskem s armádou. Pád takového monarchy doposud zatím vždy vedl jen k dvěma variantám vývoje: buď na jeho místo nastoupil jiný vládce a převzal časem jeho manýry (jako Mubarak po Sadatovi), nebo zvítězila „demokracie“ islamistického střihu (jako v Íránu po šáhově pádu). Islamistická republika je asi to vůbec nejhorší, co by mohlo Egypt a celý Blízký východ potkat. Demokracie není vždy jen evropská a monarcha jen aristokrat typu anglické královny. Jenže všude, kde se stane jakékoliv náboženství podstatou státní politiky, třeba i pod praporem demokracie, nakonec té skutečné demokracie jakožto možnosti volby moc nezbude. Nelze ale zároveň zapomínat, že důvodem nepokojů byla a je především tristní ekonomická situace obyčejných lidí v arabských státech, bez ohledu na způsob vládnutí. A ta se hned tak nezmění a náhražkou může být – Islamistický stát!

Evropa a USA by neměly nikdy zapomenout, že na Blízkém východě existuje více než 60 let skutečný výsadek evropské civilizace a demokracie – Izrael. Tento demokratický stát obklíčený mořem a arabskými sousedy to nikdy neměl jednoduché. Kdy jindy, když ne teď, si zaslouží podporu demokratického světa?

Kaddáfího režim byl absurdní a do značné míry zločinný a šílený, ale troufnu si tvrdit, že obyčejní Libyjci možná vzpomínají, že za jeho časů tam nějaká vláda byla a že se tam ve velkém nezabíjeli lidé a bylo co jíst. Co by čekalo a možná čeká Sýrii po možném pádu Assada, lze na základě libyjských zkušeností bohužel předjímat. Možná je už na čase místo hledání práva, spravedlnosti a evropské demokracie volit spíše to menší z nabízených zel. Co je horší pro Sýrii, Assad, nebo Islámský stát? A co je lepší pro Západ a EU? Jak pomoci vyřešit uprchlickou krizi? Alespoň tyto tázky by si evropští politici měli začít klást. Revoluce v arabském světě před pár lety slavně zvítězily, ale to se stalo koneckonců i v Rusku v roce 1917. Ošklivý příměr? Ani nemyslím.

Obsah Listů 5/2015
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.