Seriózní holandský tisk má tento rok v okurkové sezóně štěstí. Velké deníky jako De Volkskrant a De Telegraaf přinesly v polovině července zprávu, e Rusko hodlá zakázat veškerý dovoz nizozemských květin. Oficiálním důvodem je podezření, e obsahují nebezpečné škůdce, hmyz, který by mohl závaně ohrozit ruské hospodářství a zemědělství.
Nizozemská zemědělská a zahradnická organizace LTO se proti podezření okamitě ohradila s tím, e má nastaveny vysoké standardy kvality. A připojila dovětek, e krok povauje za čistě politický vzhledem k nápadnému souběhu plánovaného embarga s poadavkem Nizozemí za zřízení mezinárodního tribunálu k vyšetření katastrofy letu MH17, který se za nejasných okolností zřítil loni v červenci nad ukrajinským Doněckem. Tragédii nepřeil nikdo z 298 pasaérů na palubě, 198 cestujících mělo nizozemské občanství.
Ruská federace má z pohledu maličkého Nizozemí velký potenciál pro export – Holanďané do Ruska exportují především strojařskou techniku (traktory i počítače), ale také sýry, zeleninu, kakao a kávu nebo právě květiny. V loňském roce dosáhl export květin z Nizozemí do Ruska 205 miliard eur. Holandsko je ovšem květinová velmoc – prostřednictvím jeho burz obchodují s květinami i další, mimoevropské země, pro které je obchodní bilance exportu v tomto segmentu mnohem zásadnější ne pro samotné Holanďany. Export do Ruska pro Holandsko toti představuje pouhá 3 % celkové vývozní bilance v obchodu s květinami.
O den později přinesla stejná média zprávu, e v meziročním srovnání poklesl holandský vývoz do Ruska o celou polovinu. Ke sníení došlo u všech obchodovaných komodit. Sankce Evropské unie proti Rusku fungují, píše středolevicový Volkskrant a doprovází články veselými fotkami slunečnic. Liberálně levicový Trouw u takovým optimismem nesrší. Pokles exportu je v jednotlivých segmentech sice nízký, i tak jej ale bude třeba nahradit. A hledání nových trhů, zdá se, nemusí být jednoduché ani pro tradiční obchodnické státy.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.