Na jihovýchodní Ukrajině se znovu začalo bojovat. Desítky mrtvých hlášené v posledních týdnech nemusejí nikoho nechávat na pochybách. I americký ministr obrany Ashton Carter v rozhovoru pro BBC řekl, e se na jihovýchodě Ukrajiny v létě očekávají velké vojenské operace. Jene, jak věděl u Josef Švejk, na bojišti se situace mění kadým okamikem. Teď i ta politická: separatisté přišli s návrhem, e chtějí s rozšířenou autonomií zůstat součástí Ukrajiny, k ní by měl patřit dokonce i Krym. Od Vladimira Putina je to velmi sofistikovaný tah. Nikdo si toti nemůe myslet, e není z jeho dílny. A dal se čekat. Někteří separatisté nesouhlasí, ukrajinskou vládu to nechává v klidu.
O ukrajinské krizi se hovořilo i na semináři Rusko a Západ – Budoucnost budování vzájemné důvěry, jej nedávno uspořádalo Středisko bezpečnostní politiky Univerzity Karlovy.
Zhoršení vztahů Západu, zejména USA, s Ruskem je spojováno právě s ukrajinskou krizí. Ta ale napětí mezi těmito aktéry světové bezpečnosti jen obnaila a zvýšila. Příčinou je vzestup Ruska a jeho vojenského potenciálu. To upevnilo postavení Vladimira Putina, který začal usilovat o výraznější velmocenské postavení. To v USA narazilo. I kdy Barack Obama v projevu ve West Pointu při udrení hegemonie ve světě dal přednost zdrenlivosti i v pouití vojenské síly, přesto se Američané spíše drí Wolfowitzovy doktríny. Ta má zabránit, aby se proti USA objevil konkurent, jakým byl SSSR. Rusko doktrínu aktivitami v ukrajinské krizi ohrozilo. K napětí přispěla neúčast západních politiků na olympiádě v Soči. Ta byla pro Putina prestiní. Nevyjasněno je pozadí událostí na Majdanu. Podobně i sestřelení boeingu, po něm následovaly sankce; mělo být vyšetřeno do konce května, nyní do října. To vše ale, i přes historické souvislosti, sloení obyvatelstva, obavy ze ztráty Sevastopolu a jazykový zákon, neospravedlňovalo Rusko anektovat Krym, stejně jako to neospravedlňuje ovlivňování událostí na jihovýchodě Ukrajiny Ruskem.
Rýsují se dva budoucí scénáře. První vede k vytvoření nové bipolarity na jedné straně se západními spojenci, na druhé s Čínou, Ruskem a dalšími státy BRICS. Druhý scénář je návratem ke vztahům před Majdanem. Ten můe uspíšit kritická situace s Islámským státem. Ve srovnání s minulostí jde o jisté selhání politických elit. I kdy se jedná o odlišnou situaci, těko se mohou srovnávat s osobnostmi jiných krizových období.
ijící generace proily tři velké krize. První byla druhá světová válka, kterou i přes antagonismus systémů zvládla trojice Roosevelt – Churchill – Stalin. Kennedy a Chruščov poté krizi karibskou. Reagan a Gorbačov ukončili studenou válku. Obama, Putin, Merkelová, Cameron, Hollande, Juncker a Tusk zatím historickou roli při zvládnutí krize nenaplnili. Moná situace není tak kritická, aby se silná osobnost objevila. Za této situace roste role institucí – OSN, OBSE, EU, NATO a dalších. Je třeba je lépe vyuívat a upevňovat. Nejsou zrovna v nejlepším stavu, potřebují reformovat a v případě EU zabránit odstředivým tendencím. Změny by neměly narušit jejich akceschopnost.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.