Loni 2. června zemřel ve své české vlasti František Vojtásek, v letech 1968–1972 a poté znovu v roce 1976 zástupce vojenského přidělence na československém velvyslanectví v Paříi. Do slueb Francie vstoupil dva dny po invazi do Československa 21. srpna 1968. V roce 1978 byl zatčen a strávil více ne jedenáct let v nejtvrdších věznicích; na svobodu se dostal a díky sametové revoluci. Trvalo ještě dalších šestnáct let, ne byl rehabilitován (a ne mu byla vrácena vojenská hodnost). Jeho historická úloha však nebyla nikdy plně doceněna. Jeho velké zásluhy v odboji proti sovětské diktatuře a jejím satelitním státům nikdy nebyly v Československu uznány kvůli uplatnění principu právní kontinuity a ve Francii kvůli neochotě přiznat proniknutí sovětského agenta do jejích tajných slueb. Ten způsobil nejen zatčení a utrpení F. Vojtáska, ale také smrt mnoha lidí, o kterých se Vojtásek zmiňuje ve své knize Francouzský krtek (Svět křídel, Praha 2003). Historik Pavel áček dokazuje ve studii o tomto případu, která je součástí knihy, e zatčení F. Vojtáska vedlo k odhalení a zatčení sovětského krtka a to zase naopak Vojtáska zachránilo před tajnou likvidací. Onen francouzský dvojitý agent, jeho jméno – podle knihy Pierra Péana o francouzských tajných slubách Státní tajemství (Themis, Praha 1998) – Vojtásek zjistil, byl současně s ním odsouzen ke stejnému trestu ve Francii.
Z Vojtáskovy knihy plyne, e vojenská tajná rezidentura ve Francii byla pro Prahu nejdůleitější hned po SRN. Autor nezmiňuje, e to bylo z důvodu práce pro KGB, nezamlčuje ovšem, e se tam připravovala invaze do Francie (viz Karel Štěpánek, Pavel Minařík: Československá lidová armáda na Rýnu, Naše Vojsko, Praha 2007). Dovídáme se také, e ji od srpnové okupace roku 1968 bylo vojenské zpravodajství obsazeno (tvrdě vyčištěnými) slubami ministerstva vnitra a kontrolováno příslušným oddělením ÚV KSČ. Zajímavé je, e Vojtáskův kolega a přítel, který se stal po jeho zatčení jedním z hlavních zdrojů informací proti němu, byl poté pro forma převeden z vojenského zpravodajství do funkce na letišti v Praze, aby byl po listopadu 1989... rehabilitován jako agent vojenského zpravodajství. Soudu, který pět let po listopadu 1989 odmítl Vojtáskovu rehabilitaci, zase předsedal bývalý vyšetřovatel StB.
František Vojtásek vzpomíná, e v roce 1988 se na něj ve Valdicích obrátil jemu neznámý Jaroslav Javorský, odsouzený na deset let za údajnou špioná. Řekl mu, e bude brzy vyhoštěn do SRN, a nabídl se, e mu tam nakoupí. F. Vojtásek cítil provokaci a odmítl. My víme (Vojtásek o tom nepíše), e v červnu toho roku byl sovětský idovský disident Natan Šaransky vyměněn v Berlíně za československého špiona Karla Köchera, který pracoval pro Moskvu uvnitř CIA. Javorský se tedy zúčastnil tée výměny a míchal v hovoru s Votáskem dezinformace s trochou pravdy.
Je známo, hlavně díky ústním vzpomínkám Miroslava Štěpána, mocného člena Předsednictva ÚV KSČ, předsedy praského výboru strany (a politické policie), e Sověti (samozřejmě KGB, pozn. V. F.) přijeli k nám, já jsem bydlel v Dejvicích, a poádali mě, abych mu rychle našel práci, byla to prosba řídicích orgánů sovětských. Štěpán dodal, e to byly takové věci, které neměly ádnou nomenklaturu, aby do ní člověk vstupoval, ale z dřívější doby jsem měl nějaké ty kontakty. (Vítězové? Poraení? II. díl, Prostor, Praha 2005) A zůstalo to tajné, ani Jakeš a ÚV nic nevěděli. Štěpán pak dosadil Köchera do Prognostického ústavu, hnízda reformátorů a disidentů.
František Vojtásek o existenci takových přímých objednávek z Moskvy, které neprošly ani tajným institucionalizovaným systémem, nic nevěděl. Nemohl o tom tudí Francii informovat. A Köcherové tohoto světa nehnijí ve Valdicích, na rozdíl od Vojtásků.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.