Maďarský parlament na návrh de facto jednobarevné vlády strany FIDESZ před časem schválil návrh a výstavbu plotu na hranicích se Srbskem. Maďarská vláda se tak chce bránit proti narůstajícímu přílivu uprchlíků (často přicházejících z jihobalkánského Kosova). Předseda FIDESZu a maďarský premiér Viktor Orbán zároveň stupňuje xenofobní a nacionalistickou rétoriku své strany.
V neděli 26. července pronesl projev u příleitosti zahájení letní školy pro mláde univerzity Bálványos v rumunském lázeňském městě Băile Tu?nad. V projevu oznámil, e Maďarsko dokončí stavbu hraničního plotu do konce srpna. Odmítl také přijímání uprchlíků s tím, e bude pro evropské země znamenat jen zvýšení kriminality s terorismem a vyšší nezaměstnanost. Podle Orbána uprchlíci ohroují evropské hodnoty a evropský způsob ivota.
Orbánovo nové heslo zní – Evropu Evropanům, Maďarsko Maďarům. Maďarská levicová opozice projev tvrdě odsoudila, negativní reakce se objevily i v evropském tisku. Holandský politolog Cas Mudde upozornil v britském Guardianu, e kroky FIDESZu jsou ve skutečnosti radikálnější ne rétorika strany Jobbik (ať u je to výraz skutečného politického posunu nebo jen účelová snaha vypořádat se s politickým ohroením z jeho strany), která je komentátory a aktivisty povaována za otevřeně fašistickou. Orbán, píše Mudde, proměnil FIDESZ ve stranu stále viditelněji řízenou kombinací nativismu, autoritářství a populismu – poznávacími znameními radikálně pravicové ideologie.
Autoritářská a xenofobní politika vládnoucího FIDESZu představuje výzvu nejen pro Evropskou unii a její členské státy, ale i největší politickou sílu v Evropském parlamentu – Evropskou lidovou stranu, jejím členem FIDESZ stále je.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.